turnanta home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu ştiu care este principiul la turnantele Flm,Roco, Maerklin pentru c㒠nu am vă’zut nici una desfă’cută’.... S㒠înţeleg din fotografie, c㒠instalaţia are câte o tă’bliţ㒠colectoare la fiecare capă’t al podului turnant? Åži că’, în acest caz curentul îl ia doar din şina aceea circular㒠cu diametrul mai mare? Poate nu înţeleg eu fotografiile.... Aceste turnante nu culeg curentul de pe 2 şine separate, pentru fiecare pol în parte?
Aştept explicaţii, chiar nu ştiu principiul lor şi sunt curios...
 
in prima poza,pe soclul podului, sunt niste inele concentrice,5 la numar,pe fiecare inel calca o lamela.in mijlocul podului se vad lamelele,grupate cate 3,cele pentru motorul turnantei si cate 2,ceva mai distantate,acestea fiind pentru sine.in orice sens s-ar invarti,sinele podului sunt alimentate fara intrerupere,lamelele asigurand un contact continuu.insa,dupa o rotatie la 180º, sinele podului se afla cu polaritatea inversa fata de liniile de acces la turnanta.de aici solutia cu un modul pentru scurt-circuit, precum cele folosite la bucle de intoarcere.andrei a ales solutia comutatorului...
turnanta Flm permite culegerea curentului si prin niste lamele aflate la capatul podului (nu sunt vizibile in poze) ,ce asigura contactul intre sinele de intrare pe pod si cele de pe pod.insa aceasta solutie nu este prea grozava,pentru ca atunci cand podul se roteste (aceste lamele nu sunt in contact cu sinele intrarilor,contactul fiind posibil in momentul in care podul se opreste la o intrare) locomotivele cu functiile de sunet,fum si lumini activate nu vor mai avea curent.

o solutie (des folosita la turnante home-made) pentru a avea sinele sub tensiune este folosirea unei perechi de mufe jack,una fixa si cealalta pe pod (de fapt sub pod,fixata in centrul acestuia) ,astfel podul se roteste iar mufele asigura un contact permanent.
 
Am înţeles. Mulţumesc!
Complicat㒠soluţie, dar dac㒠ai tehnologie, o rezolvi fă’r㒠probleme. Åži ai curent permanent în şina turnantei - graţie circuitului pentru scurt - circuit....
Eu am curent în şina turnantei cu o mic㒠întrerupere în jurul valorii de 180 grade când se inverseaz㒠polaritatea curentului în şină’. Dar nu am cine ştie ce tehnologie, turnanta fiind manuală’.....
Am vrut s㒠fac ceva simplu şi eficient.