Intilnirile AR-rail Club Arad

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tyco

Well-Known Member
Trenulist
24 Iulie 2016
781
10
Arad
sageata-verde.uv.ro
WEBSITE
http://sageata-verde.uv.ro/
YAHOO
thetycoon_tyco
LOCATION
Arad
Dupa modelul celor din Cluj m-am gandit sa organizez si eu o mica intalnire a prietenilor mei trenulisti.Din pacate am fost numai 4 iar unul a trebuit sa ne paraseasca pentru a se inapoia acasa la Bucuresti.Nu prea aveam material rulant.Doar 2 dintre cei prezenti avand machete, toti cei prezenti avand 17 ani.Totusi am reusit sa strangem 2 locomotive analogice(una mehano si una piko) si 2 digitale(ICE si un BR 193 ambele Roco).Iata traseul facut de noi pe masa din sufrageria mea - centrul intalnirii.Am folosit doar sine PIKO
pict0003yf6.jpg

Am inceput cu controlul analogic si locomotiva americana GG1.Locomotiva diesel roco playtime BR 193 statea pe margine pe bucatica de sina roco de contact digital.
pict0005ld6.jpg

Insa foarte repede am trecut pe digital
pict0013bv0.jpg

Si desi am avut un traseu foarte mic nu ne-am putut abtine sa nu introducem in acelasi timp si ICE-ul
pict0014ni8.jpg

Am primit si un vizitator neasteptat:Vagonul de curatat sina Roco
pict0011lm7.jpg

Si noi am facut o comparatie intre modele.Un vagon de marfa Roco alaturi de copia lui romaneasca, un Lugoj. :lol:
pict0020ae5.jpg

Trebuie mentionat insa ca modelismul a ocupat la noi locul 2 pe primul loc fiind actiunea inceputa de mine, actiune ce are ca scop salvarea "sagetii Verzi".
Iata si prezenta, cam putini din pacate :(
pict0028aj7.jpg

In final toti ne-am distrat desi nu avem nici un sfert din modelele pe care le au clujenii, insa aceasta a fost doar prima intalnire, la urmatoarea sperand sa vina si cineva cu o diorama TT.
Toti aradenii (si nu numai) sunt invitati sa participe.De preferat sa ma contacteze inainte.Urmatoarea noastra intalnire va avea loc luni sa marti,cand vom aduna tot materialul nostru rulant (nu prea se va mari semnificativ parcul...din pacate :( ).

To be continued...
 
Ochelaristi

<r>a ha ha aha !<br/>
Sa fim noi ochelaristii sanatosi , nici n-ai crede cati suntem pe aici... <E>8)</E> <br/>
<E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <E>8)</E> <br/>
rally</r>
 
Bravo fratilor ! Tineti-o tot asa si la mai mare si la mai multi !

Daca imi amintesc bine prima intalnire la Cluj a fost in 28 05 2005 , se anuntasera 3 participanti dar au fost prezenti doar 2 (eu am lipsit :( ), deci voi ati inceput de 10 ori mai bine, bafta in continuare!
 
un bun inceput vorba lui Florinn.la mai multe ,la mai mare si cel mai important...la mai multi
 
Cand mai aveti intalniri din astea vin si eu dupa ce strang suficient material rulant, asta daca ma primiti :D
 
In 3 februarie am mai avut o intilnire in Arad, in rest mai rar ca ceilalti pot doar in vacanta, cind sint programate si citeva iesiri.
srazvi a spus:
Astazi ne-am intilnit din nou la atelier, mai ales ca vremea de afara nu ne indemna la vreo alt fel de iesire
Astfel am admirat DA-ul:

Ne-am gindit ce mai putem face pentru a avea H-ul rosu de Lugoj in stare buna:

Am cautat solutii pentru LE-ul meu de Lugoj:

Am admirat un H de la Roco:

Un vagon MAV:

Un vagon facut de Astra prin turnare de material intr-o forma:

Iar la intoarcere locomotiva ICIM cu un vagon macara:

Am fost prezenti eu si Paul iar gazda acelalsi Gabi...si Tisha :)
 
Ieri 05.05.2007 a avut loc o intalnire la aceiasi gazda, Gabi. A fost prezenta aceiasi trupa vesela din Arad(Eu, Gabi(grandpagscout), Paul si srazvi), si invitatii speciali Cristi de la Timisoara si Kablu.Dar destula vorba, iata cateva poze:
Materialul rulant adunat(printre producatori se numara Piko, Roco, Fleischmann, Tillig, hornby si Bachmann).

