Nebunia mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
placa baza diorama

<r>Salut Nyhmed !<br/>
Uite incearca daca te ajuta acest topic . Daca ai intrebari , punele acolo iar noi te ajutam cu ce putem. <E>:wink:</E> <br/>
<URL url="http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=115&mforum=hobbies"><LINK_TEXT text="http://www.takeforum.com/hobbies/viewto ... um=hobbies">http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=115&mforum=hobbies</LINK_TEXT></URL><br/>
rally</r>
 
Nyhmed a scris
Imi poate spune cineva care sunt materialele de care as avea nevoie pentru suportul unei diorame? Dimensiuni aproximative la care m-am gandit 1.2m/2m, scara TT.
Adica "blatul" dioramei trebuie sa fie dintr-o bucata? Poate fi gandit ca mai multe parti care prin "imbinare" sa faca un intreg? Exista o grosime minima /maxima a blatului? De curiozitate am fost la un magazin cu diverse materiale de constructii si am vazut numai placi din PFL (parca asa ii spune).
Dupa multe intrebari si cautari iata ce am fost sfatuit sa cumpar;pentru blat,placa intreaga de OSB 3 de 6 mm grosime, de 2.5m/1.20m care e cea mai mare placa si care a costat 30 ron.
La cadru nu am avut pretentii decat ca lemnul sa fie uscat,si am gasit la un atelier de tamplarie niste dulapi de pin, cu grosimea de 5 cm,a fost de ajuns unul si care a costat 25 ron dulapul si 10 ron sa fie taiat la dimensiuni. Asamblarea acasa,cu o bormasina,surulbelnita electrica ,aracet si holsuruburi (si o bere rece :) :) )Iata si niste poze:
Cadrul



Blatul peste cadru


 
Carcotasul

<r>Hop si eu carcotasul - in ultima poza ai insurubat un holdsurub in lemn crapandu-l .<br/>
Sfat ca si eu pateam la fel - da inainte o gaura cu un burghiu subtire dupa aceea infileteaza holdsurubul , si ca sa arate si mai bine cauta holduruburi cu capete ingropate <E>:lol:</E> <br/>
In rest arata promitator diorama ta <E>:twisted:</E></r>
 
Se iarta tinand cont ca e prima data nu? De fapt au fost mai multe beri :p :p :p :p ,de asta a iesit asa....
Am holdsuruburi cu cap ingropat dar cum totul a fost facut de mine acasa nu aveam inbus pentru ele.
Multumesc pentru aprecieri,greul de acum incepe.
 
idei

<r>Si Io carcotas...<br/>
Nu era nevoie de cusaci de 5 cm , scandura de 2,5 cm grosime si lata de 7-8 cm ajungea si mai ales daca faceai un caroiaj din ea , cu latura de 30-40 cm. Asa, in timp cusacii pot lucra , curbandu-se in lungime. Modelul indicat de mine l-am vazut pe un DVD de la nemti. <br/>
Dar, in mod cert se observa efortul depus ca sa iasa bine , fapt pt care te felicit ca te alaturi putinilor (dar din ce in ce mai multi <E>:p</E> ) <br/>
posesori de diorame .<br/>
Usor , usor "mochetistii" incep sa se "joace" serios ...<br/>
Si la mai ... gata !!!<br/>
rally</r>
 
Foarte utile informatiile, d-abia astept sa ma apuc de treaba, probabil ca in week-end o sa merg la "cumparaturi"...macar sa ma pricopsesc cu cadrul si apoi sa ma apuc de caroiaj.
Pe site-ul celor de la Noch am vazut ceea ce se cheama " gara subterana"...gandindu-ma la ea....credeti ca as putea adauga inca un "blat" secundar sub cel principal?
De fapt intrebarea este: "Poate fi o solutie ptr. depozitarea vagoanelor si locomotivelor? Cum ne ferim de praf..cum il curatam.
Am o gara mica de la Auhagen si a inceput sa o prinda praful...
 
Praful ...

