Trenuletele MEHANO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut!
Si eu sunt interesat sa achizitionez roti metalice pentru vagoanele startset-ului meu MEHANO CSX. Eventual ceva preturi / bucata, dom' Rally?
De cand am vagoane cu roti metalice, nu am mai rulat batrana macara cu tender :oops: :oops: :oops:
 
Scuze, dom' sef....eu eram anonimul, n-am observat ca nu-s logat...
Oare merg rotile de pe site la vagoanele mele? :oops: :oops: .......Ca acu' dau comanda! 8)
 
la vagoanele de calatori MEHANO si eu le-am schimbat rotile de plastic cu roti metalice de 11,5 mm, din cite stiu eu de la PIKO. si merg foarte bine.
 
Pe afara sunt foarte apreciate, in valoare se intrece cu Fleishmann ;) Asta spune multe
 
Sunt foarte bine vazuti cei de la Mehano si strainii platesc mult pentru ele
 
Compara putin

http://cgi.ebay.at/Mehano-5218-SNCB-Reihe-51-Ep-5-H0-AC-digital-NEU-OVP_W0QQitemZ280115676783QQihZ018QQcategoryZ130319QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


http://cgi.ebay.at/Fleischmann-H0-BR-18-74118-DCC-Decoder_W0QQitemZ330119303166QQihZ014QQcategoryZ130290QQrdZ1QQcmdZViewItem
 
Seby a spus:
Compara putin

http://cgi.ebay.at/Mehano-5218-SNCB-Reihe-51-Ep-5-H0-AC-digital-NEU-OVP_W0QQitemZ280115676783QQihZ018QQcategoryZ130319QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


http://cgi.ebay.at/Fleischmann-H0-BR-18-74118-DCC-Decoder_W0QQitemZ330119303166QQihZ014QQcategoryZ130290QQrdZ1QQcmdZViewItem

Pai tocmai: faptul ca Mehano n-are nici o oferta si Fleischmann are 11 nu-ti spune nimic? Sau asta inseamna ca occidentali se bat pe Mehano?!

Pretul de catalog al respectivei locomotive Fleischmann este 450 EUR, fata de numai 176 EUR cat cere respectivul. Suspect de putin in conditiile de "unbespielt" cum zice el.

In vreme ce Mehano 5218 are pret de catalog 155 EUR, deci la 169 este supraevaluata.
 
aici se vede cel mai bine reactia pietei fata de produs, in plus produsul mehano este pus recent, iar cel Fleishmann mai are 2 zile si expira, deci are ceva timp de cand e acolo.
 
Seby a spus:
aici se vede cel mai bine reactia pietei fata de produs, in plus produsul mehano este pus recent, iar cel Fleishmann mai are 2 zile si expira, deci are ceva timp de cand e acolo.

Tu dezvolti o teorie de la un exemplu?!
 
laur a spus:
nu man vroiam doar sa aud si eu parerile voastre
pnt ca vreau sa iau un mehano si nu sunt decis

Nu mai sta pe ganduri, sunt foarte bune, altfel mai aducea Rally? :wink:
 
Scuze, eu eram anonimul.

Laur, nu l-a tine ma refeream, ci la Seby. Mehano sunt o fabrica de jucarii din Slovenia, care s-au apucat "recent", relativ la de cei cu traditie din Germania, de trenulete.

Faptul ca sunt firma de jucarii nu e neaparat rau. In definitiv si Märklin, liderul mondial al pietei de trenulete, este tot firma de jucarii. Insa tinta lor de piata este gama de preturi mici. Implicit calitatea este proprotionala cu tinta.

Gama Mehano Prestige este cu doua clase pente gama Mehano Hobby DAR extrem de departe de modelele germane de top: Märklin/Trix, Fleischmann, Roco, Brawa, macar ca Brawa sunt produse in China si Roco in Slovacia.

Adevarul este ca exista niste limite de pret ale tehnologiilor actuale sub care orice scadere de pret se face cu scaderea semnificativa a calitatii. Iar diferenta de cost cu mana de lucru intre Slovenia si Austria sau Germania este mult prea mica pentru a justifica diferentele majore existente intre preturile modelelor. Nu ai nevoie de studii tehnice sau economica ca sa intelegi ca Mehano face compromisuri la calitate, fie ca e vorba de detalii, platforma tehnica, imprimare etc.

Daca vrei o paralela, atunci sa zicem ca este adevarat ca in Germania se vinde Logan, insa asta nu inseamna ca vreun neamt compara Logan cu Mercedes si nici ca nemtii se bat pe Logan. Tot asa nici modelistii germani nu confunda deloc si nici nu compara Fleischmann cu Mehano. E o comparatie fara sens.