CLUBUL BUCURESTI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
facem, facem

vorbit io cu coobra si radu, pus punc detalii, vineri supunem vot, cei care nu vin consideram la ei abtinuti si hotaram ce si cum faceam sa fie bine

@Radu

daca am inteles io bine pe afis vor aparea:

primaria sector 2

noi, adica clubul,

trenulete

radio...care radio? ca :oops: nu mai tin minte

da-mi un pm cu toti participantii, organizatorul il stiu :D
 
Propun ca fiecare membru sa faca cate o varianta de afis si vineri la intalnire sa votam varianta cea mai buna. Eu am sa vin cu doua variante. :D

@Radu

Trimite-mi si mie textul care trebuie sa apara pe afis.

Multumesc frumos
 
@LDH

Eu, ce sa inteleg din ce-mi spui?
Eu personal, am toata increderea ca fiecare va veni cu o idee / varianta de afis.

Mah, sa nu ma dezamagiti!
 
vineri vom analiza problema cu afisul nu e nici o problema asta e cel mai usor idei sunt mulkte .
 
Din pacate eu nu pot veni astazi ,a intervenit ceva de ultima ora :(
Pur si simplu luat de valul acestei pasiuni a trenuletelor am uitat pur si simplu ca miine impreuna cu familia mea suntem nasii unui baietel :D Va dati seama sunt multe de pus la punct pentru aceasta treaba .
Spor la treaba si sigur data viitoare voi fi prezent 8)
 
Acum am ajuns si eu p-acasa, rupt dupa o saptamana infernala. Dupa cum se vede n-am ajuns nici azi...

@Silviu20061 Eu maine botez o fetita, sa ne traiasca finii si finele

@Radu Sofran Cu intarziera, imi cer scuze: pretul este 750 Ron (balconul)
 
11.05.2007, ora 17:00 - 12.05.2007, ora 3:00

Mda!

si ne-am intalnit care ne-am adunat
pana la urma am reusit s-o punem de un suc, o cafea, o bere - pentru cei fara masina :evil: si muuuuuuuuult, muuuuuuult deranj la Radu acasa, casa care s-a transformat intr-un adevarat atelier (casa nu Radu :evil: )

ne facem mari, pana la urma, si gasim un atelier sa nu mai deranjam

asa deci...intalnirea anuntata cu surle si trambite , supermediatizata prin toate mijlocele posibile a adunat la lucru cativa membrii care nu au avut altceva mai bun de facut decat sa piarda timpul cu o amarata de macheta preformata de la Noch

intalnirea, ca si data trecuta, s-a terminat tarziu in noapte si pe la orel 3 am luat-o fiecare spre casa

facand prezenta am constatat ca au ridicat mana: Radu, Gina, Robert, Lok, Coobra, Florin Tuica, cftt si subsemnatul

nu as fi fost prezent dar, recunosc cu modestie, ca nu-i puteam lipsi de sfaturile mele pretioase :D

cred ca nu am uitat pe nimeni :-?

SSi in drum spre noi a fost obligat in ultimul moment sa schimbe directia, adica macazul si a luat-o pe abatuta
asteptam sa vedem vagoanele dar e timp
PCG-ul ne-a transmis succese depline de pe la ... Buzau
despre ceilalti stiti mai mult sau mai putin de ce nu au venit

s-a supus la vot (secret, cu bile, prin ridicarea mainii) ordinea de zi si planul de actiune si s-a votat fara abtineri si voturi contra sa incepem cu o binemeritata pauza in care Radu ne-a prezentat cartea cu locomotivele cu abur care au circulat la CFR primita cu dedicatie de la autor
poate ne spune el mai multe despre carte (Radu nu autorul)

ne-am impartit pe ateliere, lucru foarte importan si mai ales constructiv, asa ca fiecare s-a ocupat de ce i-a traznit prin cap lucrurile decurgand in armonie si intelegere deplina ca asa le sta bine unor frati de suferinta in ale modelismului

sa "asezonam", cum spun bucatarii, textul cu cateva poze mai mult sau mai putin relevante, privind efortul depus, dar comentate

Florin pregatind un set de sine noi scoase din uz (migaloasa munca dar nu s-a plans)

IMG_8339.jpg


IMG_8343.jpg


Fotoreporterul nostru, de fiecare data acelasi Robert, in plina activitate creativa
(pozele de la postul asta sunt facute de Coobra - cele miscate - si de mine - cele neclare in rest tot de noi doi)

IMG_8341.jpg


Robert facand reclama la produsele Noch, reclama mascata pentru care CNA-ul il va penaliza

IMG_8344.jpg


dar punand si "umarul" la realizarea unei stive de traverse si "zugravirea" lor sa arate cat mai real (are mana baiatul asta)

IMG_8347.jpg


Cateva detalii cu intrarile in tunel "bricolate" de Coobra si Florin

IMG_8348.jpg


IMG_8350.jpg


IMG_8352.jpg


Poza de sus nu este exclusiv un detaliu de intrare in tunel ci si pozitia care l-a consacrat si caracterizat pe Coobra ( :| revista "Live" si "Oameni ce nu vor sa iasa in evidenta" au solicitat poza pentru a pune-o pe coperta I)

Lok in plina activitate creativa pregatind pentru montaj indicatoarele de limita de gabarit (a incurcat alb cu negru dar pana la urma minusculele markere de 1 cm lungime sunt un succes real)

IMG_8353.jpg


iata-le si montate

IMG_8355.jpg


pozitii si pozitii, procedee si tehnici utilizate in procesul de constructie (ce v-am spus de Coobra mai sus? mai tineti minte?)