<r>Oooo!!! Cu praful , delicata tema <E>:roll:</E> <br/>
Cupola de plexicglas ? costa vreo 15000000 pt o diorama 2x1,2... innacceptabil !!!<br/>
Parcarea sub diorama , da in masura in care realizezi o incinta antipraf ,<br/>
fara curenti electrostatici , dar cred ca trebuie un paratraznet <E>:shock:</E> <br/>
Si mai trebuie un HELIX , un circuit in spirala , pe care urca locomotivele in spirala , pt 95 cm diametru 20 cm diferenta de nivel~60 euro , dar cum romanii sunt inventivivi gasesc solutii locale.<br/>
Pana atunci, sugerez ca atunci cand facem pauza sa acoperim diorama cu celofan ... sau acetofan dar ... multi $$$$$$$$$$<br/>
Sper sa veniti cu idei mai bune !<br/>
rally</r>
 
Re: Praful ...

<r><QUOTE author="rally"><s>
rally a spus:
</s>Oooo!!! Cu praful , delicata tema <E>:roll:</E> <br/>
Cupola de plexicglas ? costa vreo 15000000 pt o diorama 2x1,2... innacceptabil !!!<br/>
Parcarea sub diorama , da in masura in care realizezi o incinta antipraf ,<br/>
fara curenti electrostatici , dar cred ca trebuie un paratraznet <E>:shock:</E> <br/>
Si mai trebuie un HELIX , un circuit in spirala , pe care urca locomotivele in spirala , pt 95 cm diametru 20 cm diferenta de nivel~60 euro , dar cum romanii sunt inventivivi gasesc solutii locale.<br/>
Pana atunci, sugerez ca atunci cand facem pauza sa acoperim diorama cu celofan ... sau acetofan dar ... multi $$$$$$$$$$<br/>
Sper sa veniti cu idei mai bune !<br/>
rally<e>
</e></QUOTE>

<br/>
Nu e rea ideea cu celofanul , am mai vazut si alte diorame protejate cu asa ceva si locomotivele si vagoanele , poti sa le pui intr-un dulap inchis , pe o bucata de sina , asa fac eu , cel putin la materialul rulant , ca sa o protejez de praf (diorama) trebuie sa o fac <E>:D</E> .</r>
 
Idee anti praf

<r>Sper sa nu se supere nimeni pe mine dar am o idee cam sado-maso un pic.<br/>
Cauti la anunturi in ziar - MENAJERA <br/>
O iei fain frumos si cu ceva banuti 500000 lei / luna vine 1 data pe saptamana ii dai pensule,aspirator,carpe,betisoare de urechi si ... treci la sters cladiri,munti,sine etccc <E>:twisted:</E> <E>:twisted:</E> <E>:twisted:</E> <br/>
<br/>
Cred ca ar fi cea mai ieftina metoda <E>:roll:</E> <br/>
Iar daca menajera are si 18 - 20 ani , mai e si 90-60-90 si blonda poate imbini utilul cu placutul <E>:wink:</E> <E>8)</E> <E>:lol:</E></r>
 
Nihmed
Ai aici pentru inspiratie cateva imagini de la inceputul constructiei celei mai mari machete
004qt.jpg


005qt.jpg


008cb.jpg


0092.jpg
[/img]

adresa acestei machete este:
http://www.miniaturwunderland.de
 
Ca sa nu mai fiti carcoasi :wink: de acum incolo,dati niste sfaturi;
placa are 2.5m lungime, cam de la jumatate vreau sa urc cu 2 linii si sa fac inca o gara cu cateva linii.Ce materiale sa folosesc,ma intereseaza ceva flexibil pentru ca vreau sa fac un fel de perete de 10-15 cm inaltime care sa mearga in paralel cu linia din interior care e si curba.
Pun o poza cu partea pe care vreau sa lucrez.Cum in cursul saptamanii sunt la servici, am doar sambata la dispozitie sa lucrez asa ca astept raspunsurile voastre

 
azi am achizitionat un startset digital piko 57155:
http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=2&child_id=0&id=57155
o gara:
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=c022
un set de teraformare pentru tunel, 2 motorase pentru macaze si o centrala digitala pentru macaze.
apropo asta era topicul meu, de ce nu isi face fiecare pentru diorama lui?
asa se pierd informatii pretioase ca stii ca cineva a spus ceva dar nu mai stii unde.
 
:D :D
aparatul ala l-am vandut ca in ianuarie mi-am cumparat unul mult mai performant
panasonic lumix dmc-fz5 daca il stii. 8)
poze cand va fi gata si gara
traseul deocamdata e cel din startset nu am folosit sinele mehano care le mai am.