Trenuletele MEHANO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
multumesc LDH, utile informatiile, foarte utile! multumesc FloS.
ca idee de ceea ce vreau eu sa fac, nu vreau numai sa instalez lumini, ci chiar vreau sa le transform in mare masura. vreau sa le pun bancute, poate citiva omuleti de la Rally, sa albesc geamurile de la toalete si poate mai tirziu sa le si vopsesc cu negru pe dedesubt. tin foarte mult la aceste vagoane si sper sa iasa ceva frumos din ele. primul care intra la transformare e cel rosu. astazi l-am studiat mai in amanunt ca sa vad de unde incep.
inca odata multumesc pentru idei.
chiar daca am aparat de fotografiat acum inca nu m-am obisnuit cu programele astea de micsorat fotografiile. dar toate se vor rezolva si o sa va tin la curent.
 
am desfacut vagonul asa cum m-a sfatuit LDH. am reusit. e intradevar foatrte dificil. m-am chinuit ceva timp dar a mers. am spus vagonul pentru ca incep cu unul, adica cu cel rosu.
intrebare foarte importanta pentru cunoscatori: SPEISEWAGEN ce fel de vagon e? cuseta, restaurant......altceva?
astept raspuns urgent pentru ca ma apuc de dotarea lui interioara si nu vreau sa gresesc. cind realizez ceva concret o sa pun si poze.
 
Asta asa este trebuiesc respectate toate detailiile pentru ca patesti ca un prieten de al meu caruia la asamblarea finala iau ramas piese si a trebuit sa o ia de la inceput :lol: :lol: :lol: eu ajutind-ul dupa aceia sa iasa treaba buna :D
 
Salu Dorin!

Uite la ce ma refeream cand am spus sa modifici sistemul de prindere a
acoperisului vagonului:

IMG_6874.jpg


IMG_6875.jpg


IMG_6876.jpg


Se pare ca PIKO erau mult mai inventivi in anii trecuti
Sistemul este foarte performant. Singurul lucru care trebuie facut este sa gasesti o "bara" de plasic in care sa dai o gaura si sa infiletezi
surubele ca cele de la casetele audio - poate putin mai mari
Daca asta ti se pare usor cu atat mai bine. Solutia este grozava si ai scapat de 4 maini la desfacerea acoperisului
Mai este un singur amanunt: trebuie sa amplasezi "stalpii" in asa fel incat sa nu se vada
prin geamurile vagonului. Te sfatuiesc sa le schimbi si pe ele. Originalele sunt translucide - nu prea se vede prin ele iar daca faci amenajarea interioara farmecul este sa se vada inauntru

Spor la treaba!
 
multumesc LDH!
m-am apucat de treaba. am demontat vagonul, am facut suportul transparent pentru leduri dar nu sunt multumit de leduri si o sa caut altele ca nu imi placea lumina lor.
in alta ordine de idei, am pus greutati (cuie mici) bine mascate si acoperite (chiar se simte ca e mai greu) si am pilit si smirgheluit in interiorul vagonului ca are multe bavuri de la turnare. i-am facut podeaua plata si am pus si o punte pe care voi monta bancutele si masutele.
ideea de prindere a acoperisului e buna. o sa ma gindesc.
o sa ma gindesc serios si sa renunt la geamurile lui originale. inca nu m-am hotarit.
cind o sa pot o sa pun si poze.
 
LA CE TE REFERI? unde e problema? ce vagoane ai achizitionat?
in general MEHANO are produse bune dar nu te astepta sa ai ceva de foarte buna calitate daca sunt produse de start set. MEHANO a inceput sa produca chestii noi, creste in calitate si asta e bine pentru toata lumea.
SUCCES la achizitii si realizari!
 
o gondola o platforma si un frigorific, ce este drept de aproape o luna m-am apucat din nou de acest hoby si o locomotiva mai performanta nu am inca dar o sa imi cumpar in curind una. legat de vagoane detaliile nu sunt ca cele de la roco sau piko , sunt f grele a trebuit sa le desfac si sa le scot greutatile din el iar la stabilitate mi se par cam fragile ma refer la jocul din roti,
 
ca detalii cred eu ca vagoanele stau bine. in ceea ce priveste osiile....aici ai dreptate, vagoanele merg mai greu decit cele de la alte firme, adica la ele apare fenomenul de frinare de care spui dar eu cred ca nu e ceva grav care sa puna probleme. locomotivele le tracteaza si nici nu se simte diferenta de sarcina.
 
@laur
La vagoanele Mehano gondola. e chiar indicat sa le pui ceva balast. pt cresterea stabilitatii si eliminarea deraierilor.
Despre infranare, n-am observat nimic, si asta la 15 vagoane, diverse, tractate de un BR218 batran . Gondolele deraiau dar le-am incarcat cu cate un camion :x si s-a rezolvat. Cred ca nu trebuia sa le usurezi ci sa astepti pana achizitionai o locomotiva mai puternica...
 
:lol: oricum am pastrat greutatile lor daca e ceva le pun la loc
am de gind sa imi cumpar un br290 sa o pun la treaba , momentan nu am decit o locomotiva de la un start set una cu aburi :lol:
 
@laur
De ce nu faci cererea asta la rubrica "Cumpar" ?
Aici in cateva zile va dispare in noianul de mesaje.
Sau de ce nu-ti iei tot startsetul ca tot vrei si locomotive (e drept second hand), dar fa o socoteala :
4 vagoane la minim 30 ron/buc >>>120
1 loco V160 la minim 80 (dar se da mai scump) >>> total 200 ron
14 sine bonus (valoare ~ 40 ron)
alimentator si variator bonus ( valoare 50 ron)
In cazul de fata, consulting-ul meu e bonus... :D :D :D
rally