Atractia intalnirii a fost, bineinteles, materialul rulant scara 00(1:76) adus de catre Kablu din Anglia. Iata deci 2 vagoane de calatori...

Si unul de marfa:

Vagoane de marfa, dintr-un start set. Aveau roti spitate si erau foarte detaliate. singurul lucru enervant erau cuplele :)


Si iata si locomotiva din start-set(digitala):

Locomotiva scara 00 la linia 1 a unei gari H0:

Si centrala digitala Bachmann din start set:

Si piesa de rezistenta de la 00...o locomotiva cu aburi(DDC redy-analogica, decodorul nefiind inca montat):

Iar in final o vedere panoramica a materialului rulant 00 adus de Kablu:

Am lasat la o parte 00 si am trecut la H0, testand locomotiva mea E69 - piko(analogica)

Am admirat o garnitura OBB (digitala)

Si locomotiva cu cuple digitale e lui kablu:

La care Kablu i-a atasat vagoane...

In timp ce srazvi rasfoia prin colectia de reviste englezesti a lui Kablu...

In scurt timp s-a alaturat si Paul rasfoitului...

Intre timp Gabi a descoperit o problema la locomotiva H0 a lui Kablu...

A incercat sa o repare...

Sub atenta supraveghere a lui Kablu (doara era locomotiva lui :) )

Eu ca de obicei documentam intalnirea ;)

Iar Cristi a luat locul mecanicului de locomotiva pe un 060 DA cu o garnitura de etajate Piko (nu degeaba e CFR :) )

Intalnirea noastra a fost dominata de catre dieseluri, iata cum arata depoul nostru cu 2 BR290 (digitale) (proprietari Kablu-cel albastru si Gabi-cel rosu) si un 060DA(Gabi)(digital).


Insa au fost reprezentate si aburoasele, prin 230-ul lui Gabi(analogic)...

Care a fost extrem de pozat de catre Paul si Gabi...

Insa a reusit in sfarsit sa traga o garnitura...

Vedeta intalniri, si cea mai pozat locomotiva de ieri, a fost totusi, ultima achizitie a lui Gabi, o locomotiva MAV Gutzold(digitala):

Am admirat farurile ei bidirectionale, din fabrica:
Mers inainte:

Mers inapoi:

Activitate mare la gara de pe deal, locomotiva MAV aducand etajatele CFR in gara de la granita (un fel de Curtici ;) )...

Unde a venit 060DA-ul sa le ia in primire....

Gutzold a luat o alta garnitura...

Iar DA-ul a plecat cu garnitura de etajate...

Catre gara din vale...

Dupa atata plimbare 060DA-ul s-a hotarat ca este timpul sa se opreasca intr-un tarziu, pentru a-si recapata fortele si a fi in forma la urmatoarea noastra intalnire.

Si prezenta...

De la stanga la dreapta: Cristi, Kablu(Gabriel), eu, srazvi (fara celebra lui sapca :( ), Paul si bineinteles gazda noastra, Gabi(grandpagscout).
 
Salut
Foarte frumoasa intalnirea!
Bravo!

Pe fundal observ si un atelier destul de bine dotat , parca am zarit printre altele si un strungulet. Este folosit si in scopuri feroviare ? Exista ceva lucrari realizate home made ?
 
Salut!
Revin si eu, deocamdata fara poze, cu un anunt, surpriza! Vom incerca, ca in aceasta perioada sa intensificam intilnirile, deoarece atelierul (clubul ) in curand va intra in renovare. Dupa renovare vom incepe lucrul la 2 diorame, una TT sui una H0 montate pe blaturile noului mobilier :lol: . As mai dori sa mentionez ca, Gabi (kablu)nu a fost invitat special, el fiind cel mai proaspat membru la micului nostru club (cu aceasta ocazie doresc sa ii urez bun venit) ,care in curand va purta si un nume. :lol: Deocamdata atatea vesti, voi reveni maine cu povestea mea si poate cateva filmulete cu ce sa intamplat ieri la intilnire .

Toate cele bune!!!