Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
nenea ....pune-le pe cd sau stick sau ceva si ada-le maine la radu ca la cum merge downloadu.....mor aici si nu vad nimic
 
nenea cristi schimba tata servaru ca imi ies peri albi la ce viteza am la download ............ :-x
 
Sal,

Poza cu circuitul logic automat. Cuprinde si doua semafoare care se schimba pe rosu la ocuparea blocurilor 2 sau 3 pentru cel de jos si a blocului 5 pentru cel de sus. Desi sunt 9 blocuri doar 8 din ele sunt functionale. Al 9-lea va deveni functional cind termin si capetele de linie din partea de sus, respectiv blocurile 10 si 11. Blocurile colorate in rosu sunt ocupate cu doua locomotive : V-65 in blocul 1 si BR55 in blocul 8.Daca una din acestea pleaca pe o directie , va elibera blocul de plecare imediat ce intra in blocul adiacent, acesta din urma schimbindu-se in rosu.
Se pot programa plecarile intre blocuri la intervale orare sau in bucle repetate de un anumit numar de ori. Deasemenea cele 7 macaze din schema sunt comutate automat in functie de ruta aleasa.



img_3428.jpg
 
Iar acesta este modulul electronic cu care se face semnalizarea blocurilor pe diorama. El nu poate fi folosit decat impreuna cu o statie digitala care suporta acel tip de conector asemanator cu cel telefonic , dar la 6 fire. Pe fiecare astfel de modul se pot conecta 8 segmente de linie sau 8 senzori (relee reed , etc).

img_3431.jpg

img_3432.jpg
 
Salut
Poti sa dai , te rog, mai multe detalii despre senzori?
Daca am inteles bine , sunt relee reed. Sa inteleg ca pe locomotiva se afla un magnet ce actioneaza asupra lor ? Nu trebuie pus magnet si pe ultimul vagon ? Sau sesizeaza prezenta garniturii in functie de consumul de curent de pe un anumit tronson ?
 
@LDH

N-am uitat ,dar am avut un program super incarcat. Acum am ajuns acasa.Maine ma uit in BR.

@Sir Vaska

Poti folosi si relee reed, daca nu vrei sa izolezi segmentele de sina. In cazul asta pui un mic magnet sub locomotiva sau vagon.Daca folosesti sina segmentata, la vagoane pe una din osii se pune vopsea rezistiva intre roti ( la cele fara iluminare), pe care o gasesti aici.

http://www.uhlenbrock.de/3/index.htm - cod 40410 - 10 ml - 3.90 EUR
 
pcg a spus:
@Sir Vaska

Poti folosi si relee reed, daca nu vrei sa izolezi segmentele de sina. In cazul asta pui un mic magnet sub locomotiva sau vagon.Daca folosesti sina segmentata, la vagoane pe una din osii se pune vopsea rezistiva intre roti ( la cele fara iluminare), pe care o gasesti aici.

http://www.uhlenbrock.de/3/index.htm - cod 40410 - 10 ml - 3.90 EUR

ok , multumesc. Am inteles ideea , pentru vagoanele fara iluminat trebuie un mic consum ca sa-si faca simtita prezenta pe tronson. Posibil sa mearga si cu spray grafitat , care se gaseste usor si pe la noi.
 
Am reusit sa rezolv problema , asa incat voi incerca sa postez in continuare aici.
 
Salutare tuturor ,

Dupa o mica pauza de concediu , revenim incet, incet la hobby.Cu grija ca e bugetul mic :)

Achizitii proaspete :

IMG_4151.jpg

IMG_4152.jpg

IMG_4153.jpg

IMG_4154.jpg


Mai urmeaza citeva , dar zilele urmatoare !
 
Cateva poze din gara Zarnesti, unde am reusit sa prind un automotor.Am senzatia ca este facut la Arad.

Zarnesti001.jpg

Zarnesti002.jpg

Zarnesti003.jpg

Zarnesti004.jpg

Zarnesti005.jpg

Zarnesti006.jpg
 
Sal ,

Ofer locomotiva Nohab functionala , veche de 25 ani. Am desfacut-o sa-i pun led-uri , dar nu am mai finalizat-o. Are sparte doua rame ale farurilor , de la gaurire.Dotata cu doua motoare , cite unul pe boghiu.

ATENTIE : ESTE FREE ! :D :D :D
 
@Rally

A fost adjudecata lui Vir19. Primul venit , primul servit. Si chiar este free , iar tu stii cum arata ! :D :( :D :(
 
Sal,

Achizitie recenta BR95 Kohle , ep.II , inmatriculata DRG. Digitalizata si cu accesoriile montate.

BR95001.jpg

BR95002.jpg

BR95003.jpg