Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare,

Sunt Edi din Iasi si am demult acest microb. Este o pasiune mai veche de a mea, pe care abia acum am inceput sa o concretizez prin diorama pe care am inceput-o. Va urmaresc de ceva vreme si am avut ce invata de la voi. Va urez in continuare spor la trenulit si bun gasit.
 
Salut,
Sunt nou in domeniul acesta insa am fost pasionat de trenuri de cand m-am nascut. Primul meu startset (si ultimul, deocamdata) a fost un ICE-T de la NewRay. Acum as vrea sa ii fac o macheta cu tema rurala.
Citesc pe forumul acesta de ceva timp si am gasit multe informatii folositoare, sper ca ma veti ajuta sa inteleg mai bine unele lucruri.

SPOR LA MODELIT!
 
Buna!
Daca tot m-am inregistrat, hai sa ma si prezint oficial. Ma numesc Emanuela, am aproape 23 ani, studenta la arhitectura. Multi ma cunoasteti personal deja ca fiind prietena lui Radu (Radu161). Particip impreuna cu el la expozitii inca din 2009 (debutul meu a fost la Cluj) si imi place sa imi bag nasul prin treburile lui legate de trenuri.
Nu pot sa spun ca am fost pasionata, atata doar ca eram si inca sunt mare fana Thomas The Tank Engine (deci o istorie tot exista!) :D Imi place tot ce e legat de modelismul feroviar si incerc sa invat cat mai multe si sa particip la cat mai multe activitati. Mai nou fac parte din Clubul Feroviar Bucuresti, de care fiti siguri ca o sa auziti lucruri marete de acum incolo ;-)
Cam atat deocamdata. Bine v-am gasit!
 
Sa ma prezint si eu ......
Numele meu este Cezar , i-ar contactul cu lumea trenurilor l-am avut pe la 3-4 ani , cand ai mei mi-am cumparat o locomotiva Thomas , mare , din strainatate , si nu am vazut niciodata pe net asa ceva ......deci foarte special pentru mine.Asa a inceput totul .......
Cu dioramenle am inceput de curand , de cand am vazut o emisiune la tv cu Valea Vaserului...si totul a inceput .Iar intr-o saptamana , stiu deja cum sa fac relieful .
Toate cele bune de la Constanta! :D
 
Salut,
Desi am cateva posturi, nu m-am prezentat.
Sunt Andrei si vreau sa intru si euin lumea modelismului feroviar. Momentan am un Br55 Piko si o Br98 Hobby Piko. Am de gand sa ma exez pe epoca III si poate si putin din II.

Merci, revin cu interbari!
 
va salut

m-am inscris de o saptamana si nu m-am prezentat.scuze.nu a fost cu intentie. ma numesc claudiu sunt din timisoara si sunt un fan al modelismului feroviar de mic. recent am aflat ca in romania exista o comunitate de modelisti feroviari lucru care nu poate decat sa ma bucure. sunt interesat exclusiv de modele CFR din epoca IV-V.inca studiez serios inainte de a ma apuca sa fac o diorama sau modele unice (lucru care ma atrage cel mai tare).

salutari de la timisoara si va doresc toate cele bune
 
Salutare

<t>Salutare,<br/>
Sunt veci si pe aici dar si in domeniu. Am 40 de ani, sunt din Brasov si cred ca incet incet se fac 33-34 de ani de cand am primit primul set HO. <br/>
Va urez o zi buna tuturor!</t>
 
Salut,
sunt Iulian, pasionat in ale automatizarilor si programarii. Prieten bun cu Microchip la capitolul embedded ( am mai rontait si ceva atmel pe clasa 805X dar nu cine stie ce), programez de aproape 20 de ani divrese aplicatii mai mult sau mai putin bancare. Pasiunea pentru trenuri si miniaturi e veche insa abea acum cutez sa ma reapuc de ea voiniceste mai ales ca am ceva utilaje "grele" ( strung, masina CNC,etc) in dotare cu care in sfarsit pot sa ma dedic acestei minuni extrem de costisitoare pe la noi. Am rasfoit cu atentie o parte din forum si acum incerc sa asimilez cat mai multe cunostinte ca sa revin la zi. Felicitari pentru initiativa.

Iulian
 
Dar bine ai venit!

Aşteptam cu neră’bdare lucră’ri de ale tale, mai ales ca te-ai fă’lit cu strung, maşina CNC şi multe etc... :)

E.
 
Buna , sunt Coly si ma bucur ca am gasit acest forum .
Ma pasioneaza locomotivele cu aburi din primele epoci si o sa incerc sa fac o macheta cu locomotiva CFR 43 . La scara H0 am gasit roti la AlanGibson exact ca cele originale .
Deocamdata , eu si juniorul meu , adunam informatii si fotografii din 1869-1900 si cautam un scenariu muntos real pentru al reproduce la scara H0.
Mie mi-ar place mai mult scara N dar e mai greu de scratchuit si oricum locomotivele cu abur din primele epoci sunt mai mici decat cele moderne.
Cautam scenariu din Ro ( un tunel , un pod si o apa obligatoriu ) si material rodant CFR exclusiv.
Speram sa reusim cat de curand sa putem da mai multe detalii despre proiectul nostru.
Coly