Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare!

Ce am gasit ieri prin debara la un prieten,o cutie plina de sine,2 vagoane de marfa si o aburoasa :confused: :confused:,toate foarte vechii,sinele sunt cu traverse de carton.

Vagoane marfa Lugoj
DSCF9790.jpg


DSCF9793.jpg


Si o locomotiva G 8.1. sau BR 55 a FS

DSCF9794.jpg


DSCF9795.jpg


DSCF9820.jpg


Dupa cum se vede la vagonul acoperit trebuie osii si la locomotiva e oleaca mai mult de munca. Cu ajutor locomotiva va deveni seria CFR 40.000
 
Salutere!

Poze cu lumina la 060-DA:
Mers inainte:

Mers inapoi:
 
Salutare!

Noi achizitii:

3 masini la scara,SUZUKI SWIFT;AUDI A8;LAND ROVER



Si o comparatie cu 1/72

 
Si acum vagoane,un set, LILIPUT DRG Rheingold.
Un vagon bagaje,2 vagoane salon cl 1 si 2 vagoane salon cl 2,saloanele sunt dotate cu iluminare interioara.Pe langa set inca un vagon bagaje separat.Toate vagoanele au numere diferite.



 
In drum spre casa am facut si o scurta si matinala intalnire cu Mpursu,la Oradea

BR 03

BR 18;BR 03;BR 55


Si 2 filmulete:


 
Buna seara!

O noua vizita la P.Neamt :D :D .
Cu aceasta ocazie mai apar niste poze:

Noua achizitie,Roco 1043 OBB









A aparut si un castel:


Avem si lapte proaspat:
 
Ups,am gresit.
Nu am vazut ca scriu de pe contul domnului Badulesco.
Deci eu sunt in vizita.
 
Foarte frumos. Parca sunt de basm imaginile acestea, iar catelul si pietrele acelea colorate de langa el, imi aduc aminte de joculetul cunoscut Heroes in care tot felul de eroi ies din castelele lor, se bat intre ei si culeg pietricele la fel de frumos colorate. :p

Mult succes pe mai departe.
 
Da,munceste la greu.
Cine cunoaste.....ultimele 5 poze sunt facute cu un SONY,a fost si la vanzare :( .(inca e de vanzare)
Eu de obicei folosesc un FUJI.
 
nu vreau sa spuneti ca sunt circotas, imi place ce a reusit sa realizeze omul dar sunt citeva chestii care nu dau asa de bine cum poate ar fi intentionat. la peroane ar mai trebui mascat lemnul acela din care sunt confectionate dar probabil ca mai e de lucru. sunt prea multe suruburi vizibile peste tot (pe peroane, intre sine, etc). stilpii de lumina sunt mult prea grosi si de fapt aspectul acesta se vede cel mai urit. in general stilpii aceia sunt prea masivi. si mi se par destul de grosi si stilpii semafoarelor. sunt sigur ca exista solutii pentru toate aceste mici probleme si nu cred ca ar fi greu de rezolvat.
oricum omul are imaginatie si a dat o forma frumoasa machetei.
ma intereseaza si pe mine ce elemente de iluminat a folosit. banuiesc ca beculete...dar de care?
succes in continuare !
 
impresionant :!:
cu siguranta o sa descoperi si alte materiale mai fiabile si mai realistice pentru stalpi si alte kestii,insa detaliile si restul sunt bine puse in scena...ceva copaci lipsesc...ii faci sau ii cumperi?daca ai de gand sa ii faci pot sa iti dau ceva metode....2 din ele garantate de JE :D
 
de aruncat priviri e mai greu asa ca mai vine scriu :D

metoda1(citata): cautati ramuri naturale(uscate) care sa se semene cu un copac pe timp de iarna.taiati diferite marimi,dupa necesitati.adeziv deasupra,peste se pune un material ´´flocos´´ pe care il puteti lua de la heki sau busch si.....gata pomu´
metoda 2:brazi:se taie o bucata de sarma diametru 1mm maxim galvanizata,de aluminiu sau cupru cu lungimea minima 15 cm.se indoaie la jumatate astfel incat sa obtin 2 paralele egale si apropiate intre care se introduc fire de canepa(obtinute prin despicarea atei de canepa) pe toata lungimea sarmei lasand liber doar atat cat sa dea loc trunchiului(cca 2-3 cm).capetele libere ale sarmei se prind intr-o bormasina iar indoitura de la celalalt capat intr-o menghina,se rasuceste la turatie mica iar rezultatul trebuie sa fie o ....perie de spalat sticle.... :D
cu o foarfeca se taie forma conica a bradului se inveleste trunkiul in hartie de bucatarie cu aracet se vopseste maro.coroana se vopseste verde cu aerograful pistolul sau daca nu aveti se cufunda intr-un recipient unde este vopseaua(guase,tempera)
pacat ca nu am poze sa va arat cum am facut,am sa incerc sa va arat produsul final....o imajine face mai mult decat 1000 cuvinte
metoda 3: se inmanunkiaza multe fire de telefon se taie manunkiul la lungimea dorita.se desfac firele in asa fel incat sa imite coroana copacului.se aplica adeziv si apoi ´´flocking material´de la heki,busch ....celalalt capat al manunkiului se vopseste maro.
 
Cum eu fac poze tot timpul sa vad cum am avansat si cum ieri am lucrat oleaca pe la linie,am zis sa pun si aici niste poze:

 
Salutare!
Cum o gramada de poze postate de mine cu imageshack nu se mai vad(si nu numai ale mele) si cum am mai muncit oleaca la munte,am zis sa incerc galeria de pe forum.
Niste poze ca proba ,din pacate inca nu merge sa dau postare in topic cu link-ul de la baza imaginii ( href..... )
Asa ca pozele sunt puse cum scrie rally
Ps>>> Href-ul nu functioneaza asa ca se poate copia din PROPERTIES imagine link-ul HTTP si apoi paste in topic cu specificarea [/quote]




[img]http://www.forum.jucarii.com.ro/poze/dsc00675.jpg
dsc006522.jpg

dsc00700.jpg
 
Frumos frumos
Incepe sa arate
PS. Ai avut pietrari si zidari buni la portalul tunelului dublu :twisted:

Astept si continuarea ......
Spor si timp .. :D