Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Revin cu detalii.
Motorele de la ambele locomotive sunt in regula, functioneaza.
Mai trebuie sa indrept si sa curat bine sinele pt ca majoritatea sunt strambe si cand fac un circuit nu prea stau bine.
Si alta problema mare: Trebuie sa-i gasesc un loc in apartament unde sa-l montez si sa nu fie "deranjat" de fetita mea care este tare curioasa. :D
 
Salutare,

Ma numesc Marius Petrescu , din Timisoara.
Am fost sabotat de curand de prieteni si colegi cu un starter kit digital de la Roco si ulterior cu unul de la Piko si m-a prins "flama".
Iar acum m-am apucat sa zburd pe plaiurile digitale si peisagistice.
Am un BR204 de la Roco, un Herkules RH2016 de la Piko, si un 060EA + ICE ME -toate digitalizate- iar de curand un Mallet BR96 de la Trix (cu sunet - sunt ultraincantat de acesta). Toate acareturile manate de un ESU ECoS2.

Boala grea fratilor :D !

Sporuri,
Marius
 
Sal!

Veste proast㒠pentru tine!

Boala e incurabilă’, iar hapuri s㒠o ţii sub control nu există’.

Aşa c㒠beteag ră’mâi!

Da arată’-ne ceea ce ai.

E.
 
He, he, Doc, bine-ai venit! Sa inteleg ca majoritatea energiei si timpului liber il vei investi in trenulete, gata cu zburatoarele? Macar in domeniul asta ai avantajul ca nu conteaza cum e vremea, poti sa "te dai" cu bijuteriile cand ai chef.

p.s. ECOS II? Niceeeeeeeee
 
Daaa, mai practic decat zburatoarele :D

Deci iata "starter kit"-ul:



Starea de functionare pe moment este "diorama de covor" (nasol ca tocmai imi naparleste cainele), dar urmeaza si pasul urmator.

Legat de ECoS: Din partea de aero am invatat - si cred ca se aplica si aici - ca prima investitie si cea mai serioasa e bine s-o faci in intr-un sistem de control performant. Astfel eviti 90% din probleme mai tarziu. E drept ca pierderea controlului aici nu este asa de tragica, dar totusi.
Deci e frumos, color si cu touch screen - dar cel mai important este ca practic poti sa controlezi o diorama fara calculator in mod vizual... Si poti citi/scrie/controla orice controler, in cam toate sistemele digitale curente (concomitent...): motorola, selectrix, M4 si evident DCC, la care se adauga Railcom si Railcom plus. Pacat doar ca nu se si pot programa prin calculator (ca altfel nu si-ar mai vinde programatorul) - dar un pic de pierdere e peste tot.
Iar de service-ul de la ESU ce sa zic. Am avut un conector in cutie care nu se potrivea (era prea lat). Le-am scris mail la baieti si dupa cateva zile a venit mailul cu scuze ca a fost livrat gresit de furnizor si peste inca 1 sapt a aterizat conectorul prin posta. No comment.
 
Cum e primul post aici, salutare comunitatii lokomotiv!

Totul a inceput cu un cadou de la prietena, un set Piko cu locomotiva Taurus OBB. Si daca adaug la asta si faptul ca am copilarit langa o gara - e de inteles ..
Cum sine si controllere vad ca se gasesc mereu, am inceput cu ce pare a fi mai 'greu' de obtinut - materialul rulant! Asta pana o sa ma invart de un spatiu pentru diorama...

Ma pasioneaza perioada interbelica - am cumparat cu BR 57 (ceva foarte aproape de CFR 50.100) si 3 masinute scara 1:87 (Norev - Citroen Tractor Avant, Busch - Ford Eifel 1935 si Herpa - Citroen 2 CV). De asemenea, mi-a sosit volumul 3 din Istoricul tractiunii feroviare din Romania (Autor Serban Lacriteanu) astept si pe primele 2.

Imi place si perioada comunista (am cumparat un 060 EA, si o sa mai caut si un 060 DA vopsita in stil 'vechi' - ma refer la stilul gri / bleu). Cu stilurile moderne de vopsit nu prea 'rezonez' - locomotivele copilariei ma incanta mai mult. Am dat comanda si de niste vagoane CFR.

M-am inscris pe forum din 2 motive:
a) a citi despre decodoarele digitale, vad ca sunt cateva modele, dar par ca au denumiri mai criptice decat piesele de calculator. Standarde, limitarile sistemelor, samd.. am mai multa incredere in parerea oamenilor decat in brosurile de prezentare, evident!
b) sa particip la rubrica de vanzari / cumparari - m-ar interesa jucarii vechi (gen colectia lui green_ice), garniturile IUPS, ceva materiale rulante CFR samd (dar evident, in limita finantelor disponibile)..

Cam astea fiind spuse, odata ce o sa am colectia mai mare - o sa postez la rubrica respectiva fotografii.

Deocamdata citesc :) si adun bani..
 
SALUT,sunt micul alex si ma pricep cat de cat la modelism,am sine piko,modelul vechi care nu se prea mai gasesc,ma puteti ajuta sa imi procur ieftin un macaz curb dreapta HO???
Sunt elev la liceul 12.un liceu feroviar
 
Poate mai gasesti pe Okazii.ro.
Cred c㒠e mai bine ca incet incet s㒠te orientezi spre noile profiluri de sine...
Oricum, cand vei fi marelealex, vei dori altceva.
 
