Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Iata poze cu detailii despre vagoanele pe boghiuri epoca II
IMG_1591.jpg

IMG_1592.jpg

IMG_1594.jpg

IMG_1596.jpg

IMG_1597.jpg

IMG_1598.jpg

IMG_1601.jpg

In ceeace priveste restul vagoanelor pe care le avem, ieri am facut o verificare la anul de fabricatie si la ultima revizie (mai putin la cele din gama hobby)si spre surprinderea mea vagoane care sunt date in catalog ca fiind epoca IV, pe sasiu la revizie scrie anul 1968 care in opinia mea corespunde epocii III spre final si nu sunt putine modele in aceasta situatie .Eu m-am orientat dupa cum sunt catalogati anii corespunzatori epocilor respective respectiv epoca II :1925-1945 ,epoca III:1945-1970 ,epoca IV:1970-1990 si epoca V 1990- pina in zilele noastre ,nu am intrat in detailiile fiecarei epoci in parte cu subdiviziunile ei .
 
lasa-le pe alea hecht,am si din alea,eu vbesc de acelasi tip pe care il ai si tu.sunt la fel si asemanatoare,cele de clasa inferioara au 2 usi la coborare,cele de clasa superioare au o usa,numai ca sunt epoci diferite.marca un conteaza,eu am variantele DB,roco face si variante DR....si daca ma uit mai bine,dintre vag. mele,decat cel de cl2 este sudat,restul sunt nituite
 
@cosmin78
Poza este cam neclara ,dar sa inteleg ca ale tale au burduf :?:
Astea pe care le am eu epoca II asa sunt ele din fabricatie ,au vechime de peste 25-30 ani si sunt facute in DDR ,ce sa le fac sa le pun burbufuri :?: Nu am sa le pun burdufuri pentru simplul motiv ca in realitate nu aveau acest model burdufuri . :D
Totusi sunt diferente clare intre ele ca si producatori ,ROCO este totusi ROCO ,dar sa nu uitam ca ce am eu sint fabricate in urma cu mai multi ani,alta diferenta este la inmatriculare si la epoca ,ale mele sunt II si ale tale poate III sau mai sus.
Sa le stapinesti sanatos si cind ai timp fa si tu niste poze si baga-le la un topic aici la Despre Machete :D
 
sunt epoca 3,imi place epoca 3 si 4,diversitatea de material era mare.au burdufuri.nu vreau sa te contrazic prea mult,insa am ceva dubii....in fine,cu timpul poate ma lamuresc.poate ne ajuta LDH,am vazut ca ii place sa "scotoceasca"pe net :D poze,poze...o sa bag,am in plan sa postez la "patinarea modelelor" ceva despre cisterne,poate weekend-ul viitor,daca am timp.
 
@cosmin78
La ce ai dubii :?: Poate ma lamuresti pina la urma cu toata discutia asta pe marginea vagoanelor mele care este treaba sau ce ti se pare tie ca este in neregula cu ele sau ce anume vrei sa spui :?:
 
cred ca au burdufuri,fabricantul putea sa le fi omis din cauza costurilor de productie,etc...intre ale mele si ale tale este diferenta decat de epoca
 
@cosmin78
Si nu uita ,diferenta si de producator ,cel ROCO vest-european si PREFO-DRESDEN est-european ,asta este valabil inainte de caderea Cortinei de fier,deci cu economiile la materiale este valabil pentru est inainte de 1989 dar vom vede daca sunt cu burduf sau fara burduf
 
@cosmin78
Stai linistit ca nu m-am iritat sau suparat ,problema este ca noi vorbim despre acelasi tip de vagon indiferent ca l-a produs Roco sau Prefo sau ca il mai produc si altii ,problema este ca ceeace am eu este prima serie din productia reala a acestui vagon DRG si atunci cind a fost fabricat nu era prevazut cu burduf,ulterior i sau adaugat si burdufuri probabil ceva mai tirziu
1108109370.jpg

Probabil acesta este vagomul tau cel produs de Roco
 
da,asta este,cel de clasa 2a....si tot asa de curat ca si in poza,insa le vine si lor randul :evil: ...la patinare
 
@lok
:?: :?: :?: :?:
stiu sa citesc,am vazut ca sunt liliput.....puteau sa fie si marklin si fleischmann......
 
:D sa nu va luati la tranta pentru niste amarate de burdufuri

cu si fara burdufuri, vagoanele seamana dar sunt construite sau echipate in epoci diferite

silviu, cel putin din poze, are B 4i si C 4i epoca II iar cel cu burduf sunt Bye epoca IV, tipul fiind, in principu acelasi

nu ma prea pricep la vagoane dar daca asa scrie pe ele cam asa ar trebui sa fie
ramane de verificat cu vagoanele reale (poze cine are)

toate cele bune
 
Cred ca poze miine sau in zilele urmatoare cu cel real :D
S-au facut sapaturi adinci pentru vagoanele astea :roll: ,s-au citit materiale despre ele de la inceputuri pina cel putin in 1945 :D
Concluzia este ca ce am eu sunt fabricate fara burdufuri iar burdufurile au inceput sa se puna pe ele in 1930.
Deci in concluzie cei din DDR au facut ceva cit se poate de apropiat de modelul real chiar daca pe aceea vreme nu excelau la capitolul detailii.
Cam atit despre acest subiect :D
 
E vagonul facut de PREFO (ex.Schicht, apoi Sachsen... etc) din pag.44 a topicului, adica B4u. In planuri sunt BC4i, BC4u si C4i

PDI