Pcg si diorama lui (2)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Interes pentru Digital


  • Total voters
    0
  • Sondaj închis .

pcg

Well-Known Member
13 Iulie 2016
368
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Deoarece nu mai pot posta la topicul initial , din cauza unuei erori de pilotaj a server-ului ma voi desfasura in continuare aici. Primul topic ramane valabil in continuare insa eu nu mai pot posta in el.
 
mai nenea pcg!

eu nu prefer analogul ca este mai ieftin (analogul este o provocare la fel de mare ca si varianta digitala) deci cum sa raspund la chestionar plus ca mai sunt oameni carora le place digitalul asistat de calculator dar mai mult le place digitalul cu telecomanda


cam sarac chestionarul tau in privinta optiunilor de raspuns

mai gandeste-l putin
 
@LDH
CORECT, si mai trebuia o optiune "foarte interesant dar habar n-am cu ce garnitura se mananca" :mrgreen:
Din pacate la posturile lui pcg legate de cum a facut automatizarile asistate de PC,
are 1-2 replay-uri, pe simplul motiv ca multi inca amusinam la o simpla telecomanda digitala, si n-am invatat limba care-o vorbeste pcg :( :(
Sincer raspunsul nu poate fi decat "fff interesant... dar cat costa ?"
Va spun eu... minim 28-30 milioane ( lei vechi :D )
Intrebarea e : cati suntem dispusi in urmatorii 2 ani sa platim banii astia ? :roll:
 
@ Rally

Banii nu sunt o referinta deoarece nu trebuie sa cumperi intr-o zi tot
Aceiasi situatie este si pe analog unde ai nevoie de relee de comanda, relee temporizatoare de timp, linii de comanda si o gramada de claviaturi si conductori de legatura cat cuprinde
Astia nu sunt bani?
Sigur investitia poate nu se ridica la aceiasi valoare. Valoarea investitiei este in functie de marimea machetei si mai ales de tema aleasa
Daca ai o macheta ca a lui pcg, cu observatiile de rigoare privind trecerea trenurilor de pe o linie pe alta, lucrurile sunt ceva mai simple daca pui doua trenuri sa mearga pe liniile curente si mai ai o locomotiva care sa faca ceva manevra adica investitia in relee de comanda, temporizatoare si linii de comanda este mai mica.

Legat de digital asistat de calculator este frumos daca macheta este la o expozitie unde nu trebuie sa intervii in trafic, doar nu te apuci sa faci manevre in gara, si totul este de prezentare sau cu titlu de "material" didactic.
Daca macheta este acasa prefer sa am pozibilitatea sa intervin in "joc" altfel nu mai are farmec - este exact ca atunci cand mergi intr-o masina ca pasager desi iti place la nebunie sa sofezi - plictisitor.

@ Pcg

Nu sunt impotriva digitalului dar avand in vedere ca am cateva locomotive vechi, construite acuma mai bine de 20 de ani, am considerat ca nu este momentul sa trec la digital. Locomotivele noi, cu exceptia uneia daca nu ma insel, toate au priza pentru digitalizare iar cele care nu au pot primi decodoare direct (parca a pus Bogdan I o schema pe undeva)

Apoi pofta vine mancand si trecerea se poate face in momentul in care ai o macheta ori eu momentan nu am
Am mai scris pe undeva ca sunt fascinat de ce se poate face in digital unde s-a plecat de la comanda simpla a locomotivei si s-a ajuns pana la a comanda cuplele digitale

Cei care voteaza o varianta sau alta, daca pcg nu schimba chestionarul desi ar fi bine s-o faca datorita raspunsurilor putine, variante incomplete, este bine sa si argumenteze de ce au votat intr-un fel sau altul ca sa intelegem mai bine optiunile
 
@LDH

Interventia manuala in joc , nu este nici o problema.In timp ce trenurile controlate de calculator ruleaza, tu potisa faci manevre cate vrei, deoarece computer-ul are grija sa-ti opreasca trenurile care ar putea intra in coliziune cu cel sau cele pe care tu le rulezi manual.
Iar chestionarul l-am facut ca sa vad parerea generala a membrilor de pe forum si in ce parte inclina mai mult balanta analog sau digital.
 
