Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
in cotetul meu se ocupa sufrageria cind insir trenuletul. are 3.5m lungime si 2m latime. evident, e modular. asa ca, la 3 camereeee.... eeeheee, spatiu, nu gluma. apropo, azi noapte am dormit printre sine :lol:

bine ai venit si spor la treaba!
 
ma gandisem si eu la asta. Ceva modular..vre-o 4 placi care impreuna sa faca una mai mare si care sa poata sa fie depozitate sub pat. Cred ca asta ar fi singura optiune.
P.S. Soacra nu exista. Deocamdata sunt un biet student. :oops:
 
daca esti student, fa-ti acum tot ce poti ca pe urma incep alte probleme si nu o sa mai ai timp. spor!
 
Si eu am pisica. De fapt un motanel Birmanez care are o placere sadica in a-mi deraia trenul....Incepe cu vagonul din spate..apoi cu cel din mijloc si apoi locomotiva....

Tot ce sper ca a ta e cuminte.
 
bine ai venit prietene! baga mare! eu am apart. conf.2 si cu toate astea nu ma pling (prea tare :p ). am de gind sa fac ceva modulat la scara mare si sa ma intind in toata casa.... deja proiectez mobila care sa poata fi adaptata la depozitarea modulelor. o sa am 3 statii de cale ferata (fiecare de cel putin 185 cm) plus traseul aferent. ce zici ce asta? una dintre statii e pe terminate. sper ca in 2 saptamini sa o inaugurez.
asa ca spor la treaba. timp sa avem!
inca odata bine ai venit in mijlocul nostru!!!
 
merci de urari.

@DORIN, stiu ce faci...am citit cam toate topicurile de pe acest forum..Spor la treaba si sa iasa ceva frumos.
 
Bine...v-am regasit!!!

Nici nu stiu ce trebuie sa fac....sa motivez lipsa mea sau sa incerc sa ma re-integrez??
Sper sa nu fiti toti suparati rau pe mine...
Am promis ca "umplu" un topic interesant, cel creat de Rally la "Imagini din Romania, infra......".....
Am constatat cu tristete ca nu a ami postat nimeni....nu ma refer la comentarii...CHIAR NICI UNUL NU A AVUT OCAZIA DE A FOTOGRAFIA MACAR UN TRONSON GOL DE CALE FERATA??
:roll: :roll: :roll:
Altceva, ce sa va spun....m-am re-intalnit cu drag cu CSX-ul meu, cu BR55 cu sunet si fum......nu zm zpucat sa spun nimic despre el pana acum, imi pare rau..dar e SENZATIONAL!!!...FELICITARI celor care au asamblat totul pe el, celui care printr-o oferta super m-a facut sa il detin si nu in ultimul rand celui care nu s-a suparat ca am profitat de cea mai buna oferta....SE STIU EI CEI CITATI :lol:

In alta ordine de idei, vreau sa va anunt in acest topic ca nu tastez cu degetutele mele, deoarece mainile mele sunt imobile temporar, ca urmare a unui accident....acesta fiind si motivul absentei mele in mijlocul vostru.
Sa ne vedem cu bine!
 
!!!

<r>Salut Caline !!!<br/>
Am auzit eu niste zvonuri de videoclipuri cu accelerari de la 0 la 200 in cateva milisecunde.... <E>:wink:</E> sa inteleg ca s-a terminat soseaua ? <E>:roll:</E> <br/>
Bine ca ne mai poti vorbi si bucura de achizitii, de insanatosirea grabnica,<br/>
nu mai e cazul sa pomenesc si vezi ce faci cu mainile alea mai repede... ca diorama nu asteapta <E>:wink:</E></r>
 
Domnilor , ar fi cazul sa ma prezint si eu ...
Pasiunea modelelor feroviare am avut-o din frageda copilarie , la 3 ani am primit primul startset 8) . Din pacate pe la inceputul anilor 90 acest hobby a disparut din viata mea , pana in decebrie 2006 cind am dat peste trenulisti din greseala .
Am incercat sa citesc cit mai mult in acest timp (din decembrie pina acum ) , dar cind mi-a fost lumea mai draga firma unde lucrez m-a trimis intr-o "excursie" in Anglia . Din pacate nu am aplicat regula de aur : cine are carte , are parte si am facut citeva greseli , pe care le-am vazut doar dupa intoarcerea acasa . Oricum excursia nu a fost de prisos , am vazut la simpozionul de la Stafford din 3-4 februarie un curs DCC prezentat de cei de la Hornby , care m-a lamurit in sfirsit cum este cu digitalul si de ce am intr-adevar nevoie ....
Din aceasta excursie m-am procopsit cu un startset digital pe OO , o locomotiva cu abur superba ( parerea mea ) si cu citeva vagoane , toate prezentate deja pe forum .
In martie am primit un cadou nesperat ... o cisterna H0 ARAL de la roco ( si aceasta este pe forum intr-o poza) .
Planurile de viitor ...erau sa fac o mica diorama combinata H0-OO , care se pare ca nu se poate .
Din pacate realizarea dioramei a picat si ea , dar nu am renuntat la ideee , pentru inceput voi face o mica gara/depozit cu citeva linii si o locomotiva de manevra cu citeva vagoane .....totul pe o plansa de 1/0.6m .Planurile si ideile le voi expune pe acest forum ...incet , incet , in limita timpului pe care il am la dispozitie .
Mai vedem noi ..... 8)
p.s. dupa pasti plec in alta excursie .... si am deja planificata achizitia unui LHD 290 roco 63954 cu , cuple digitale :D
 
