Ce mai vedem pe la CFR

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ASFR e cred institutie publica...oare ne putem adresa in baza liberului acces la informatii la detalii privind suspendarea licentei DB ?
Vad pe siteul AFER (care cuprinde si pagina ASFR) ultima actualizare 8 august...
 
Gam3 a spus:
Cum dracu sa nu suplimentezi trenul cand ai cerere

A 1631, 17 spre 18 august, Bucureşti-Mediaş (tren Ct - Oradea):
- vagon de dormit pus de la Bucureşti: mai mult gol, umbla însoţitorul s㒠mai gă’seasc㒠clienţi
- 3 cuşete aproape full
- 1 vagon de clasa întâi aproape gol
- 4 x 20-49.2 pentru care nu mi se mai emitea bilet (mesaj pe ecran la cas㒠,,Vagoanele sunt prea pline! Eroare tip xxxxxx". Pân㒠la urmă’, casiera a sunat undeva s㒠roage s㒠aprobe, c㒠era ultimul tren spre Mediaş pe ziua aia.
Am luat bilet fă’r㒠loc (îl pun în colecţie lâng㒠Buc.-Iaşi şi Buc. - C-lung Moldovenesc fă’r㒠loc) şi de la Ploieşti am gă’sit un scaun liber în bou-vagon.
Au fost multicei oameni spre Ploieşti - Câmpina - Sinaia - Braşov, care puteau bine-mersi s㒠foloseasc㒠Regiotransul, dar fie nu ştiau de el, fie aveau autorizaţii şi permise.
 
Dr2005 a spus:
Au fost multicei oameni spre Ploieşti - Câmpina - Sinaia - Braşov, care puteau bine-mersi s㒠foloseasc㒠Regiotransul, dar fie nu ştiau de el, fie aveau autorizaţii şi permise.

Ai uitat sa adaugi varianta cea mai plauzibila aveau mici "atentii" platite :D

Nu mi se pare normal sa nu iti dea bilet cu loc, macar de la ploiesti daca zici ca de acolo s-a eliberat trenul. Asta e un minus in sistemele informatice ale CFR-ului. daca locul ala nu se ocupa de la Ploiesti ce facea CFR-u ? Mergea cu locul liber ?!!
 
E o tampenie acest sistem informatic
Acuma 2 ani vin de la Constanta spre Tg jiu cu A1821 fiind 15 August bineinteles criza de locuri dar nu inteleg de ce nu se pot elibera locuri nici macar Bucuresti-Constanta pentru ca locurile erau ocupate din Bucuresti spre Arad?.Pana la urma in compartiment am fost 4 persoane si 2 locuri au ramas libere pana la Bucuresti nu pot sa inteleg cum elibereaza locuri!!
 
Nu m㒠deranja s㒠îmi dea bilet fă’r㒠loc (oricum nu toţi stau la locurile lor, iar în compartimentele de a că’ror uşă’ îmi sprijineam posteriorul erau ocupate maxim 6 locuri din 8, restul erau cu bagaje, picioare ş.a.m.d.. Problema era c㒠nu vroia s㒠îmi vând㒠bilet deloc... c㒠nu o lă’sa sistemul s㒠emit㒠bilet pentru trenul ă’la.
 
Dupa 5 ani iata ca am mai prins un vagon HR-ZT tip Uaai ZAGREBTRANS, gara Cluj Napoca 20 august ora 01.00:



Arad 20 august:


Foto Mixu
 
La ce or㒠a ajuns în Arad? C㒠la 9:31 când am plecat eu din Cluj (spre Bucureşti via Valea Jiului... 12 ore fă’r㒠9 minute) era înc㒠acolo, dar nu l-am putut poza exact din cauza trenului în care eram... era la linia de lâng㒠agabaritic... şi mai erau 3 minute pân㒠la plecare când am ajuns în vagon (am ajuns onorobail, ieri am oprit motorul TFG din mers c㒠am ajuns la peron cu 2 minute mai târziu decât ora de plecare).
 