Ai posibilitatea sa optezi doar pentru analog , daca alegi pe alte considerente ! :evil:

Carcotasule ! :-x
 
Bun, deci pina nu am o diorama ramin la analogic, adica am diorama dar la TT, ce nu se pune. De altfel am inteles cum e cu digitalul dar mi se pare si cam scump, adica ar trebui sa renunt la excursii si celalalt hobby: speologia pentru a trece la digital, ceea ce e imposibil ;-)
 
@ Rally

sigur sunt unii care nu isi pot permite mai mult dar sigur sunt unii care fac primii pasi in trenulism si, asa cum am mai subliniat pe undeva, este de preferat sa faci experiente pe modele mai ieftine decat pe unele scumpe, pagubele sunt mai mici in caz de esec
aici ma refer la imbatranirea modelelor, modificarea lor, inbunatatirea sau chiar reconstructia lor (vezi cazul lui PDI care dintr-un BR 55 a facut un BR56)

o alta categorie o constituie colectionarii pe care nu prea ii intereseaza daca este digital, oricum le expun in vitrine cu garnituri de vagoane sau fara
 
toata lumea are dreptate in felul lui este un chestionar doar si nimic mai mult cite chestionare a ti vazut pina acum care sa corespunda tuturor cerintelor?
daca te gindesti ca de la analog la digital nu este un pas mare si ca in timp poti trece de la unul la altul atunci este ceva.
pina acum multi dintre noi inca nu s au hotarit cum sa isi faca o diorama cit sa fie de mare.ce sa cuprinda.
e adevarat costa sa iti instalezi digital dar pentru uni satisfactia este mai mare.
nu e obligatoriu sa raspunzi la chestionar cine vrea sa raspunda si sa argumenteze sa o faca cine nu.
asa mai avem si noi subiecte de discutie pe forum.
 
Este interesant sa poti dirija trenuletele printr-un program cu p.c.-ul ,dar cum spunea si LDH analogul este preferatul meu si asta nu din considerente financiare :D
Eu am votat :Foarte Interesant
Totusi analogul este cel preferat la caile noastre ferate :D
 
Na hai sa-mi spun si eu parerea

Ok prefer digitalul , contruiesc in digital dar chiar daca o sa ajung sa am si 10 module (momentan am 4 si lucrez la mod 5) dar nici o data nu o sa fie controlate de calculator . Spre final o sa fie si PIKO DIGI BOX iar fiecare modul separat cu EXTENSII PIKO DIGI 2.Nimic mai mult. Si pe langa asta modulul cu remiza loco aburi o sa fie cu tastatura pentru macaze iar restul cu decodoare.

Asa ca raspunsul meu este PUTIN INTERESANT

DE CE: Daca vroiam sa fie totul comandat de PC imi luam un simulator mult mai ieftin si gata cu trenuletele .... vine intrebarea unde mai ramane farmecul ? sa faci garnituri adunand vagoane , sa ai grija sa nu le (poc) fiecare loco cu manevra ei ...sau ma uit la un ecran cum circula patratelele cu nume BR218 pe sectorul lor???

PAREREA MEA :D
 
Si eu sunt fan decis al analogului din doua motive.

Primul este de... gameplay. Pentru mine este importanta "agitatia" pe care o simt in timpul petrecut pe diorama. Controlul (manual) al vitezei, macazelor, etc. (chiar si deraierile accidentale) imi dau o placere pura si imi creaza o experienta de joc mai bogata. 8)

Un motiv secundar ar fi ca sunt de formatie inginer electronist si m-am plictisit suficient lucrind la automatizari digitale. Pur si simplu nu pot sa includ in hobby o centrala digitala. ;-)
 
Chiar daca nu am avut nici o interventie pina acuma ....de citit insa v-am citit ...si foarte multe lucruri mi-au fost de mare ajutor la ridicarea plansetei .Sunt un fan Pcq ...imi place tot ce a facut ...si vreau sa aflu tot mai multe .
Deci am votat ...(cred.... chiar printre primii...) pt digital ....mai am multe de facut la planseta mea ...este digitala ...si vreau sa ajung in final la un control al calculatorului.
Aaaaa....am uitat sa ma prezint : badulesco (Ocatavian) este numele meu...gratie lui Gam3 numele meu a mai aparut pe forum .
 
off topic......... si noi te-am urmarit cu atentie chiar daca stateai in "umbra" si cred ca nu numai eu mai doresc si alte poze cu diorama ta pentru a ne putea clatii ochii

topic......... am votat cu digitalul
 
Eu am citit tot topicul si mi se pare interesanta ideea. Dar mi-ar placea sa stiu mai in detaliu ce presupune asta....o interfata, un soft....si mai ce?