IMG_8360.jpg


IMG_8361.jpg


este adevarat ca mai rau a fost cu unii la care li s-a urcat modelismul la cap de cu greu am scos-o la capat dar asta este si trebuie acceptat

IMG_8365.jpg


si s-a continuat in acelasi ritm alert de finisare a machetei
s-au pus pomi, parapeti, pietris la intrarile tunelelor, iarba pe unde a fugit, stive de traverse, pachete de sine, bere si sucuri in pahare, gustari calde si reci si cate si mai cate astfel incat la ora 3 am plecat, pe deplin multumiti de realizarile noaste (am facut in 8 ore cat altii in 480 de minute, ca fat-frumos din poveste)
mai sunt cateva retusuri pe ici pe colo si putem expune macheta fara probleme

stiva de traverse, pachetul de sine si pomii

IMG_8403.jpg


IMG_8402.jpg


BR55 G7 mandra foc de noua infatisare si decorul in care se misca

IMG_8401.jpg


IMG_8400.jpg


IMG_8399.jpg


detaliu cu parcarea de langa Halta

IMG_8397.jpg


IMG_8393.jpg


si alte multe detalii
poate nu le-am evidentiat pe toate dar arata bine

IMG_8392.jpg


IMG_8391.jpg


IMG_8388.jpg


IMG_8387.jpg


IMG_8385.jpg


IMG_8384.jpg


IMG_8383.jpg


IMG_8378.jpg


IMG_8377.jpg


IMG_8376.jpg


IMG_8375.jpg


IMG_8371.jpg


IMG_8370.jpg


IMG_8366.jpg


IMG_8374.jpg


cam asta a fost de ieri pana in dimineata zilei de azi

a fost usor? a fost greu?
nu mai are importanta. important este ca mai avem un pas si este gata

apropo de gata

@lok

nu uita!

semnale cu paleta, daca sunt probleme anunta-ma din vreme sa nu ne trezim data viitoare ca nu avem

vagonul atelier

mai era ceva?

@Florin si ceilati

ce parere aveti de stalpii de telegraf

IMG_8406.jpg


IMG_8407.jpg


trebuie vopsiti izolatorii cu alb, schimbata culoarea la stalpi si console si...plantati

am cati avem nevoie deci ii punem daca va plac

p.s. s-a discutat si varianta de afis pentru expozitia de pe 1 iunie si s-a adoptat versiunea finala
este in lucru la Robert pe care-l rog sa schimbe titlul daca nu cumva este cel de jos scris pe doua randuri

TRENULETELE

pasiunea copiilor mari si mici

toate cele bune
 
LDH a spus:
@ Robert

cand ai afisele tiparite am nevoie de unul sa-l afisam la Liceul Waldorf Bucuresti

si-au manifestat dorinta de a veni la expozitie ... mai ales parintii

toate cele bune

OK!

Te tin la curent. Cred ca marti sau miercuri intram in posesia lor.
 
Salutare la toata lumea!

A venit si randul meu sa postez pozele facute aseara la intalnire. Va rog sa ma scuzati ca nu ma pricep asa bine ca LDH, sa explic in detaliu fiecare poza. Apropo @LDH, frumoase cuvinte ai presarat printre poze. Felicitari! Sa incepem cu inceputul:

In primul rand doresc sa vedeti cum ii merge mana lui Coobra



Lok si Radu


Lok sub diorama si pe diorama




Fratele Lok concentrat pe ceva foarte migalos



Nebunie totala
 
Florin mesterind la o sina


Coobra intr-o mica pauza


Lok si LDH


LDH in actiune


Produsul Final



 
Bun gasit va spun si eu si va transmit o invitatie tuturor paisonatilor de trenulete pentru ziua de 1 iunie intre orele 10-16 la Primaria sector 2 Bucuresti unde va avea loc o expozitie organizata de Primaria sectorului 2 in colaborare cu Clubul Bucuresti si trenulete.ro
Acum sa incep cu ce m-a rugat LDH in legatura cu cartea.
Cartea este editata de Radu Bellu angajat al companiei CFR la sucursala Brasov.
Din arhivele pe care le- a avut la dispozitie , din materiale pe care le- a primit de la Muzeul de Istorie al CFR, a incercat sa ne puna la dispozitie informatiile despre o parte din locomotivele cu aburi care au circulat in tara noastra si unele care s -au fabricat in Romania.
Din cuprinsul cartii se poate vedea ca o parte din locomotivele prezentate nu au toate datele iar acolo unde nu este scris nimic inseamna ca nu sunt cunoscute si este tras linie .
Cu acceptul autorului am sa va pun la dispozitie o copie din carte despre bibliografie de unde au fost luate datele si numele persoanelor care i -au pus la dispozitie informatii sau fotografii.
Cartea va intra in patrimoniu Clubului Bucuresti si toti care doresc sa o citeasca o pot face la club .
 
Prezent si eu. Era si cazul. Munca, munca si iar munca.Chiulul nu mai este acceptat. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.