Locomotiva diesel pentru cale ingusta L45H

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
kablu a spus:
Am primit acordul sa share-uiesc info si poze . Pretul kit-ului este de 45 euro + transport in Romania. Se poate comanda de la autor direct .
p.s. trebuie sa forwardez p.m. ul lui Marcin cu acordul lui cuiva de aici .... administrator sau moderator?
@Horea : personal am schimbat cateva mail-ri cu Marcin privind vechiul lui kit , tehnica de fotodecupare s.a.m.d si problemele de care ma loveam cu firmele care nu erau in stare sa realizeze fotodecupajele lui . Omul a fost mai mult decat binevoitor , m-a indrumat , m-a ajutat si intr-un final am reusit sa realizez placa lui ( modificata ) . Am mai discutat cu mai multi oameni care au relizat kit-ul ....si TOTI au avut cuvinte de lauda la el , dar toti m-au avertizat cu partea mecanica , care se putea si ea realiza cu boghie motorizate bullant ( custom build ) . Prin aceste cai am aflat ca exista cel putin un kit original in romanika , albastru , ca si cel de la Fieni , dar deocamdata nimeni nu l-a prezentat pe nici un forum .... ( sau eu nu l-am vazut ) .
Eu il voi cumpara 100% .

Da , pretul e foarte bun pentru un kit de alama, dar nu cred ca la banii astia vine cu motorizare. Am vazut ce a folosit ca si angrenaje si motorizare si din cate am aflat si eu nu e cea mai ieftina solutie.
Daca ofera si motorizare la banii astia , atunci si eu ma inscriu la un kit :), asta doar pentru a studia solutia lui.

Cat priveste kitul original, sunt multi colectionari care nu activeaza pe forumuri, deci slabe sanse sa dai de urma lui. Tine/ne la curent cu discutia cu Marcin, chiar as dori sa aflu mai multe detalii, cand urmeaza sa primesti kitul si cum merge asamblarea lui.
 
@d0ru_b : Marcin da lista de piese de la Weinert care mai trebuie cumparate + motorul maxxon care trebuie cumparat si el separat.
Din pacate timpul liber e cam "subtire" , nici primul kit nu l-am terminat inca ( cel cu detalii mai mari de 0.2 mm ) ...
Oricum pana la sfarsitul lunii sau inceputul lui Iulie va fi la mine kit-ul lui Marcin si voi pune si cateva poze cu el .
Astept si versiunea voastra de L45H , chiar daca trebuie sa fac foamea :x
 
kablu a spus:
Astept si versiunea voastra de L45H , chiar daca trebuie sa fac foamea :x

Asa este, in ultima perioda de timp a trebuit sa finalizez cateva contracte la servici si ca urmare am neglijat activitatea pe forum. Ca urmare, incerc acum sa corectez acest fapt, chiar daca foarte pe scurt.
Dupa ce am verificat ca proiectul meu "se inchide" bine, l-am vopsit (@kablu - da asa este, l-am vopsit in schema de culori bleu / gri, similar cu locomotivele de la Pietrosita), insa nu am postat nici o fotografie pentru ca m-am grabit cu mascatul si dunga alba de separatie intre zonele bleu si gri a iesit jalnic. Apoi lipsa de timp m-a impiedicat sa fac corectiile necesare.
In schimb am progresat foarte mult pe partea mecanica. Am fabricat boghiuri, intai folosind modelul lui Marcin, dar nu am fost de loc multumit de rezultat. Le-am modificat (de altfel si el a facut modificari, cam in acelasi sens, in noul proiect) si am testat multe variante de motorizare. Nu voi posta fotografii ale acestor incercari, pentru ca sunt modele de lucru, prelucrate de mana (nu prin fotodecupare) si nu arate prea interesant. Cert este ca am ajuns la o varinata finala de mecanica, care este foarte diferita de cea propusa in noul kit al lui Marcin. Mai precis, este vorba de boghiuri motorizate individual, cu motorase coreless (adica tot gen Faulhaber, Maxon si compania). Fata de varianta cu motor central propusa de Marcin, aceasta varianta ocupa mai putin spatiu interior si lasa
mai mult loc pentru decodor si eventual pentru sunet. Presupun ca performantele sunt relativ asemanatoare.
Cred ca peste circa 2 saptamani, voi fi in masura sa lansez un lot de placi de alama in executie.

Tot foarte pe scurt, iata care ar fi diferentele fata de excelentul (trebuie sa recunosc) kit propus acum de Marcin:
- toate versiunile vor fi cuprinse in acelasi kit (nu vor fi kituri diferite functie de modelul de usi...etc)
- locomotivele reproduse vor fi dintre cele inmatriculate in Romania (cu toate diferentele legate de cuple, racorduri de frana, placi de inmatriculare...etc)
- motorizarea va fi independenta pe boghiu, nu centrala (partea de angrenaje va fi deja montata, pentru ca presupune scule speciale).

Sper ca nu am depasit limita, furnizand toate aceste detalii. Nu este de loc in intentia mea sa fac reclama in acest mod, kitului la care lucrez.
 
detalii interesante si sunt sigur ca sunt destui care asteapta avizi noutatile !
 
nu pot decat sa fiu deacord cu cosmin
urmarim cu atentie subiectul
 
Incet incet si Bemo se misca . Ceva noutai la ei pe site :
http://www.bemo-modellbahn.de/Aktuell/aktuell.htm
 
PKP Lxd2 - Bemo

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?10,6721092
 
Astă’zi de dimineaţ㒠am vă’zut de la un stimabil coleg de-al nostru urmă’torul site despre ”renaşterea” unui L45H.

L45H revival... (daţi click pe fiecare din poze ca s㒠vedeţi felul cum lucreaz㒠elveţianul!)

http://www.furrerfrey.ch/de/furrerfrey/news-overview/2014/q3/Gmf.html
 
Nu ai spus care saptamana :p

Ceva noutati?

Da! ...aveti dreptate! Si dvs. si "KAT". Desi eu sunt acela care ar fi trebuit sa se asigure, exista in fapt o explicatie simpla pentru aceasta omisiune. Dupa ce mi-am schimbat datele din profil (adica dupa ce mi-am schimbat semnatura pentru a nu mai contine linkul catre propriul meu blog, asa cum mi-au cerut moderatorii) mecanismul forumului se pare ca a resetat preferintele mele. Ca urmare nu am mai primit nici un fel de notificari legate de subiectele pe care le urmaream. Inclusiv acesta. Am ajuns aici azi, acum cateva minute, absolut din intamplare.
Eu am finalizat acele desene in termenul pe care il estimam atunci, dar nu le-am mai postat pentru ca am crezut ca nu intereseaza pe nimeni. Imi pare sincer rau pentru acest incident si datorez scuze tuturor membrilor forumului care au urmarit acest subiect.
...nu mai spun nimic, iata desenele:



Craciun Fericit! tuturor