Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@silviu20061
baga mare si la mai multe.
@LDH
eu o sa le ridic la 80-90 cm,tre´ neaparat la 1.20m?
 
sa ne arati si noua :D .....sa nu va luati de mine ca nu va arat,insa nu prea am timp,dar va promit ca am sa va arat multe(nu stiu cand).deocamdata ma limitez sa vad la altii :lol:
 
Iata si o parte din noutatile de saptamina aceasta :D
Vagoane de calatori epoca II marca PREFO cl. 2 si cl. 3
IMG_1561.jpg

IMG_1562.jpg

IMG_1558.jpg

BR 80 RENFE marca ROCO dar va primi inmatricularea potrivita la ceeace avem ca epoca :D
IMG_1567.jpg

IMG_1568.jpg

IMG_1569.jpg

IMG_1570.jpg

Vagoane de marfa toate marca ROCO diverse epoci ,de la epoca II in sus si ceva camioane :D
IMG_1572.jpg

IMG_1573.jpg

IMG_1578.jpg

IMG_1579.jpg

Vor urma in curind citeva noi achizitii numai epoca II :D
Deja sunt pe drum si trebuie sa soseasca :D
 
@LDH
Este superba ,are lumina in fata si in marchiza,va urma sa-i pun "geamuri"si traditionalul "GICA" iar ca inmatriculare va fi epoca II :D
 
Si cand te gandesti ca am refuzat-o. :? Dupa semnalmente ea trebuie sa fie. A venit de la Arad, nu?
 
@vjr19
Nu are importanta de unde a sosit dar sa stii ca mai avea surori ,nu era singura la parinti asa ca eu am adoptat-o imediat ,discutiile privind adoptia se duc de mai mult timp ,BR80 din poze trebuind sa soseasca la caile noastre ferate de mai mult timp dar s-au asteptat si alte materiale rulante asa ca a sosit impreuna cu acestea :D
 
imi plac vagoanele de pasageri.sa le stapanesti sanatos si voios.eu am de la roco,epoca 3.parca le-ar mai trebui neste burdufuri intre ele,nu crezi?
 
@cosmin78
Multumesc pentru urare ,si tu sa le stapinesti sanatos pe ale tale
Exact cum spunea si lok acest model de vagoane nu au burdufuri din fabricatie ,pur si simplu acesta este modelul lor atit la scara 1:87 cit si la scara 1:1 ,asa au fost proiectate de catre constructor fara burdufuri :D

P.S. cosmin78
Cam pe cind poze cu materialul rulant pe care il ai in administrare :?:
 
nu aveau?atunci e mai bine,te scuteste de o munca.materialul meu.....paaii,o sa deskid un topic si o sa pun pe acolo,acuma nu prea am asa timp ca lucrez la structura maketei si ma bate si o lene de-a mare
 
@LDH
Presupun ca cele din poza sunt marca Liliput iar liliput exceleaza la detailii si accesorii ,stiu asta de la vagonul postal pe care il am ca are o pungulita plina de accesorii.
Ce am eu sunt mult mai vechi ca si an de fabricatie ,am sa cercetez problema si daca si cele care le am eu aveau asa ceva (in mod normal trebuie sa aiba )sigur le voi pune :D
Multumesc pentru informatie :D
 
ce tip de vagoane sunt?eu am roco epoca 3 in ordinea urmatoare:vagon bagaje Pw4ye,cl1 A4yse,cl2 B4ywe, Wg4yke.si au toate burdufuri.cele de clasa 2a epoca 3 sunt asemanatoare cu cl3 epoca 2, clasa 1 epoca 3 seamana cu clasa2 epoca 2.
 
@cosmin78
Pai ce vagoane ai tu nu au nici-o treaba cu ce am eu .
Ale mele sunt marca PREFO DRESDEN (fosta DDR )
Ca si epoca la epoca II nu prea erau decit foarte rar vagoane clasa I ,preponderent erau vagoane clasa II si clasa III atit la trenurile locale cit si la cele expres unde mai intilneai cite un vagon combinat clasa I cu clasa II si chiar III depinde pe ce ruta circula respectiva garnitura ,poate foarte rar clasa I-A.

Prea multe detailii despre vagoanele in sine nu am deocamdata decit ca circulau pe ruta BERLIN-DRESDEN.
Ca si compartimentare pot spune ca cele de clasa a-III-a au banchete pe toata lungimea vagonului iar culoarul de acces este pe mijloc,cele de clasa a-II-a au culoar pe o parte dar nu sunt compartimentate
Cam asa sta treaba cu ce am eu :D
Presupun ca ceeace ai tu sunt vagoane HECHT.Daca ai sa pui poze cu ele asa ne putem da seama mai usor despre ce este vorba :D
 
@ silviu20061

vagsilviu2.jpg


cauta si citeste ce scrie pe vagon (acolo unde am marcat eu plus pe cutie si sasiu)
ai toate datele despre el: tip, lungime intre tampoane, masa totala, ultima revizie - poti stabili exact anul in care a circulat (daca scrie)

ai nevoie doar de rabdare si o lupa puternica sau, mult mai simplu, poze de detaliu macro
cu ocazia asta, procedand la fel cu toate vagoanele (poate mai putin cele din gama hobby) poti sa le cataloghezi: tip, an de fabricatie, durata de serviciu, epoca modelului etc

mai ramane de stabilit daca modelul este in conformitate cu varianta reala

legat de detalii suplimentare dupa cum arata capatul vagonului: scarile de acces pe acoperis, balustardele si puntea de intercomunicare facute dintr-o bucata nu cred ca au existat si alte detalii la modelul tau
trebuie sa le faci singur daca vrei sa arate cat mai bine

toate cele bune