Intilnirile AR-rail Club Arad

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Restul intilnirilor le vedeti la subiectul cu acelasi nume de pe railwayfan
 
Am transferat si eu pozele din telefon si.... surpriza :confused: Tyco a cam fotografiat tot ce s-a petrecut pe la intilnire . Felicitari !
M-am bucurat nespus de mult ca aceasta intilnire a avut loc si sper la mai multe . Din pacate la noi ( cel putin in Arad ) nu poti merge la un magazin de modelism .. sa admiri in vitrina produsele si sa-ti alegi ce crezi ca merge cu tema dioramei tale .... asa ca la o astfel de intilnire poti vedea ce au facut ceilalti , ce au cumparat si poate cumperi si tu ;-) asa inlocuim intr-un fel vitrina magazinelor :idea:
Poate ar mai trebui o poza la fotoreportajul lui Tyco :
http://i174.photobucket.com/albums/w112/goga1003/DSC00085.jpg
unde apare Dieselul de clasa 25 salaturi mogulul 2-6-0 cu niste vagoane de calatori "dragute" , care vor rula ....poate pe o viitoare diorama ...
As dori sa multumesc tuturor participantilor la aceasta intilnire ... va apreciez foarte mult pe toti pentru eforturile financiare pe care il depuneti si de entuziasmul de care dati dovada ....si multumiri in special gazdei , care ne-a lasat sa ne desfasuram cu toate micile noastre nebunii 8)
Au mai fost si multe alte modele la intilnire ... dar stiind mai putine lucruri despre materialul rulant de pe continent las placerea altora sa le laude si sa le comenteze (s-au facut o multime de poze si sigur vor mai posta si cealalti participanti) ... si data viitoare voi fi imbracat regulamentar .. cu halat si basca :D
 
@sir_vaska
Ai vazut bine, sunt defapt 3 strunguri, un strungulet si 2 mari, o freza demontata care a fost prezentata mai demult. Lucrari home made, mai putin deoarece nu sunt precise de loc, mai putin cel mic pe care se paote lucra cat de cat bine, de aceea am decis ca dupa renovare sa le mut in alte incaperi is la ocup locul lor cu cele 2 diorame mentionate anterior.
 
O intilnire a barbatilor in alb din Arad va avea loc azi la ora 15:30 in statia binecunoscuta Billa :aplauze:
 
Domnilor.... am vazut cam tirziu si nu am putut veni . Mai am si unele mici probleme de sanatate .... stati linistiti , nu am mai stat pe net totata ziua si nu mai postez link-uri cu dioramele altora :-?
Si... sa am si ceva vesti mai bune ... azi am primit numerele din iunie ale RAILWAY MODELLER si CONTINENTAL MODELLER 8)
 
Teoretic urmatoarea intilnire la Arad va fi la tirgul Transport-Ar la Expo Arad(iesirea spre Nadlac) duminica ora 11:30(pleacrea cu autobusul gratuit spre Expo la ora 11 de la Podgoria).
Practic s-ar putea sa fiu la Abrud sa ma dau cu mocanita :evil:
 
Intilnirea a fost azi, miine fiind la Abrud, dar din pacate nu am gasit nici un stand CTP Arad, deci machete au fost doar cele de anul trecut ale CFR Marfa.
Au fost autocare:
guleryuz_cobra_485.jpg

mercedes_atlassib_777.jpg

pletl_990.jpg

robus_autobus_193.jpg

vanhol_bus_177.jpg

Minibuse:
robus_scolar_196.jpg

isuzu_minibus_115.jpg

...si noi:
zgircaandpaulandadi_984.jpg

Eu faceam poza :aplauze:
 
Iata si alte 4 poze:
Dube pentru maxi-taxi :evil:
iveco_213.jpg

Roman si cel ce l-a adus in plan secund:
roman_138.jpg

Interior de autobus facut la Resita:
robus5256interior_108.jpg

Interior de minibus scolar facut la Resita:
robusscolarinterior_129.jpg
 
Mai se zvoneste ca miine e posibil de vizitat Astra Vagoane Marfa Arad, fiind ziua portilor deschise. Doritorii sint rugati sa vina la ora 10 la poarta viz-a-viz de autogara Transdara :D
 
Hai ca daca se pun intilnirile intre doi railfani care au facut schimb de trenulete azi am avut in Arad o intilnire :lol:
 
poze azi cu LDH de Lugoj(nu LDH din Bucuresti :lol: ) si alte vagoane, dar mai intii o intilnire la gara cu Irisbus :evil:
 
Cu o oarecare intarziere, datorata plecarii mele in vacanta, va prezint intalnirea Ar-rail Club care a avut loc in data de 19.07.2007. Tema intalnirii a fost "Era Digitala". Au fost prezenti fam. Coste (Oradea), eu, Paul si gazda Gabi (grandpagscout).
Am inceput prin a rula frumoasa locomotiva Taurus Mozart(Paul Coste), dotata cu sunet.

