Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
mss...dar soseaua ?? eu ma gandeam sa fac din carton pe urma un strat d e4 mm de glet si sarma ptr faller car...dar imi este sa nu crape!
 
domnu' domnu'!!!!
sincer arata deosebite modelele cu lumina naturala!!!
dar,...intii felicitari!!! frumos, interesant, deosebit... si cite nu se pot spune despre ceea ce ai realizat tu acolo!!!...dar... ce ai pe dedesupt si nu ne arati?...
mi-a picat ochiul pe partea de jos.
hai fa o fapta buna si arata si cealalta parte...
 
@danezu

Soseaua este facuta cu ghips de modelism. Am aplicat ghipsul direct pe OSB dupa ce am dat inainte cu o amorsa de apa+aracaet, a trecut aproape un an si nu avem probleme cu crapaturile. De la transport la un modul in capat a mai sarit din ghips:



Dupa ce se usuca ghipsul se rascheteaza cu lama de cuter apoi cu glaspapir fin. Se face un sant pentru sarma, se pune chit peste sarma , iarasi operatiunea cu glaspapir iar la urma se da pe sosea cu vopsea .




@leon-gr
Dedesubt sunt alte 2 module, ele sunt asa pentru ca sunt aranjate pentru transport:


Poze mai vechi de pe la expozitii:
 
@ cosmin
corect, la rama respectiva ma refeream.

@danezu
pentru putin, ateptam rezultatele.
 
Daca tot a readus PDI la viata nebunia mea sa va arat ce urmeaza...

viaduct, apa, tunel, triaj sub traseu (nu se vede in desen), traseu dublu electrificat cu catenara CFR...




latura de 2m


latura de 4m

Munca de echipa, BV si CJ. Autorul desenului este Bogdan.

Urmeaza sa bag totul in WinTrack sa vad necesarul. Voi folosi numai sine si actionari Peco.
 
Daca tot a fost facuta oficiala una din schitele mele de diorame vezi ca CJ din cate stiu eu are si un necesar de sine aproximativ cu ce sine sunt pe desen.
PS. Iar mi-ai luat-o inainte :D :evil: :|
 
ai de cap, desene ... si color, clar e manie mare
totusi cam simpla diorama mai ales pentru marimea asta, e super buna pentru prezentari ceva, dar cam putine macazuri si deci cam putine optiuni de condus pentru gustul meu :p (si gusturile nu se discuta)
 
Planul de sus a ramas in aer, pana nu fac schimbari in camera nu ma mai stresez.

Pana la diorama zilele astea am taiat ceva OSB din vechea diorama, am cumparat iarba sine si pietris ca sa fac un modul pentru poze.
Am vrut ceva simplu, linie dubla electificata. Dimensiune 1000x500 mm.





Pentru terasament am folosit pietris de la Woodland Scenics cod 95651, la 2 metri a intrat aproape o punga.
 
Hmm...aici se incepe...ceva.... :p :|

Sa fim cu ochii pe el! :evil:

Mihai
 
ne roade curiozitatea si cu planu unu color si cu modulu
:D hai odata cu mai muult spor :lol:
 
Vaaaaiiii mama mea; am dat tonul cu modulele astea, impreuna cu Robert acu' mai bine de un an de zile. Intre timp, multi si-au facut, iar eu am ramas cu treaba neterminata. Ooof, am ramas ultima gaina din Crevedia.

Spor al treaba. Arata bine pana acum.
PS: de ce nu l-ai facut pe extrudat? Iese muuuult mai usor si implicit se transporta mult mai usor.
 
@Gam3:

Salut Florine,

Ma bucur ca te-ai hotarat, insa am oaresce sugestii apropo de schema propusa.

Intai, nu inteleg de ce a trebuit sa lasi linia "una" a garii terminata in linie moarta, apoi sa ramifici linia doi la capatul dinspre stanga al garii ca sa intri in zona de industrie. N-ar fi mai simplu sa continui pur si simplu linia una a garii pana la intrarea in zona de industrie?

Apoi, am senzatia ca acel macaz intre liniile doi si trei chiar in dreptul garii o sa-ti cam creeze mari probleme. E exact locul unde ar trebui sa stationeze trenurile lungi, iar la tine exact zona aia e "fragmentata" suplimentar de prezenta acelui macaz. Daca ai fi ca mine cantonat in epoca I mai treaca mearga, ca atunci nu erau decat vagoane scurte si trenuri mici, insa stiu ca iti plac trenurile moderne, iar alea sunt lungi!

De fapt, cu referire la trenurile lungi, cel mai lung parcurs perfect rectiliniu este cel paralel cu muchea din spate, care acum este ...fix in pix, in spatele garii. Stau si ma intreb daca n-ar fi mai interesant sa intorci gara invers, ca sa ai liniile alea, cele mai lungi si mai drepte in zona garii si nu doar intr-o zona de parada?

Inteleg ca acum zona garii si zona de industrie sunt in portiunea cea mai ridicata a dioramei, iar apoi linia coboara in stanga si in dreapta ca sa poti intra cu bucla de intoarcere pe sub industrie. Dar chestia asta poate fi facuta la fel de bine si invers: Tot traseul respectiv sa fie mai ridicata pe un viaduct iar industria sa fie la o cota inferioara, eventual intrand printre picioarele viaductului!

Daca diorama este gandita sa fie vizibila doar dinspre partea inferioara a desenului, atunci poti face la partea superioara o gara de trecere in forma de "basorelief" in stilul garilor de pe Vorortelinie de la Viena. Daca vrei detalii, iti fac o schita mai detaliata! ;-)
 
un macaz de trecere, in stinga garii, de pe linia exterioara pe linia interioara?!...
poate astfel mai elimini din macazele puse in gara, apropo de ce spunea mai sus, victorian!!!
hai ca toate planurile au si revizuiri...si se pare ca si tu nu vei scapa de asa ceva!!!