060 DA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Postez si eu 3 poze cu veterana 60-1228-0, masina a Depoului Satu Mare surprinsa la manevre azi in gara.
 
Electricul a spus:
Postez si eu 3 poze cu veterana 60-1228-0, masina a Depoului Satu Mare surprinsa la manevre azi in gara.

Nici nu ma surprinde de ce au facut decizie de casare pentru DHC 055 (care oricum era defect, restul fiind probabil conservate) si acum se folosesc DA-uri la manevre :D
 
DHC a revenit la manevra, am vazut-o ieri prin gara insa nu am avut aparatul foto la mine. Nu stiu exact cauza pentru care DHC nu a fost prezent pentru o perioada la actiunile de manevra, insa nu se prezinta intr-o stare tocmai buna.
 
Completez colectia de poze cu cele facute locomotivei 60-1124-1, Sulzer ce a adus de la Dej garnitura IR 1745. Potrivit celor discutate cu mecanicul si acest exemplar apartine depoului Satu Mare fiind apreciat. Acest IR 1745 are sosirea in gara Satu Mare la 21.14.
8)
 
1. 60-1173-8, fosta masina a CFR calatori, se pare, retrasa din serviciul activ, geamurile sudate si care isi asteapta soarta pe o linie secundara a Depoului de locomotive Satu Mare alaturi de inca un exemplar la care inca nu i-am facut poze.




2.Dubla tractiune Sulzer, in fata 60-1175-3, cu o garnitura de marfa dinspre Halmeu.


 
In timp ce ma plimbam cu bicicleta prin jurul Bucurestiului, in incinta curtii Europolis Logistic Park se forma o garnitura de containere trasa de un 060 DA vopsit interesant.
Ma gandesc sa impartasec cu voi poza (facuta cu telefonul din pacate) :


Numarul locomotivei este 60-1663-8
 
Da Pisti, automotoarele Desiro care fac ruta Timisoara Nord-Baia Mare , si cele Timisoara-Oradea, sunt efectiv niste ziduri cu grafiti in miscare iar vopseaua se intinde si pe geamuri; vorba ta in ghilimele artisti, ca daca ar fi cu adevarat artisti si-ar manifesta talentul altundeva. Sau asa ei au garantia ca mai multa lume le vede opera de arta? Sunt chinuiti de talent. In fine....
 
O locomotiva frumoasa intr-adevar si plina de istorie.Am avut privilegiul sa calatoresc de multe ori cu o asemenea masina cand eram mai mic chiar in cabina.Asta prin anii '80,inceputul anilor '90..Pacat ca nu am fotografii.Preferam LDH-ul pentru ca avea goarna si nu fluier ca 060-ul.