Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
!!!

<r><E>:oops:</E> <E>:oops:</E> <E>:oops:</E> ... <E>:wink:</E> <br/>
Si eu multumesc fratilor din Cluj pt exemplul exceptional al unei microcomunitati a pasionatilor de machetism feroviar , nu cred ca exagerez cand afirm ca sunteti "number one" in Romania.<br/>
Pt anul urmator VA DORESC SI MAI MULTA INSPIRATIE si sa continuati sa ne uluiti in acest topic !!!<br/>
rally</r>
 
Desi nu s-a mai postat aici de ceva vreme, au avut loc intalniri la Cluj, dar cred ca ati vazut ce s-a mai intamplat, asta daca ati urmarit topicul "diorama modulara la Cluj".

Vreau sa anunt ca in data de 28 februarie va avea loc intalnirea oficiala lunara a Trainsylvania Railway Club, se va tine in Bolero incepand cu ora 18:00.

Cateva chestiuni de discutat, punctate de Sandy :

"- adunam cotizatiile si suma de aprox 1 milion pentru patrimoniul asociatiei

- stabilim data cind merge Consiliul Director sa semnam in fata notarului Actul constitutiv al Asociatiei

- va prezint discutiile avute cu cei de Muzeu in legatura cu expozitia InterModell din mai.

- ne facem un nou necesar de materiale si accesorii.

Orice sugesie e binevenita "

Daca sunt si alti doritori sa participe sunt bineveniti, din orice colt al tarii.

Va vom tine la curent cu cele intamplate.
 
Iata si cateva poze de sambata trecuta:

Trenul de test a ajuns in gara mixta pentru prima data, dupa ce am facut legaturile electrice intre module:



Gabi (din Arad)




Cateva poze facute de Gabi:

- etajatele lui Gabi din Cluj



- Keg-ul e venit si el de la Arad



- o garnitura mav:



- pe traseu:

 
Salut.

Iata pe scurt ce s-a intamplat miercuri la intalnirea noastra.

In primul rand sau discutat toate aspectele punctate anterior de Sandy, am povestit, am avut placerea sa cunoastem un trenulist nou, am cunoscut niste avionisti/tanchisti, am baut :beer: impreuna, am fumat activ sau pasiv , ne-am simtit bine, ne-am platit cotizatiile, am admirat doua automotoare proaspat sosite de la Budapesta, ne-am facut poze, si am stabilit ce urmeaza sa facem in zilele ce vor veni.

Saptamana viitoare ne vom duce la notar sa semnam actul de infintare a asociatie, toate actele sunt pregatite, vom putea spune ca existam oficial.

Urmeaza sa stabilim un model grafic pentru legitimatiile de membri ai clubului, sa stabilim o sigla a clubului, daca ceilalti din afara Clujului aveti idei pe aceaste teme, sunt bine venite.

Urmeaza ca Bill sa discute zilele acestea cu cei de la muzeu sa vedem ce spatiu vom avea la dispozitie pentru expozitia pe care o vom organiza la Cluj. S-a stabilit ca va fi in jurul datei de 1 mai si va tine cel putin 1 luna, astfel cei care doriti va puteti face timp sa veniti.

La diorama lucrul este in urma, incercam sa mai recuperam in acest weekend, depinde si de materialele comandate, daca acestea sosesc sau nu pana atunci.

Un alt lucru important, am ajuns la zi cu plata cotizatiilor, si am reusit sa ne ridicam putin peste linia de plutire in urma colaborarii cu avionistii, important e ca ce a fost mai greu a trecut.

Sa va arat si niste poze, primele vorbesc singure, nu au nevoie de comentarii:







Intalnirea a avut caracter de sedinta motiv pentru care materialul rulant a fost aproape inexistent, totusi iata unul din cele doua automotoare despre care v-am spus mai sus :





Ionut a incasat cotizatiile, se vede, nu?



