Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@Gam3

mie mi se pare cam saraca in verdeata,arbusti,bosketi,copaci....sau completezi in timp?in rest e destul de complexa avand in vedere spatiul.spor in continuare!
 
pai daca ar pune mai multa verdeata,gen ierburi care se suie pe pereti,atunci maskeaza multa caramida
 
Eu propun sa pui afise XXX pe peretii din caramida :evil: si atunci o sa auzi ... cat mai multe... cat mai multe ... :twisted:
Sau ce zici de Tarzan intre jungla si BR218 ?? :p
 
Salve !!!
Mie-mi place ce a realizat Florin acolo !!! , tinand cont de spatiul avut, si de slaba diversitate a materialelor avute la dispozitie... :roll: a realizat una dintre cele mai reusite diorame ce le avem postate pe acest forum .
Zidurile nu sunt de caramida , e acel carton reliefat gen zid de piatra calcar , sau bazalt. Si unde sunt puse aiurea sau din abundenta ?
Versant sprijinire pod si intrari in tunele.
Cat despre verdeturi... sunt sigur ca urmeaza, desi si asa e realist, stiind ca la noi se defriseaza in prostie... :( , deci niste buturugi ramase dupa "macel" ar fi mai potrivite... :mad:
Felicitari Gam3 !!! Baga si celelalte imagini din galerie... pana atunci mai adunam bolovani... sau ovatii :D :D :D
rally
 
LDH

E o chestie cat se poate de serioasa si crede-ma,au un rost acolo atatia pereti de "caramida".Cred ca am vazut destule in tara asta cat am umblat.

In momentul in care o sa imi arati undeva de cumparat blocurile de sprijin armate de beton CCCF eu renunt la tot ce am facut si o iau de la capat.

Pana atunci cred ca ar trebuii sa ne vedem fiecare de trenuletele lui!!

Si da,am de gand sa pun si verdeata si copaci si omuleti si semnale si case si de toate!!

Nu cred ca am scris undeva ca am terminat munca.
 
credeam ca discutam si criticam constructiv ca sa invatam unii de la altii dar se pare ca m-am inselat

prefabricate, nu blocuri, cu inscriptia CCCF pentru realizarea zidurilor de sprijin de greutate cu gauri pentru barbacane si armatura in alveole sigur nu ai sa gasesti la scara 1:87 H0 decat daca ti le faci singur dar... asa cum ai spus am sa-mi vad de trenuletele mele

scuze pentru interventie

toate cele bune
 
nenea! ldh are dreptate. aici vorbim constructiv. din contradictii s-a nascut progresul.
cu prea multa caramida presupun ca se referea la portiunile de sub podul din beton si deasupra tunelului. sub pod ar fi trebuit o pila semiingropata din beton, iar peretii in continuarea acesteia din piatra pusa sub unghi fata de planul betonului. deasupra tunelului ar fi dat bine sa vii oarecum pierdut cu dealul, nu cu perete de caramida.
aici caramida = piatra.
cred ca asta dorea ldh sa spuna
toate cele bune.
 
salut
eu urmaresc cu interes topic-ul tau
FELICITARI ai ce sa arati
pe diorama ta tu esti cel mai mare ceferist, proiectant, arhitect, constructor si nu te supara pe "soacre" nu sunt rau intentionati

bafta si astept noutati :aplauze:
 
@Gam3

mda....cine nu vrea critici constructive si civilizate sa nu isi mai puna munca la vedere,altfel care mai este farmecul.de aceea multi modelisti ´´isi vad de trenuletele lor´´ si nu impartasesc nimic la nimeni,nici macar pe forumuri nu apar.insa,ma rog,fiecare accepta in felul lui.mai uitati-va si voi pe un Miba,pe un Le Train,etc....cultivati-va si apoi ´´muscati´´ pe cai care va sfatuiesc(sincer)!
 
Ma asteptam la mai mult de la LDH,el fiind in tema.Daca a criticat,trebuia sa si spuna ce sa fac,sa vina cu o solutie.Atunci discutam constructiv si invatam unii de la altii,mai ales noi de la el.Daca am retinut bine, a lucrat si pe undeva pe la tunele.
lok a fost ok.A identificat problemele si a dat solutii.
Acum,ce merge la relieful montan? Tuneluri, poduri si ziduri de sprijin.
Deci nu cred ca am o problema cu zidul.Ca e din caramida,ca e din piatra...si aici se poate discuta.Aici in oras nu am un magazin sa ma duc imediat la el cum ceva nu e ok.Asa ca am la dispozitie materialele de la rally.
Singurul loc unde voi inerveni,va fi la tunelul dublu.
Toata zona de deasupra portalului va fi inaltata.
Am tras multe cu el,de asta e si caramida acolo,pana sa am acest tip de portal am incercat mai multe variante.
.
 
nu,dar sunt curios sa vad cum arata daca ai scos ceva
cine stie,poate in viitor........
 
vezi la ce am facut la remiza si la placa turnanta
http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=244&postdays=0&postorder=asc&start=180
 
salut tuturor!

ce bine este cand totul se termina cu bine :lol:

acuma ca ne-am lamurit ce este cu peretii de caramida, unde merg si unde nu merg (daca mai sunt nelamuriri discutam) astept poze noi ca sa carcotesc :evil:

toate cele bune

p.s. apreciez pe toata lumea care a pus "osul" si a lucrat o macheta dar, sunt sigur, apreciaza si cei care lucreaza ca o carcoteala constructiva care sa duca in final la exprimarea realismului in macheta este bine venita ca doar asta ne dorim cu totii, ce facem sa para real nu sa imitam realitatea

spor!
 
Salutare,

In acest weekend am fost la P.Neamt pentru strandul de acolo.Asa ca nu puteam sa nu trec pe la Badulesco.Sambata a fost zi de trenulete iar duminica a fost zi de balaceala la cel mai fain strand din regiune (la cat de mare este orasul IASI, nu avem strand :-x :-x :-x :-x)
Asa ca va mai prezint niste poze de pe diorama,de la strand nu cred ca va intereseaza


Material rulant prezent,tot ce are Badulesco,plus locomotivele BR 01;NOHAB si LUDMILA si vagoanele MAV;CFR;CD si OBB de la IASI.

BR 01 PIKO



LUDMILE


1043 OBB













La urma o poza facuta sambata inainte de a pleca spre Piatra,cu o noua achizitie,vagonul CFR de cl 2 rosu



Ne vedem la urmatoarea balaceala :D :D :D
 
Frumos , putin spus.... :D
Pacat ca "nenea" Badulesco :aplauze: :aplauze: :aplauze: nu ne pune mai multe poze cu realizarile lui, chiar daca nu e gata si se vad urme de "santier" pe ici colo... :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Adevarul e, ca desi in Moldova sunt mai putin pasionati, acea mana de oameni :D tace si face :|
 
Salutare,

Noi achizitii fotografiate la Bogdan:
Locomotiva TAURUS HUPAC de la PIKO

Vagon Hbillns de la Fleischmann

Vagon Shimms de la Roco

Vagon Lima(transformatorul e de la un vagon Kibri care nu e montat)

Vagon Telescopic Sahimms de la Roco

Vagon cement Holcim de la Roco

Vagon Kils CFR MARFA dela CStrain din Cehia (model fantezist)


Mai sunt si altele dar nu am aparatul foto acasa sa fac poze.