Diorama Muzeu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
zolaadi a spus:
Foarte frumoasa lucrare.Bravo! Acum mai trebuie sa lucrati si la weathering, pentru ca totul arata foarte nou.
Salut,

multumim pentru aprecieri,
cat despre detalii si weathering, la capitolul acesta se poate lucra si 2 luni de zile, asa ca este un capitol care va fi abordat ceva mai tarziu.
 
Foarte tare diorama, felicitari. De departe cel mai indraznet proiect de modelism feroviar din Ro.

Cateva cuvinte despre traseul h0e ( fiecare cu ce-l doare ):
1.Cati metri are ? Diferenta de nivel maxima? (cautat pe tot thread-ul... nu apare)
2.Ce faceti cu podul de peste sosea ( ramane asa fara balustrade ? ).



3.Traseu cu ecartament dublu h0- h0e nu ati facut ?
4. Mocanitele au si ele o remiza ? Ce vor cara ? Am vazut ca linia urca undeva pe munte.
5. Cred ca folositi bucla de intoarcere, solutia de la Cluj cu optocuploare sau alta? BOD - uri si pe linia de h0e ?
6. h0e e legat separat sau pe acelasi circuit electric cu h0 ?
7. Se are in vedere L45H-ul pentru aceasta diorama ? ( Anghelson version / Bemo / cseh modell ). Am vazut vagoane gondola si inchise de roco ... ceva de calatori liliput verzi. Trains Addicted nu se implica intr/un proiect la h0e ?
8. Semnalizare la h0e puneti ? dar schimbatoare la macaz ?

Toate cele bune !
 
05-09 ianuarie, pe scurt:

- s-a finalizat catenara la gara mare
- s-au executat in total 62 semnale luminoase CFR (de intrare, de iesire si de manevra)
- s-au montat pe diorama semnalele precum si o mare parte din decodoarele de semnal
- s-au inceput lucrarile de electrificare la gara mica.
- semnalele sunt momentan aprinse de proba si au aspecte aleatorii, asta pana cand vor fi programate in calculator decodoarele.
- s-a mai avansat putin cu remiza circulara





















 
Cateva minute de automatizare si semnale functionale:

http://www.youtube.com/watch?v=3SPy5S9IX3s&list=UUCGghc-h8bTGKH0XUNhmF9w&index=1&feature=plcp
 
Pe o diorama asa de mare ruleaza o singura garnitura? Sau si la scara 1:87 se resimte criza economica? :)

E o splendoare pentru ochi sa o vezi functionand.
 
:aplauze: Exceptional !!!

Imi place ce vad:
- aprinderea / stingerea progresiva a luminilor semafoarelor,
- delay-ul dintre verdele semaforului si plecarea trenului,
- accelerarea / decelerarea trenului in statie.

Felicitari !

La min. 4'12 - o intrerupere sau un mic scurt provocat de rotile locomotivei ?
 
Gyuri a spus:
Pe o diorama asa de mare ruleaza o singura garnitura? Sau si la scara 1:87 se resimte criza economica? :)

E o splendoare pentru ochi sa o vezi functionand.

Nu e criza nenea dar in timp se vor realiza toate :)
Programarea unei rute cu 2 opriri (setarea rutei, a macazelor, semnalelor,etc) mi-a luat aproximativ 1.5-2h in conditiile in care stiam deja unde si ce "clici" trebuie sa dau. :)

@Dac ce se vede in filmulet reprezinta doar primele probe de automatizare, ceea ce se poate face este practic nelimitat. Diorama contine peste 250 sensori de detectie a trenurilor.

Prin teste repetate se poate face practic sa opresti trenul cu ce viteza doresti si in dreptul carei traversa doresti :D

intreruperea sesizata este posibil sa fi fost din pricina sinei necuratate. Este esential acest aspect pentru o functionare fara probleme.

Voi reveni cu 2 filmulete :D
 
d0ru_b a spus:
Foarte tare diorama, felicitari. De departe cel mai indraznet proiect de modelism feroviar din Ro.