Salutare, ma numesc Alex , si primul "meu" cadou pe care mi-l amintesc a fost de craciun o locomotiva cu 2 vagoane ...care se invartea in jurul bradului de craciun. Bineinteles ca nu aveam voie sa umblu la el numai taica-miu...asa ca m-am ambitionat si momentan dispun de o colectie de vre-o 80 de locomotive majoritatea Piko, dar mai sunt si fleischman. superbe
 
Salutari distinse tuturor,
Sunt inscris mai de mult timp pe forum, citesc zilnic cu interes opiniile pasionatilor cu vechime in domeniu. M-am decis sa postez la aceasta rubrica, deoarece, intr-o buna zi, nu foarte indepartata, imi voi face curaj si va voi prezenta si eu colectia mea.
Nu am diorama din motive de spatiu, pe forum am intalnit denumirea de parchetar, practic de 2 ori pe ani intind sinele prin casa si imi fac de cap o saptamana intreaga.
Primele doua vagoane ("Piko" din fostul RDG) le am din 1974, cand aveam 15 ani; pana in 1989, colectia s-a completat pe aceeasi filiera cu vagoane de calatori DR, de marfa, locomotive DR, sine "U", macazuri s.a.
Dupa 2000, serviciul mi-a permis sa ies in strainatate (Austria), asa ca am mai sporit colectia cu material rulant Roco.
Aparitia locomotivelor si vagoanelor CFR si o conjunctura favorabila mi-a permis sa-mi extind colectia, dar pe masura ce noutatile erau mai numeroase, am simtit nevoia de a-mi focaliza interesul pe anumite epoci (IV - V - VI) si administratii feroviare (la calatori CFR, DR, MAV, OBB, DB), iar la marfa criteriul fiind ce ar putea, chiar si numai teoretic, sa ajunga sa circule pe liniile noastre.
Prezenta a trei locomotive digitale in colectie m-a obligat sa incerc sistemul digital; este OK, m-a convins si voi creste ponderea digitalului, atata cat imi permite vechimea colectiei.
Cam atat pentru astazi.
 
Pasiunea pentru trenuri o am de mic copil si nu numai, in general fata de tot ce merge pe 2 sine... tren, tramvai, metrou. Am in colectie 2 seturi de trenuri (momentantrebuie sa le caut ca nu le-am mai scos la lumina de mult timp din varii motive). Primul set a fost primit cadou in 1983 din Germania (democrata la acea vreme) si contine o aburoasa mica si 2 vagoane de calatori (posibil ep.II-III) iar al 2-lea set este un marfar Piko daca nu ma insel, Locomotiva + 2 vagoane de marfa basculante lateral. Evident amandoua seturile sunt analogice. Mai detin 1 tunel si o gara (traforate si pirogravate), un sac de linii (cred ca este vorba de vechiul profil, 3 macaze si 2 incrucisari, transformator. Evident ca tot din lipsa de spatiu, stau in cutii, dar de ceva timp de cind tot citesc forumul, parca am un imbold sa le scot la lumina......
 
Salutare

<t>Un salut voios colegilor de "suferinta"!<br/>
Sunt Mihail, membru al Clubului Feroviar Crisana, si (probabil) ca multi pasionati de trenulistica am fost contaminat inca de mic de la tatal meu de aceasta pasiune, lucru pe care, intr-un fel, il regret acum...Nu tresariti, regretul este legat de lipsa mea de atentie la acea varsta frageda fata de unele modele. Cu toate acestea, au mai ramas cateva intr-o stare relativ decenta, care sa-mi permita un restart in aceasta pasiune chiar si la cateva zeci de ani dupa primul contact...<br/>
Urmaresc acest forum (si altele de acelasi profil) de mai mult de un an de zile, in tot acest timp incercand sa invat cat mai mult de la viitorii mei colegi.<br/>
Abia acum mi-am facut curaj sa ma prezint (chiar daca o parte din voi ma cunosc poate deja) si cu ocazia asta o sa incep sa prezint (atat cat timpul imi permite) si colectia mea (HO scale) precum si lucrarile mele. Din pacate atat timpul cat si job-ul nu-mi permit sa aloc atat timp cat as dori pasiunii mele, asa ca nu o sa ocup (deocamdata) prea mult spatiu pe forum.....<br/>
Inca o data va salut cu drag si ne revedem in alte sectiuni ale forumului.</t>
 
Bine ai venit si sa te bucuri de aceasta pasiune. Indiferent de timpul alocat este un hobby frumos si poti afla mereu lucruri interesante despre lumea feroviara. Dupa pararea mea intotdeauna este o bucurie cand colectivul pasionatilor feroviari se largeste. Asa ca din partea mea, numai urari de bine. Respect
 
Salutare tuturor
Ma numesc Adrian, din Bucuresti, am 37 ani, sunt casatorit si am 2 copii. Ca multi alti colegi de suferinta m-am virusat cu virusul HO inca din copilarie. Parintii mi-au cumparat un start set Piko, apoi cu timpul setul s-a marit cu alte vagoane si cateva locomotive primite cadou (de Craciun sau de ziua mea). In liceu cu banii de buzunar mi-am mai cumparat alte cateva vagoane DR si DB epoca III si IV si multe sine profil U.
Apoi a urmat o perioada luuunga de pauza in care am avut alte preocupari, trenuletele fiind pastrate in dulap.
Acum de aproximativ 1 an am redescoperit pasiunea pentru trenulete. Am trecut pe digital cumparand o centrala Roco Multimaus.
2 locomotive vechi le-am digitalizat si le-am pus leduri in loc de becuri (E69 si VT135). Am cumparat 3 locomotive digitale V36 , BR132 si BR119. In general ma atrag garniturile germane, epocile III si IV, dar bineintales am si vagoane CFR (de marfa si calatori)
Imi doresc sa imi fac o diorama dar nu am spatiu (am observat ca e o problema de care se lovesc multi dintre voi).