O noua diorama (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
da...se foloseste in constructii pt izolarea podelei industriale din beton usor fata de peretii unei camere...aceasta da 0.5 cm distanta fata de zid si amelioreaza problemele legate de contractie si dilatare...
ce material este nu stiu sigur ...polipropilena se prea poate...eu am folosit cu succes aceasta banda pt suport de sine, mai ales ca pe o parte, vine din fabrica cu un adeziv,asemanator prenandezului
 
am facut si eu niste ziduri la diorama din polistiren extrudat si vopsit cu var lavabil :D
https://picasaweb.google.com/113020897298823313999/2011_06_27?authkey=Gv1sRgCJDk0qDiqsDGVw
 
daca e expandat si-l atingi, ai pus-o. incearca extrudat. pentru efect freaca-l cu apa+aracet 20% si negru de fum. apoi gri si maro, dupa care pensula stearsa in lavabil alb, miscari verticale.

Aici am insistat pe maro, dar poti obtine ce tenta vrei:


 
Obi, te-as pune sef peste weathering. Nu vad mari diferente intre ce faci tu si ce am vazut la expozitiile de pe-aici, pe dioramele unor modelisti cu experienta.

Cand va veni vremea, sigur voi apela la sfaturile tale.
 
Din cate vad eu zidul e din polistiren extrudat de 2. Probabil ceva sora a polistirenului de parchet. Ochii mei asa imi zic :cool:
 
Ms Felippe&Daniel!

Nu e de 2 mm, ci de 5. Acum lucrez cu 3 mm un zid de anvergura, urmeaza imediat sa pun poze. Scuze pt poluare!
 
apropo de continuare,zilele astea s-a lucrat la ziduri.s-a mai construit o scara de acces pt angajatii CFTz deoarece intarziau la munca inconjurand foarte mult :D
 
in sfarsit au ajuns din germania elevatoarele in depou :D

continui cu bancuri de lucru,masina de gaurit,platforma pt urcat pe locomotiva,etc
 
A, nu-i problema, orice lucru facut manual este un pas inainte.
Insa la vopsirea cu pensula, orice ii faci, cam se vad urmele. Eventual cu o suprafata bine pregatita si vopsea enamel, aceste urme devin mai putin vizibile.

Spor la lucru in continuare
 
elevatoarele sant home made,de vopsit le-am vopsit cu acuarele de prin casa.oricum cand pun acoperisul nu o sa se vada mare lucru pe interior.eu am vrut sa le am ca sa fie un depou in toata regula.cand am sa termin tot am sa cumpar si niste mecanici sa-i pun la lucru,dar mai este treaba pana acolo
 
am pus un pic de iarba,o mai suflu de praf,dar de lucrat mai putin ca nu am timp.toate la timpul lor :D