Ionut chiar e fericit:



Prezenta:



Urmatoarea intalnire va fi anuntata cu cel putin 1 saptamana inainte, pana atunci noi ne mai intalnim la club fara un program anume, sambata eu, Ionut si Gabi vom fi pe acolo si vom lucra la diorama.

Salut,

Florin.

(p.s. link catre arhiva cu pozele de mai sus aici )
 
@ Florin
Bravo ca ati reusit sa strangeti iar randurile si ma bucur sa aud ca lucrurile merg bine
Cat despre modelistii "razboinici" sunt multe de invatat de la ei in privinta prezentarii si detalierii unui model chiar daca ei lucreaza la scari de la 1:72 in jos

Frumos automotorul, il am si eu (Liliput) varianta folosita de armata germana in WW2
Al meu ruleaza excelent, al vostru?

Veselie mare la strangerea cotizatiilor :D
 
Salutare.

Marti am avut o intalnire foarte interesanta la Cluj. Scopul a fost sa discutam despre "cum o punem la cale de o expozitie", iar printre altele sa ne mai si distram putin.

Au fost prezenti Ionut, Sandy, Eusebiu, Gabi si eu, si doi invitati speciali de la Bucuresti, Mihai si Craciunita.

Legat de expozitie, o sa apara foarte curand detalii pe forum.

Printre altele am tras niste filmulete cu o "semigarnitura" CFR, spun semi pentru ca a lipsit o locomotiva CFR.

Download aici :

film1, film2, film3, film4

Sper sa va placa, recomand vizualizarea cu sunet, tacanitul rotilor se produce la imbinarea dintre modulele dioramei.

Seara am incheiat-o la o bere, asteptam o noua intalnire cat mai curand.
 
Superba garnitura chiar daca nu a fost si o locomotiva CFR.
Am luat si eu 2 vagoane CFR si tare multumit is de ele :D
 
Salut,

ieri a fost o intalnire foarte constructiva, avem un membru nou in persoana lui Alin, ii uram inca odata Bun Venit ! printre noi si il asteptam sa puna si el osu la diorama :lol: , ce s-a mai intamplat ieri? s-a zugravit camera care va fi loc de sedinte, vizionari filme, baut beri, etc.., ii multumim lui Sandy pentru efortul depus la zugravit, l-a ajutat si Gabi, deasemenea Sandy a reusit sa aduca o sponsorizare constand in materialele si sculele necesare pentru zugravit, eu am lucrat la triaj, ieri a fost prezent si Dan, la final am dat niste ture pe diorama si am testat cateva locomotive noi aduse de Dan si de Sandy.

@Radu imi pare rau ca nu am vazut mesajul postat de tine.
 
Salutare.

Ieri a avut loc la Cluj o intalnire a membrilor asociatiei Trainsylvania Railway Club, va voi prezenta in acest articol cateva cadre surprinse la fata locului.

A fost o intalnire oficiala a asociatiei, s-a inaugurat "sala de consiliu" a clubului si l-am sarbatorit si pe Ionut, inca o data La Multi Ani !!!

Ca sa nu ma mai intind la vorbe, trec la poze:

Incet incet lumea a inceput sa se inghesuie in camera dioramei, ea devenind uneori putin neincapatoare, totusi fara a deranja pe nimeni:



Pe circuit au fost puse 2 garnituri, scopul nu a fost nici sa facem garnituri corecte, nici sa realizam un reportaj, ci doar sa "ne jucam", de prea mult timp tot munceam fara sa "mai dam o tura".
Drept urmare au fost compuse o garnitura de marfa trasa de un E04 piko si o garnitura de persoane trasa de un hercules piko, si au fost puse sa ruleze pe 2 circuite independente:



Trebuie sa mentionez cel mai important lucru legat de aceste 2 locomotive, si anume, amandoua sunt echipate cu decodoare digitale "made in Romania", ele fac parte din seria "zero" si sunt construite de catre colegul nostru Dan. Pretul de vanzare al unui decodor va fi mult sub pretul pietei.