Dupa aceea am pus pe sine locomotiva diesel 2043(Paul Coste), de asemenea dotata cu sunet.

Locomotiva care a fost atasata garniturii de etajate CFR

Insa in scurt timp locul i-a fost luat de catre locomotiva 060DA dotata si ea cu sunet

Diesel-ul retragandu-se in depou

Insa si DA-ul a avut probleme de rulare din cauza caldurii si a fost inlocuit de Taigatrommel Roco dotat cu sunet (Paul Coste) ;)

Care a tractat vagoanele CFR etajate

Dar la iesirea din tunel l-a asteptat o surpriza...

Un alt Taigatrommel, de data asta Gutzold fara sunet (Gabi), care tragea o garnitura MAV

Garnitura MAV care s-a aflat in gara Curtici alaturi de 3 interfrigo MAV(Gabi)

Si de 3 vagoane CFR marfa(Gabi)

Locomotiva diesel 2043 a revenit pe traseu alaturi de celelalte 2 locomotive

Pentru a trage 2 vagoane CFR marfa

Gabi si cu Paul Coste au pozat intens

2043 cu vagoanele CFR marfa la magazia de marfuri, Taigatrommel-ul cu vagoane CFR dupa el si Taigatrommel-ul MAV cu garnitura MAV dupa el.

Paul Coste a manevrat in cea mai mare parte a timpului garniturile, el cunoscand mai bine pozitia pe care se afla fiecare locomotiva

Credeti ca au lipsit aburoasele? Va inselati!
Paul Coste pune pe sine BR57-le

Ce frumos arata o locomotiva care chiar scoate fum, nu?

Din pacate locomotiva a avut o mica problema la generatorul de fum, care se incalzea prea tare si desi problema a fost studiata intens...

...nu s-a gasit nici o solutie, iar locomotiva a fost trasa in depou...

Insa locul i-a fost luat de catre locomotiva BR50 dotata cu sunet si fum

Cele 2 aburoase insa nu au rezistat sa nu apara una langa alta pentru o mica poza ;)

O ultima tura cu o garnitura de marfa CFR/MAV

Si iata 2 mici filmulete cu BR50-ul in actiune ;) Din pacate calitatea lor nu este foarte buna fiind facute cu aparatul foto.
BR55 pleaca din statie
http://www.livevideo.com/video/314250956D97432D9E2BDFBA3B3D96E2/br50-plecand-din-statie.aspx
BR55 soseste in statie
http://www.livevideo.com/video/1B723FA3339E4FC6B544B6084C8269B4/br50-sosind-in-statie.aspx
Cam aceasta a fost Intalnirea Ar-rail Club din data de 19.07.2007. Daca am omis ceva astept completari din partea celorlalti participanti!
O seara placuta tuturor,
TyCO
 
Idem, dar mai intens :D : :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Desi in prospect scrie ca trebuie maxim 0,2 ml de lichid in generatorul de fum, de fapt e bine doar 0,1 ml. Daca e mult, se ineaca generatorul, cred ca nu mai are putere si rezultatul e cel din imagine :( :( :(
La montare se pune o hartiuta indoita si impaturita sub cos, actioneaza ca un arc si-l izoleaza de metal, iar buza de sus, depaseste un pic baza cosului. La primul generator montat, cred ca mi-am pierdut 8 ore pana am inteles cum trebuie montat si alimentat corect si vreo 3 zile nu m-am oprit din tusit de cat fum am inhalat... :mrgreen:
rally
 
Salut!

Ma bucur ca in sfarsit a fost prezentata si aceasta intilnire, unda din clee mai interesante defapt, cand am putut avea pe diorama mea aceste locomtive. A fost fuarte distractiv sa si auzi locomtivele circuland, nu unmai sa le vezi.
In legatura cu generatorul de fum. Eu pun aprox. 0,5 mL solutie is la un omment dat se infunda, deci nu e problema canitatii, ci cred a constructiei lor. Ramane la latitudinea cunoscatorilor marcii Seuthe sa isi dea cu parerea. Paul (060-EA) ai cuvantul :D .

Toate cele bune!!
Gabi, AR-rail Club