Macheta tramvai suspendat AIRTRAM 3C12 (2012)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am fost nevoit sa modific designul celor doua capete ale tramvaiului. M-am hotarat asupra unor forme rotunjite, iar in final macheta trebuie sa arate asa:

 
Modelul asta de tramvai vrei sa fie ceva asemanator cu tramvaiul suspendat (Schwebebahn) din Wupertal?
pe0194-nrw-tag-wuppertal-2008.jpg
 
Dupa o zi intreaga de incercari, am reusit sa desenez fata, respectiv spatele tramvaiului. Asa vreau sa-mi iasa macheta, dar nu stiu si daca reusesc.
Este un model complicat, dar nu ma pot apuca de machete "mai grele" gen SKODA si SIEMENS, daca nu fac anumite incercari pe machete prototip.
Pe acest tramvai vreau sa testez articulatia si fata/spatele rotunjit. De asemenea pentru blocurile optice vreau sa construiesc carcase direct din komatex; un alt aspect greu de realizat la scara mea de contructie.
Daca trec cu bine de aceste incercari, pot aborda si contructia machetelor cu un grad ridicat de dificultate.
Pana atunci... ma joc si experimentez.

 
Am revenit dupa inca o perioada de pauza.

Nemultumit de cum arata fata tramvaiului, am redesenat-o.









De mentionat ca am schimbat pozitia scaunelor, acestea fiind fixate pe lungimea vagonului si nu fata in fata cum se vede in desenul de mai sus.
 
Am vopsit cu vopsea cromata marginile "bordurilor" si aerisirile de la partea superioara a ferestrelor.



 
A urmat construirea si colantarea scaunelor. Au fost puse manerele de sustinere (galbene).
Dupa aceea aceastea au fost fixate pe "borduri".







 
Am terminat si lipirea saibelor care in final vor fi pe post de roti (sau asa imi place sa cred... ca arata ca niste roti) :D



 
Macheta tramvai suspendat 3C12 (2012)

<r>Fi sigur ca arata ca niste roti. Necunoscatorii sa se abtina. <E>:|</E></r>
 
Am inceput sa lucrez podeaua corpului central.



Inca nu am terminat de finisat, dar am atasat peretii ca sa va dati seama cam cum ar arata dupa ce termin lucrul.





 
Lucrarile la corpul 2 sunt aproape gata. Am fixat peretii pe podea, am pus intarituri la capetele corpului pentru a-l face mai rigid si am trecut mai departe.
Acum lucrez la parte inferioara a corpului, acolo unde va fi "burta" machetei.