Cateva cuvinte despre traseul h0e ( fiecare cu ce-l doare ):
1.Cati metri are ? Diferenta de nivel maxima? (cautat pe tot thread-ul... nu apare)
2.Ce faceti cu podul de peste sosea ( ramane asa fara balustrade ? ).
3.Traseu cu ecartament dublu h0- h0e nu ati facut ?
4. Mocanitele au si ele o remiza ? Ce vor cara ? Am vazut ca linia urca undeva pe munte.
5. Cred ca folositi bucla de intoarcere, solutia de la Cluj cu optocuploare sau alta? BOD - uri si pe linia de h0e ?
6. h0e e legat separat sau pe acelasi circuit electric cu h0 ?
7. Se are in vedere L45H-ul pentru aceasta diorama ? ( Anghelson version / Bemo / cseh modell ). Am vazut vagoane gondola si inchise de roco ... ceva de calatori liliput verzi. Trains Addicted nu se implica intr/un proiect la h0e ?
8. Semnalizare la h0e puneti ? dar schimbatoare la macaz ?

Toate cele bune !

sa raspundem si din urma...

1. traseul are aproximativ 23-24 m lungime, diferenta maxima de nivel 35 cm.
2. ramane fara balustrade pentru ca este un pod "rustic" din grinzi de lemn
3. nu, nu s-a avut in vedere asa ceva
4. remiza e sus pe munte, va fi un tren de calatori pentru turisti si unul de marfa pentru lemne
5. sunt 2 bucle de intoarcere, ambele ascunse in munte, respectiv deal, s-a mers pe solutia bod+modul de scurt de la Tams, functioneaza perfect indiferent ca se ruleaza pe manual sau pe automat
6. h0e este pe magistrala separata, exceptand motoarele de macaz care sunt pe magistrala dedicata acestora
7. din cate am inteles, da.
8. semnale nu, schimbatoare de macaz da, am spus ca circulatia este automatizata, deci nu se poate fara ele.
 
Cum m-am mai exprimat. Exceptionala realizare. Ma intreb insa cine va intretine tot sistemul acesta? La constructie sa depus si se va depune un efort fantastic, si este si va fi o realizare de exceptie pentru orice modelist. Insa dupa finalizare sa nu avem surpriza sa o vedem degradandu-se incet incet din cauze "diverse"...
 
Despre intretinerea dioramei pot sa zic ca orice diorama are nevoie de asa ceva, mica, mare, este la fel de importanta ca si constructia ei. O diorama neintretinuta moare incet (vezi cazul Sinaia). Acum depinde de cei de la muzeu, acum este diorama lor :D

d0ru_b a spus:
Foarte tare diorama, felicitari. De departe cel mai indraznet proiect de modelism feroviar din Ro.

(...)
7. Se are in vedere L45H-ul pentru aceasta diorama ? ( Anghelson version / Bemo / cseh modell ). Am vazut vagoane gondola si inchise de roco ... ceva de calatori liliput verzi. Trains Addicted nu se implica intr/un proiect la h0e ?
(...)

O completare la raspunsul de mai sus,

Da, se are in vedere achizitionarea unui L45H, despre vagoane nu stiu ce sa zic.
Trains Addicted ar putea sa se implice intr-un proiect la H0e, exista propuneri? daca crezi ca da, poti deschide un subiect pe forum.
 
Chiar ca ai adus aminte de treaba asta. Nu aveti in plan sa faceti ceva vagoane de marfa CFR ? Ca vagoane de calatori s-au tot produs, dar de marfa foarte foarte putine, si acelea in epoca II. Cele mai recente epoca IV-V-VI de loc.
 
Felicitari,
este o lucrare profesionala, care arata impecabil. Abia astept sa o vad de aproape, la urmatoarea vizita in capitala.
 
darkshadowro a spus:
Chiar ca ai adus aminte de treaba asta. Nu aveti in plan sa faceti ceva vagoane de marfa CFR ? Ca vagoane de calatori s-au tot produs, dar de marfa foarte foarte putine, si acelea in epoca II. Cele mai recente epoca IV-V-VI de loc.

Vor fi cateva surprize anul asta, sa speram ca nu vom mai avea de facut vreo diorama gigant. :D