Alte poze surprizand cele 2 garnituri pe traseu:







Iata si o poza nereusita care imi place:



Intre timp lumea tot venea si ne-am mai inmultit.

Aici Dan, Cornel si Sandy urmaresc cu atentie cele doua garnituri in momentul in care garnitura de persoane o depaseste in viteza pe cea de marfa:



Agitatie:



Apar Eusebiu si Gabi Todoran si ne bucuram sa ne vedem:



Aici baietii navigheaza pe internet in cautarea de modele, Gabi (Gabi 2) sta si cugeta la setul trix pe care si-l doreste:



Ca si mai sus, am incercat pe cat posibil sa ii surprind pe baieti in poze fara ca ei sa stie.

Eusebiu se uita dupa trenuri:



Soseste si personajul mult asteptat, Ionut, un workalcholic printre altele :p :



Intalnirea s-a mutat apoi in "sala de consiliu" unde s-a tinut o sedinta, am pus pe hartie problemele ce trebuiesc rezolvate la club, am marcat niste obiective imediate si unele pe termen lung. Nu va dau prea multe detalii acum, cel mai important e ca expozitia pe care o vom organiza la Alba Iulia se apropie, intentionam sa ducem si 2 diorame acolo.

Odata sedinta incheiata ne-am intins la povesti despre trenuri si nu numai.

Iata cate cadre surprinse in sala de sedinte:



Colectia de reviste s-a mai imbogatit cu inca cateva teancuri aduse de Sandy:



Baietii s-au pus pe studiat:



Foarte curand vom avea aici si o impresionanta colectie de DVD - uri cu filme feroviare, Gabi Todoran se ocupa de acest lucru, iar membri clubului le vor putea imprumuta acasa pentru vizionare. Asteptam si un calculator spre a le putea viziona si la club.

Alte imagini surprinse la fata locului:



Peretii nostri s-au mai imbogatit cu niste postere tot datorita lui Sandy:



Si o poza cu prezenta:

de la stanga la dreapta :
Dan Hotico, Gabi Fodor, Florin Vescu, Eusebiu Porteka, Ionut Trif, Andrei Berinde, Gabi Todoran, Alin Nistor, Sandy, Cornel.

Pot spune ca intalnirea a fost minunata, intinzandu-se pana la ora 22:00.

Trebuie sa mai spun ca avem si 2 vesti minunate, om de baza in grupul de la Cluj, Oliviu, se intoarce in Cluj, de asemenea Marcel Tabacu m-a anuntat ca vrea sa devina membru, oficial.

Baieti cand sa fie urmatoarea intalnire?
 
:aplauze:
Felicitari baieti. Imaginile sunt superbe.Mi-au placut in mod special cele surprinse cu viaductul imens sub care era Eusebiu introdus (de fapt voi cand ati gandit diorama nu ati luat in calcul ca trebuie sa aiba si el acces) si poza cu vagoanele cisterna aduse in punga de Ionut. Il salut pe Gabi de la filmoteca Cluj.
 
Multumim!
Intr-adevar,dupa o perioada de usoara stagnare dar si de renovari,am avut o intilnire"ca pe vremuri" si sper ca o vom tine-o tot asa,mai ales ca avem multe pe agenda.
In ceea ce priveste imaginile,din cauza aparatului au iesit destul de prost,dar Florinn a ramas maestru ca de obicei si a salvat ce se putea.
Despre Eusebiu,ce sa mai zic-cred ca nu a fost proiectata usa de la intrare asa cum trebuie,nu diorama :lol:
Salutam si revenirea lui Gabi Todoran printre cei vii,"sala de consiliu" va fi de acum inainte sub directul sau patronaj.
Inca o data "La multi ani!" lui Ionut!!
Toate bune,
s
 
La multi ani lu Ionutzu`nost`.Inca un pic si sarbatoaream ziua lui fara el. :D .
Da , a fost o intalnire pe cinste, sper ca si urmatoarele sa fie la fel de active si interactive.