Intalnire la Cluj Napoca - 11-13 mai 2007

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mity

Well-Known Member
Trenulist
22 Februarie 2016
1.051
3
Braila
www.trenuletze.ro
WEBSITE
http://www.trenuletze.ro
YAHOO
dumitrucoman
LOCATION
Braila
Salut pasionati! :)

Am inceput vineri o calatorie catre minunata expozitie de modele de la Cluj.
In aceatsa calatorie, eu (Braila), Florin Vornicu (Zanganel - Iasi) si Bogdan Ioan (Brasov) ne-am propus sa ne intalnim si sa merem catre expo. Zis si facut. Vineri, am plecat din Braila, catre Roman prin Focsani, Adjud si Bacau. La Roman am ajuns in jur de ora 12PM unde am avut nitzica treaba si am profitat de ocazie ca Florin scapa de la munca la 4.30PM si putea ajunge din Iasi in Roman cu un accelerat pe la ora 7PM in Roman, unde eu il asteptam. Pentru ca eu m-am lungit la vorba, Zanganel m-a asteptat pt mine in gara la Roman. Intr-un final ne-am intalnit si am plecat bucurosi catre Cluj. Bogdan se intorcea vineri seara din Bucuresti in Brasov, si prin urmare trebuia ca sambata la prima ora sa fim in Brasov. Pentru ca era deja seara si se inopta in curand ne-am propus sa facem un popas cat mai aproape de Brasov. Florin cunostea un popas turistic la casute la Pasul Oituz, asa ca pe la ora 11 seara am ajuns acolo. Rastaurantul inchis, mai nimeni pe acolo, asa ca am inchiriat o casuta si ne-am pus pe dormit imediat. La ora 6AM ne-am trezit dupa o noapte cam racoroasa :D
Ora 6.20AM Pasul Oituz.





Neavand ce face in pustietatea aceea la 6.30 am hotarat sa demaram catre Brasov. Dupa ce am scapat de serpentine am speriat toti locatari din Covasna ruland ca dementi cu 130Km prin satucele somnoroase, si spre norocul nostru cele doua radare abia se puneau in miscare cand noi ne faceam ca mergem incet. :D
Am ajuns in Harman, o localitate foarte frumoasa la 5Km de Brsov, acasa la Bogdan.

 
Odata ajunsi la Bogdan acasa am intalnit o familie numeroasa de catei si mari si mici.




Binenteles ca afara erau cateii si in casa pisicutzele. Doar doua pisici au stat la pozat. :)




Nu puteam sa ratam vizita la diorama personala din mansarda casei. :)
Iata cateva poze in graba, pt ca nu vroiam sa intarziem la Cluj.



 
Poze de la faimosul club feroviar Clujan! :)

Aici Bogdan facea misto de mine ca fac poze de sus fara sa vad ce fotografiez :)


Florin din Cluj cat si Florin din Iasi incercau sa prinda fumul de la 2 locomotive cu aburi.





Poze de ansamblu cu macheta clubului





 
Sedinta foto pentru cele 2 locomotive CFR :)





Locomotiva Roco "Motzart" cu sunetul pe masura. :)


Locomotiva Roco, are langa ea pe BR215 Mehano cu un sunet fain tare. :)


Locomotiva BR215 Mehano, langa umila mea locomotiva BR211 PIKO :)


Noi poze cu fumul celor doua aburoase MEHANO si ROCO




O vedere cu partea mai putin luminata de soare a clubului :)
 
Doi pasionati incearca formarea unei garnituri. :)
(stanga - Paul din Oradea; dreapta - Florin din Cluj)


Sedinta foto la aburoase continua.
(de la stanga la dreapta: BogdanI din BV, Florin Vornicu sin IASI si PAUL junior din Oradea care ne-a surprins placut prin dexteritate si cunostinte)








 
O poza cu statia digitala proprie comandata din propriul Laptop, care speram ca acest an sa fie disponibila in varianta comerciala la firma TRENULTE.


Sedinta foto pentru garnitura CFR.








 
Salutare !


Garnitura CFR







Ce bine le sta :D :D :










Bogdan si cu mine asteptand sa vedem fumul la aburoase:



Bogdan a venit si cu un Automotor LILIPUT iluminat si cu omuleti:





BR 03 Roco cu sunet a lui Mitica;Locomotiva MEHANO cu sunet si fum a lui Bogdan si BR 50 Roco cu sunet si fum a lui Paul





Locomotiva Roco "Motzart" cu sunet a lui Paul:



060 DA cu sunet tot a lui Paul



Si Mitica la statia digitala comandata din propiul Laptop


Am si niste filmulete,le pun mai tarziu.
Atat de la club,urmeaza poze de la expozitie
 
Am plecat de la club in dupaamiaza zilei de sambata catre o pitzerie renumita din Cluj, New Croco. De la club echipa Paul Senior - Junior s-a despartit cu regrete de noi, dar trebuiau sa ajunga in Oradea in seara aia.
Am ramas doar eu, Florin Vornicu si Bogdan Ioan, condusi catre pitzerie de Florin Bogdan si de Gabi. Odata ajunsi la pitzerie a ajuns si Eusebiu (Eporteka). Dupa pitzerie ne-am indreptat spre hotel pentru ca oboseala isi spunea deja cuvantul. In masina la intrebarea mea catre Florin, "TI-E FRIG?", imi raspunde: "NU, MA UIT LA STATUIE." .... :lol: :lol:
 
A doua zi cand m-am ridicat din pat, am dat cu capul de acoperisul mansardei unde am fost cazati, deci ziua incepea plina de zambete. :D
Dupa micul dejun, am ajuns la expozitie unde eu am facut cateva poze.

< ! click pe poze pt marire ! >











Florin (Iasi ) si Florin (Cluj) admira macheta la scara N


Langa Florini apare si Gabi.


 
Inainte de a pleca la expozitie am mai facut o mica sedinta foto in camera de la pensiune:





Odata ajunsi la muzeu am scos repede aparatele foto si am trecut la treaba:

Diorama HO





Diorama N



Am vazut pentru prima data in realitate material pe Z



Poze facute la machetele din vitrine:





Alte machete,greu sa fac o selectie



 
Nu am vazut ca am pus pozele ca anonim :D

Gata cu pozele de la Cluj.De la expozitie am plecat direct spre Brasov,acasa la Bogdan.Nu am pierdut timpul,eu aveam de prins un tren in Adjud.

Un fost automotor SNCF Zarnesti - Brasov la iesirea din Brasov.