Diorama H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Michael

Well-Known Member
Trenulist
15 Februarie 2016
714
703
Bucuresti
YAHOO
m_blanque
LOCATION
Bucuresti
Salve,

In primul post pe forum va propun ceva imagini cu inceputurile dioramei mele (primavara 2004), pt. inceput o prima fotografie de test (sper sa mearga):



Mihai
 
Salve,

@ multumesc LDH :)

Voi incerca sa expun in urmatorele posturi, cronologic, evolutia dioramei pana in prezent;
Vineri voi incerca sa ajung si eu la primaria sectorului 2! :)

Mihai
 
Salve,

Inca ceva fotografii dupa fixarea(cu holsuruburi Maerklin) a sinelor si lipirea covoarelor de iarba (Noch).
Pt. terasament am folosit la vremea aceea un material cumparat din Bricostore, folosit de obicei inainte de montarea parchetului.










Au urmat ceva teste cu o lok Mehano:



O statie de alimentare:



Pietris pt. terasament de la Piko, fixat prin cunoscuta metoda: seringa+apa+aracet(de lemn):



Rezultatul dupa uscare:



Mihai
 
Salut Michael ,asteptam cu interes pozele cu etapele de constructie a dioramei tale :D
@LDH
Si la mine merg greu pozele ,pina se incarca ............. :roll:
 
ca idee... incearca sa le host-ezi la www.photobucket.com . merg fara pop-up-uri si, parca, un pic mai repede. :roll:
 
Salve,

Am re-editat ultimele 2 fotografii....sper sa se vada mai bine...

:?:
Mihai
 
Salve,

@ LDH: Br 66...il mai am (sta la cutie in asteptarea..poate a unui posibil dekodor....cine stie....cand);
..da inca mai merge in parametrii de fabrica ...zgomotoasa dar functioneaza chiar la viteze mici :)

Mihai
 
Salve,

Inca ceva fotografii cu ev. dioramei:







Un tren pseudo american: lok Mehano(imatriculata aiurea SNCF), vagoane fabricate in ex-Yugoslavia:







Mihai
 
Salve,

Pe parcurs a mai aparut si o gara de la Faller:



Si un tunel de la Noch, in coltul indepartat din dreapta:





Mihai
 
Salve

Revin cu ceva fotografii din vara lui 2006 cand a trebuit sa mut provizoriu macheta..inante de ceva zugraveli, evident am scos dupa ea tot materialul rulant :)









Per ansamblu mutarea a constat in demontarea picioarelor mesei urmata de rotirea la 90 grade + transport in alta camera.
S-a mai pierdut ceva..pietris pe..drum :D ..dar ..a fost pus la loc.

Despre macaraua Mehano...cred ca s-a mai discutat pe celalalt forum(poze): SS Silviu a fost cel care a tunat-o :)

&LDH nu am uitat de cd-uri(multumesc) dar sambata nu am fost in Buc.

Mihai
 
Salve

Revin cu alte fotografii:

Produse Kibri:









Deocamdata atat....

Mihai