Pusul pietrisului.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cu placere. Daca este vorba de terasament granulat, acesta se poate lipi cu solutie de arcet si apa + picatura de detergent. Se fixeaza foarte bine si pe extrudat. De preferat ar fi sa lipesti intre linie si extrudat un strat de pluta de 2-3mm, apoi sa aplici granulele de terasament.
Moment Fix este un adeziv foarte puternic (epoxidic cred) si nu este acelasi lucru cu adezivul pentru polistiren. Ar fi bine sa faci ceva probe cu el mai inainte, deoarece anumiti adezivi ataca polistirenul!
 
FamiliaRusu a spus:
Multumesc Florin pt raspunsul dat la topicul "de citit pt incepatori" Acest topic l-am parcurs in zilele anterioare. Deci il stiu. Problema este ca nu s-a discutat "cu ce se poate lipi tersamentul Noch" pe extrudat ( de exemplu in cazul meu ). Cu aracet? Nu prea cred sa tina. Daca era mai putin fluid , poate. Cu banda dublu adeziva? Ar fi o varianta cred. Sau cu un silicon? ( mai ales in curbele inclinate ) E vorba deci de fixarea tersamentului pe extrudat. Locomotivele grele "il misca"...Pina la urma o sa incerc o combinatie din toate 3 cele amintite. Ceva ar trebui sa iasa ori cumva trebuie si incercat... :p

Te-am indrumat la acest subiect pentru a vedea ca se lipeste foarte bine cu aracet, daca tu crezi ca nu prea tine, nu pot sa te conving cu forta :D

Repet pasii:

- sina se fixeaza temporar cu holsuruburi
- se lipeste apoi terasamentul prin turnarea de solutie 50-50 apa si aracet pentru parchet (recomand Moment)
- se scot holsuruburile si se completeaza cu pietris daca este cazul.

Inca un motiv pentru care te-am indrumat aici este sa vezi cum se poate combina rola de terasament noch cu terasament la punga. Utilizarea doar a rolei fara a completa cu pietris, da dupa parerea mea un aspect cat se poate de nerealist. In realitate nu vei vedea terasament ca turnat din forma ;)

Spor!
 
Multumesc Florin. Fi sigur ca am citit topicul, ba chiar am si probat variantele. Logic ca nu ramine asa terasamentul rola si ca va fi completat. Finisarile isi spun cuvintul. Nu inteleg de ce trebuie sa scoti si holsuruburile. Sint cele originale, care nu ies din traversa decit o jumatate de mm. Sint oricum negre pe negru si nu se vad. Eu cred ca am sa le las, nu vad cu ce sa incurce.
 
Florin, am citit cu atentie metoda descrisa de tine. Ceea ce nu inteleg este ca atunci cand pulverizezi solutia de aracet peste terasamen nu ajunge solutie si pe suprafata de contact a sinelor?. Asta nu duce ulterior la un contact imperfect intre loco/sina?. Tu cum ai procedat?
Multumesc
 
sandoz a spus:
Florin, am citit cu atentie metoda descrisa de tine. Ceea ce nu inteleg este ca atunci cand pulverizezi solutia de aracet peste terasamen nu ajunge solutie si pe suprafata de contact a sinelor?. Asta nu duce ulterior la un contact imperfect intre loco/sina?. Tu cum ai procedat?
Multumesc

Nu am zis ca pulverizez solutie de aracet,
se pulverizeaza solutia de apa+sapun/detergent,
solutia de aracet se aplica cu pipeta,
ca si "pipeta" recomand sticluta de la vopsele de par, nu exista varianta mai buna pentru aplicat solutia de aracet :D

Adica asta de aici, din dreapta:


Voi face un filmulet cu prima ocazie.

Si da, sinele le stergi cu un servetel imediat dupa ce ai pus solutia, cu atentie sa nu atingi si pietrisul.
 
Ce aracet sa folosesc!

<r>la ultima diorama am folosit un aracet din hornbach ( kuber sau ceva de genu) si dupa aplicare peste terasament capata un luciu cam enervant!! ca sa scap de acel luciu eu mai dam cu creta gri sfaramitata!! ce fel de aracet as putea sa folosesc sa scap de acel luciu? <E>:?:</E></r>
 
Fara sa fac reclama unui produs, eu folosesc un aracet de parchet gen MOMENT ( e mai scump dar merita )
large.jpg
, si stiu ca si altii folosesc acelasi lucru.

Dupa uscare devine invizibil daca il pui in cantitati decente, alfel e un alb lucios (ca orice lipici acrilic ). Se obisnuieste diluarea lui cu putina apa pentru balast.
 
depinde de aracet, cel care ti l/am indicat e foarte concentrat, aproape ca iti lipesti degetele cu el
 
cornelTT a spus:
eu pe diorama mea am folosit aracet românesc, sunt 2 feluri de aracet - de construcţii şi de lemn - am folosit pe cel de lemn. Se dilueaz㒠cu apă’, pentru terasament se face mai subţire şi adaugi un strop doi de detergent de vase. Pentru iarb㒠se face un pic mai gros.

pui detergent in aracet??
eu stiam ca se face wet water = 2 pic detergent vase la suta de apa pentru eliminare efectului pelicular al apei... sau ceva de genu si se uda in prealabil sina cu apa asta, dupa care se aplica aracetul, nu se toarna detergent in aracet.

cu aracet "romanesc" am incercat si eu si rezultatele au fost pe masura... drept urmare am trecut la henkel
 
tot aracetul dupa uscare devine lucios.exista la Noch aracet pentru iarba,care ramane mat dupa uscare,insa e cam scump.
eu matuiesc aracetul cu pudra de talc si vopsea maro mata (pentru pereti interiori).
 
picatura magica de detergent se pune si in apa folosita pentru amorsarea terenului cat si in solutia aracet+apa.
 
cosmin78 a spus:
tot aracetul dupa uscare devine lucios.exista la Noch aracet pentru iarba,care ramane mat dupa uscare,insa e cam scump.
eu matuiesc aracetul cu pudra de talc si vopsea maro mata (pentru pereti interiori).

Legat de luciu eu nu pot sa zic ca am sesizat vreun luciu deranjant indiferent daca am lucrat cu pietrish noch sau pietris WS. Totusi, folosind pietris WS rezultatul final este mai bun si datorita faptului ca acesta nu este realizat din piatra si are proprietati de absortie a lichidului.