Caile Ferate Mitica

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Plecând de la setul ROCO 41338 şi cu ajutorul prietenilor, am obţinut o garnitura de carat rulouri tabla cu vanilie din 3 vagoane, din care unul cu seria diferita.

Arata frumos, nu? (Vanilia nu apare în poze) :lol:





Detalii şi serii









 
o sa trebuiasca sa le ciocnesti zdravan vagoanele ca sa se cupleze :p

as fi preferat niste cuple care sa aiba usurinta de a cupla precum cele de Roco, fermitatea in mers precum cele Flm si cat mai mici si putin saritoare in ochi precum reproducerile fidele ale cuplelor reale :)
 
Cuple care sa fac de toate, înc㒠nu s-au inventat.
Dar pana atunci eu îs fan cuple Fleischmann. Piticul meu. :)

La vagoanele de mai sus cu rulouri sau lemne nu am probleme la cuplare.
Se cupleaz㒠uşor.
Probleme am la ceva vag de că’lă’tori ROCO şi la vag de pietriş RAILPRO ce trebuie împinse mai tare unele în altele pân㒠cuplează’. Dup㒠aia e OK.
 
ei, uite de aceea am schimbat eu MultiMaus-urile mele Roco cu unele Fleischmann, cu cutie gri inchis > merge mai bine cu verde! :D
 
Pai nu se asorteaza pentru ca sunt complementare. Este o non asortare disociativa subiectiva. de fapt ele creaza un ansamblu foarte bun pentru ochi, dar noi le percepem disfunctional prin prisma unor experiente personale de care, probabil, nu suntem constienti...
Freud ar zice probabil ca este o problema de alta natura, dar el nu a facut modelism deci nu ar stii ce vorbeste:)))
 
Oricine poate apela la Domnii Savin (Senior si Junior) prin email sau telefon. :)

Am revenit cu poze ale aerisirilor vopsite.





Putin lipici pe partea cuiului.



Si GATA!!!







Cotele gă’urii deduse de mine dup㒠fotografii.

8.5 mm si 26 mm

 
Am confecţionat un decodor pentru 060EA.





Am aranjat nişte leduri în botul unui 060EA. :) :)





De ce atâta chinuiala?
Pentru un GFR electric. :)



Tandem GFR - Trains Addicted cu 060 EA GFR AF







Noile lumini







 
mity a spus:
An schimbat culoarea de fundal pentru un MultiMAUS.
Verde cu rosu nu prea mergeau. :)





Eu zic ca arata mai bine.

Na, ca m-am luat si eu dupa tine si am schimbat ledurile.
Arata intr-adevar mult mai bine, insa daca stiam ca e asa mult de lucru, ma gandeam de 2 ori inainte...
 
într-adevă’r, ledurile verzi îs puse pe nişte cablaje mici, lipite în ghidul de lumina, şi învelite cu banda adeziv㒠metalizată’.

Eu am pus LED-uri (capsul㒠PLCC) direct în ghidul de lumina, renunţând la acele cablaje mici.

:lol: :lol: :lol:
 
Eu am scos cablajele vechi si am folosit leduri albe superluminoase, de 3 mm, infipte in clemele de plastic laterale.

Cele 2 leduri au fost legate in serie si am mai adaugat un rezistor de 1k2 in paralel cu cel de 1k existent. Am obtinut astfel un consum al iluminarii de ~ 10mA, similar variantei originale, iar luminozitatea ecranului este numai buna.

Pt. un contrast optim, am setat valoarea 15 in meniul MMaus-ului.