Salutare tuturor !

Ca si majoritatea celorlalti, sint un pasionat al trenurilor la scara HO. In urma cu vreo 16 ani am primit cadou de la unchiul meu veo 10 brazi de plastic mari (nu se compara cu cei facuti astazi care au o doza de realism :roll: ), alti 10 mici , o locomotiva kaki cu negru tip NoHab seria Mx--cea cu 2 faruri fata+spate (actuala ROCO 63481), o loco Hobby fara tender cu 2 cisterne SHELL / 2 axe, 2 vagoane marfa acoperite si 2 descoperite...laolalta cu o cutie cu sine, impreuna cu transformatorul PIKO FZ :confused: si cu un macaz incrusisat @ 15 gr, un tunel drept de o sina, vreo 4 casute, un cap de linie si o gara...ulterior pusesem inca o aburoasa cu tender---din pacate era pirlita, dar ce mai conteaza daca o primisem cadou :p , un semafor cu 2 leduri si o locomotiva electrica, tot nefunctionala, mai mult pentru decor decit pentru a sta pe sine...cred ca era romaneasca, era destul de "necioplita", galbena cu suporturi pt faruri rosii...eh nevermind...la virsta aceea stricasem aproape tot si recent unche-miu mi-a cerut trenuletul inapoi, venise vremea ca alta generatie sa se foloseasca de...relicve...adica cele 2 locomotive initiale, cu sinele, macazul,un brad mic si cam atit...dar in urma cu nici 3 luni de zile m-am decis sa-mi fac propriul tren marfar in care am investit nu mai putin de 2500 RON :lol: va tin la curent cu progresele , am sa postez si fotografii pe masura ce-mi dezvolt universul personal si va urez multa bafta !

PS Aveti idee de ce vagoanele MEHANO ---cele din afara seriilor Prestige si Hobby--sint lipsite de tampoane ? nu ca ar conta foarte mult, deja am luat un set de tampoane care l-am folosit si la noile capete de sina PIKO, care din pacate nu se mai fac ca in urma cu 20 ani... :(

"For Those About To Rock, We Salute You ! " :evil:
 
Salve Heavy !!!! :D
Bine ai poposit pe acilea !
Vagoanele MEHANO sunt modele americane care din motive :?: :?: :?: nu folosesc tampoane, de altfel nici locomotivele americane nu le au... ceea ce-i bine, n-ai ce rupe-pierde... si-i mai ieftin 8)
rally
 
bine ai venit prietene HEAVY.... ! AICI ESTI INTRE PRIETENI.
te asteptam cu realizarile tale.
SUCCES!!!!
 
Re: !!!

<r><QUOTE author="rally"><s>
rally a spus:
</s>Salut Caline !!!<br/>
Am auzit eu niste zvonuri de videoclipuri cu accelerari de la 0 la 200 in cateva milisecunde.... <E>:wink:</E> sa inteleg ca s-a terminat soseaua ? <E>:roll:</E> <br/>
Bine ca ne mai poti vorbi si bucura de achizitii, de insanatosirea grabnica,<br/>
nu mai e cazul sa pomenesc si vezi ce faci cu mainile alea mai repede... ca diorama nu asteapta <E>:wink:</E><e>
</e></QUOTE>

Salut sefu'!!<br/>
<br/>
Da, era cam moale asfaltul, ca s-a infipt roata din fata cam brusc <E>:D</E> ...Deh, vechea problema - conducatorii auto care nu apreciaza corect atunci cand se afla in intersectii viteza ("regulamentara" <E>:twisted:</E> <E>:twisted:</E> <E>:D</E> ) cu care se deplaseaza o motocicleta. Dar slava cerului, acum totul e ok.<br/>
Da, diorama va fi urmatoarea mea comanda, negresit! Si culmea, o voi lua cu banii de pe cea mai ramas din moto, imediat ce-i primesc.<br/>
Pana atunci, sa auzim numai de bine!!</r>