In Arad a fost joi, in drum spre aburoasa de la ICIM am dat de el, probabil pozele lui mixu sunt din 18 :D
 
Foarte frumoas㒠captura cu acel Uaai!!

V㒠prezint şi eu ceva mai ”normal”, însă’... aţi mai vă’zut cisterne circulând pe boghiuri Diamond (cu excepţia vagoanelor transpuse ucrainene)?

O cistern㒠pus㒠pe boghiuri Diamond fotografiat㒠în Brazi
vagon%20de%20marfa%20pe%20boghiuri%20diamond%201024.jpg
 
Din ciclul ce mai vedem la CFR iata ce am mai vazut eu:

Am cerut in Gara de Nord Timisoara un bilet minigrup pe ruta Vaslui -Tusnad via Mizil

Vaslui -Ploiesti Sud R 664

Ploiesti Vest - Brasov A 1745

Brasov - Baile Tusnad P 4015

Prima problema, nu este legatura CFR intre Ploiesti Sud - Ploiesti Vest.

Prin urmare mi se propune a primi 2 bilete unul pina la Ploiesti Sud altul de la Ploiesti Vest.

Accept aceasta propunere desi, pierd prin neinsumarea distantelor.

a doua problema, nu pot sa va dau decit pe bucati adica alt bilet din Brasov.

e bine, deci primesc o reducere cam cit o cafea in restaurantul garei Ploiesci?
cam asa ceva.

bine.

Acum intrebarile:

Cind am circulat cu bilet circuit prin tara, podul la Arad era inchis si pe distanta Arad-Aradul Nou, casiera a scris ,,alte mijloace" si nu a trebuit sa ocolesc prin Radna.

Pentru anumite segmente de ce nu exista aceasta optiune? ma refer la Ploiesti, la Tecuci la Suceava si Aradul Nou.
Sint gari unde exista posibilitatea sosirii intr-o statie si continuarea calatoriei din cea alaturata.

Las la o parte faptul ca am coborit in Ploiesti Sud si am trecut prin pasajul subteran si ... a plecat cu locomotiva impingatoare legata la tren si frina un tren tras de diesel. Dupa cum probabil banuiti era un tren Ploiesti Sud -Ploiesti Vest -Bucuresti Nord.

De ce nu mi s-a eliberat biletul atunci asa cum am cerut?
De ce nu mi s-a eliberat bilet direct Ploiesti Vest -Baile Tusnad?

La intoarcere intr-o statie CFR dau sa cer bilet, apare un conductor, casiera il cheama si imediat incepe o negociere in trei fapt care ma duce la o calatorie la jumatate de pret.
______________

In statia Iasi trenul A 1834 soseste la o linie undeva intr-o fundatura, departe de liniile peron ale garii, desi linia in continuarea parcursului ramine libera. un mod ciudat de sosire pentru un tren de lung parcurs.
 
......Daneee......Daneee......DE CE.....DE CE.........fiindca traim ...aici...si asta ne face "felul"....... :D
 
Trebuie sa vii tu cu notite

Vaslui -Ploiesti Sud R 664

Ploiesti Sud - Ploiesti Vest A 1532

Ploiesti Vest - Brasov A 1745

Brasov - Baile Tusnad P 4015
 
Pai eu asa m-am dus cu notite, dar imi lipsea acceleratul intre Ploiesti Sud si Vest.
 
Bmz 21-91 OBB in compunerea 347 "Dacia"



Este in locul lui 21-90 009 care a ramas in Viena, probabil defect.
 
nu stiu, exista vreun thread de trainspotting?..

in fine, azi avand drum spre tg jiu, la trecerea de cale ferata din jupanesti am vazut un tren international, ciudat pentru mine. mergea pe sensul filiasi - tg jiu, si avea vagoane MAV, CD, PKP, si unele pe care era un logo Wc. se intampla pe la ora 10.36. stie cineva despre ce tren e vorba?

si un filmulet : http://www.youtube.com/watch?v=FVKlido0MLE