Autospeciale Roman Diesel pe baza Herpa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna ziua ma scuzati ca va deranjez am si eu o intrebare " Se gasesc scumva de cumparat pentru machetele herpa roman diesel decat emblema aia din fata care scrie roman pe ea ?? " Multumesc daca da unde ?
 
Cred ca e greu sa gasesti asa ceva. Si greu de aplicat. O pui peste cea de la MAN? Ca cele de la Herpa au sigla deja.
 
buna,

se poate face usor o matrita de latex dupa una "Roman" si apoi se pot turna grile Roman pana se termina gipsul dentar sau rasina ;)

noi asa facem ca sa transformam MAN-uri F8 in Romanuri...
 
Poate foloseste cuiva.

autospeciala de pompieri :
http://i691.photobucket.com/albums/vv272/vrabieionut/P1130039.jpg

scara:

scuzati calitatea, poza facuta cu telefonul in timp ce conduceam.
 
Buna Florin,

Este o clasica scara DL30 fabricata de VEB Leiterbau Lueckenwalde in anii 1970-1980... Scari care vad ca mai servesc si azi cu succes.
 
Horia_Radulescu a spus:
Este o clasica scara DL30 fabricata de VEB Leiterbau Lueckenwalde in anii 1970-1980... Scari care vad ca mai servesc si azi cu succes.
Asa este, e o autoscara mecanica de 30 m pe sasiu ROMAN R 8135, simbolizat AScMec R 8135. Da, este pe sasiu de SAVIEM , chiar daca cabina este dubla. Am vazut un post unde era nedumerire asupra acestui aspect.
Productia in fosta RDG a avut loc dupa cutremurul din 1977, cand s-a constatat (cum este cazul la romani, numai in urma unor tragedii) ca dotarea era precara. Produvtia pentru Roamania s-a derulat intre 1978 si 1981. Azi, foarte uzate fizic sunt inca principalul tip de autospeciala de interventie si salvare de la inaltime din dotarea pompierilor militari.
 
Zilele trecute am stat pe capul lui Florin pana mi-a vopsit 3 semiremorci de la Herpa , basculanta Roman Diesel si un malaxor pentru o viitoare betoniera.

Cele 3 semiremorci sunt pentru setul de trei tractoare Roman Diesel , 2 au fost vopsite in albastru si 1 in rosu:









Pentru cel cu cabina scurta am ales sa merg pe varianta de semiremorca fara prelata.

Basculanta, cabina vopsita cu alb ( plastic prost si a iesit un crem) si bena albastra



Pe sasiul betonierei am pus malaxorul, nu se mai gasesc basculante de cumparat



Un malaxor a ramas rosu



Garajul meu, la unele trebuie sa schimb masca ca sunt de MAN.

 
simpatica autobaza, Florine.

spune la Florin CJ sa dea cu ceva rosu RAL 3000 si pe scara de pompieri, ca s-o "romaneasca" si pe ea ;-)
 
Horia, urmeaza.

Noutate Herpa, Roman Diesel container semitrailer:

159463.jpg

foto Herpa

Disponibil 2012 / 01-02
 
buna,

nu e nici 1/87 si nici Herpa, insa e Roman Diesel... :lol:

Thomas Littke a produs la inceputul anului un MAN F8 pentru Faller (Faller Car System) pe scara N, dragut foc:




din care nenea Horia si-a luat doua si unul a devenit un (viitor) camion de livrari din spatiul carpato-danubiano-pontic:




lungimea camionului? cam 4cm!
 
Horia_Radulescu a spus:
buna,

nu e nici 1/87 si nici Herpa, insa e Roman Diesel... :lol:

Thomas Littke a produs la inceputul anului un MAN F8 pentru Faller (Faller Car System) pe scara N, dragut foc:...
lungimea camionului? cam 4cm!

Un filmulet cu aceste camioane Faller Car System la N ar fi binevenit.
 
Hmmm...

atunci domnu' Florin o sa aiba o tema speciala la vara cand vine incoace: filmat vehicule FCS pe dioramele mele! ;-)
 
Cum am 2 cifaroane care asteapta sasiuri ma gandeam sa ma pun pe treaba si sa caut auto pompa de beton, stiu ca am vazut odata un model la H0.
Stie cineva daca se fabrica un model de camion cu Autobetonpumpe apropiat de ce am avut noi?

Roman R 10215 (Pompa de beton)
roman_10215-3.jpg


Roman R 19256 (Pompa de ciment)
roman_19256-1.jpg



Alt utilaj care ma bantuie e excavatorul
roman_excavator-1.jpg


S-a gandit cineva sa il faca si a cautat ce excavator se potriveste?
 
Florin, din cate stiu nu s-au montat niciodata Putzmeister pe Roman; stiu ca erau pompe de injectie de beton pe autospeciale Roman, insa marea majoritate erau facute la noi (copiate dupa mama dracu' stie ce) si functionau groaznic (adica nu mergeau aproape deloc). Din cate imi amintesc, am avut in curtea firmei Autovit, fosta Arca SA, adica defuncta IACERD un utilaj similar cu cel din prima poza, insa nu era Putzmeister. E posibil insa sa ma insel, sunt multi ani de atunci.
 
Pentru ca userul Sulzer1150 a prezentat o semiremorca pentru transport ciment dar pozele nu se mai vad hai sa vedem doua ROMAN-uri 12215DFS cu motor MAN D2156HMN (cel putin cele originale) si cu semiremorca fabricata la UMM Marsa :

La Arad :
c20vm9eoe32jj06sb.jpg

foto Jan Olaf Heiland - http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?5,5815564

Iar la Iasi cu cap tractor cu 2 axe:



Am vazut cap tractor si cu 3 axe cu cabina dubla.


Mai tineti minte daca camioanele de la fostele intreprinderi de industrializarea carnii erau inscriptionate cu "INDUSTRIA CARNII"? Aceste intreprindere de industrializare a carnii erau destule prin tara asa ca poate cineva mai tine minte daca masinile erau inscriptionate sau nu.