Placa turnanta CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

peace

Guest
11 Septembrie 2011
87
0
Iasi
LOCATION
Iasi
Azi am inceput constructia unei turnante inspirata dupa turnantele CFR.Am inceput, bineinteles, cu realizarea farfuriei din Komatex de 1mm.



Si scarile de acces in interiorul turnantei.

 
Sper sa nu ma insele memoria dar la Sibiu este placa de 24m construita de Joseph Vogele, Mannheim-Germania la fel ca cele de la Bucuresti Triaj, Bucuresti Calatori, Campina, Tecuci, Buzau, etc...
Sunt toate din acelasi lot adus in Romania prin anii '20-'30 pentru a intoarce locomotivele lungi din seriile 230/50 etc.

Iti spun asta pentru ca poti folosi spre inspiratie pozele care se gasesc pe net (si nu sunt putine).
Pana acum frumos si curat lucrat !
Depinde de tine cat de departe vrei sa mergi cu reproducerea modelului real....
 
Imi place mult cu iese imbatranirea. Sa ti cont de faptul ca sinele sunt prinse direct pe pod, nu au traverse si la mijloc sunt taiate. Podurile lungi sunt facute din doua bucati de obicei.

Si inca ceva, pentru un plus de realism , la gura de scurgere poti sa folosesti ceva plasa metalica impletita. in uzul casnic se gaseste la sitele de la robinetii cu bila. Sau daca mai ai vreo strecuratoare veche de faina :D de pe la bunici, mamici nevasta etc... acolo ai avantajul ca gasesti dimensiuni diferite.

Spor la modelit !
 
catalin a spus:
Sper sa nu ma insele memoria dar la Sibiu este placa de 24m construita de Joseph Vogele, Mannheim-Germania la fel ca cele de la Bucuresti Triaj, Bucuresti Calatori, Campina, Tecuci, Buzau, etc...
Sunt toate din acelasi lot adus in Romania prin anii '20-'30 pentru a intoarce locomotivele lungi din seriile 230/50 etc.

Iti spun asta pentru ca poti folosi spre inspiratie pozele care se gasesc pe net (si nu sunt putine).
Pana acum frumos si curat lucrat !
Depinde de tine cat de departe vrei sa mergi cu reproducerea modelului real....

Voi incerca sa respect destul de mult modelul real, dar in acelasi timp imi voi folosi si imaginatia, ca asa e in modelism.
 
sogard_2003 a spus:
Imi place mult cu iese imbatranirea. Sa ti cont de faptul ca sinele sunt prinse direct pe pod, nu au traverse si la mijloc sunt taiate. Podurile lungi sunt facute din doua bucati de obicei.

Si inca ceva, pentru un plus de realism , la gura de scurgere poti sa folosesti ceva plasa metalica impletita. in uzul casnic se gaseste la sitele de la robinetii cu bila. Sau daca mai ai vreo strecuratoare veche de faina :D de pe la bunici, mamici nevasta etc... acolo ai avantajul ca gasesti dimensiuni diferite.

Spor la modelit !

Multumesc de aprecieri, tin cont de sine, dar ele sint fixate deocamdata de pod si vor veni incastrate in tabla.
 
Intre timp am mai facut cabina de comanda.....



.....o balustrada si scara de coborare de pe pod in interiorul turnantei


 
Am reusit sa termin podul, iar acum o sa urmeze partea de automatizare, dar de acum dupa sarbatori.
Si acum cateva fotgrafii





CRACIUN FERICIT!