"Blitzdiorama" - Diorama in 10 zile.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Daca vorbesti despre hartia creponata , aceasta se gaseste la buchetele de flori. Cred ca merita intrebat la o forarie de unde fac ei rost de hartia aia.
 
Dupa aplicarea fasei mai dati cu ceva pe deasupra pentru finisare ? ramane vizibil caroiajul fasei ? eu am facut cateva incercari cu fasa gipsata de la farmacie insa nu stapanesc tehnica, imi ramane textura destul de vizibila, trebuie pensulata cat e moale, mai aplic un strat subtire de ipsos sau cum sa scap de patratele ?
 
Florin, la Hornbach se gaseste o hartie crep similara celei de la Noch; doar ca sulul este lat cam de 70 mm; evident, pretul este muuuuult mai mic decat cel de la Noch. Nu am testat-o niciodata, insa mi-a sarit in ochi faptul ca e identica.
 
Alternativa pentru crearea relief de Ghips

<t>Am folosit cu succes o metoda mult mai ieftina: <br/>
Pe armatura obiectului (munti, statui alte obiecte) se pune fisii de pinza de sac muiate in o solutie subtire de ghips. Nu se amesteca prea mult ghips deodata ca se intareste prea repede si se risipeste. Fisiile sunt de o palma de late si cam de jumatate de metru de lungi ori mai scurte ori mai lungi dupa cum se preteaza subiectul. Peste "coaja" asta se poate adauga un strat subtire de ghips cu un spaclu. Nu stiu daca exista in romania asa ceva dar in SUA exista un alt fel de ghips "hydrocal" care este mai usor decit ghipsul mormal, este preferat de multa lume pentru ca produsul final este mai usor cu 2/3. <br/>
Pentru amestecat am folosit un container special flexibil care poate fi usor curatat cind se intareste ghipsul. Mai mult ca sigur nu prea da nimenea bani pe asa ceva dar cind eram in Romania taicamiu mi-a aratat o smecherie: foloseste o jumatate de minge de plastic (cauciuc) sparta! Tin minte ca a mers de minune !!!<br/>
Am folosit personal aceasta metoda (sac + minge sparta) la creat mulaje si sculpturi. <br/>
<br/>
Noroc!!!</t>
 
Asa e , Liviu M! pesemne ca inca nu te-ai obisnuit cu limbajul Kenobi, Mein Herr! Daca observi, nemtii au tendinta lingvistica de a da terminatii in ''.....amen'', de aceea am compilat in mod gresit intentionat cuvantul. Mai am si alte chestii in germana pe care nu le inteleg nici io, dar colegii de pe forum s-au obisnuit. Multumim pentru corectarea sau corectia :D facuta, toate bune!
 
Merci de traducere si ma bucur ca nu te-ai suparat.
Ai spus deja ca e inventie si, cum spuneam si mai sdus, daca n-ajungea titlu de topic chiar nu ziceam nimic (mai ales ca nu-s sigur 100% nici pe varianta mea, da' e mai probabila ca a ta).
Si cu asta termin cu offtopicul O zi buna in continuare.
 
sogard_2003 a spus:
Daca vorbesti despre hartia creponata , aceasta se gaseste la buchetele de flori. Cred ca merita intrebat la o forarie de unde fac ei rost de hartia aia.

Nu cred ca hartia de la flori este una si aceasi cu hartia de la Noch.
http://www.modellbahnshop-lippe.com/productzoom/NOCH/27-7-0-2425-004010-0-0-0-0-0-0-grp-gb-p-0/productzoom.html

Very tough and flexible, waterproof 3-fold paper, suitable to cover a landscape frame.
First cut some greater pieces and fix them onto the landscape frame with some hot-glue.

si costa 3 euro, ce rost are sa bat drumul pe la florarii?

brcosminp a spus:
Dupa aplicarea fasei mai dati cu ceva pe deasupra pentru finisare ? ramane vizibil caroiajul fasei ? eu am facut cateva incercari cu fasa gipsata de la farmacie insa nu stapanesc tehnica, imi ramane textura destul de vizibila, trebuie pensulata cat e moale, mai aplic un strat subtire de ipsos sau cum sa scap de patratele ?

Dupa ce pun fasa pe plasa pe toata suprafata dau cu o pensula inmuiata in apa. Daca fasa este intinsa bine si nu are cute la capete nu se prea cunoaste. Eu la inbinari insist cu aplicatorul de iarba mai mult .

andreiul a spus:
Florin, la Hornbach se gaseste o hartie crep similara celei de la Noch; doar ca sulul este lat cam de 70 mm; evident, pretul este muuuuult mai mic decat cel de la Noch. Nu am testat-o niciodata, insa mi-a sarit in ochi faptul ca e identica.

Cu prima ocazie am sa intru la Hornbach sa vad despre ce e vorba. Sunt curios daca are aceleasi proprietati ca hartia de la Noch.
 
De la deschidera topicului, au trecut mai mult de 10 zile.

Ce s-a mai intamplat?

In ce stadiu este acest proiect?

E.
 
Diorama este terminata de joia trecuta, a ajuns la Bucuresti iar acum este in drum spre Germania.
 
Salut,

vin si pozele,
imi pare rau ca a durat atata dar dupa 10 zile de lucru la diorama a trebuit sa nerecuperam si noi.

Voi continua mai intai cu pozele apoi voi raspunde la intrebari.

Am ramas la

Ziua 6:

Din doua poduri feroviare facem un pod rutier, asa:



Iasu' inverzeste tot ce prinde:





Eu ma ocup de sosea:



Cateva poze de ansamblu:





Se poate lipi polistiren cu plastic cald? sa vedem,

aici ai zice ca nu, trece prin el "ca prin polistiren":


aici ai zice ca da:


Care e faza?
Simplu, daca pistolul nu e folosit minute intregi dar e tinut in priza, plasticul topit ajunge la o temperatura mai mare deoarece sta in pistol, daca pistolul este folosit constant, plasticul nu apuca sa urce prea mult in temperatura si atunci este ideal pentru lipit polistiren. Acum temperatura difera de la un pistol la altul. Sunt doua solutii:
1. pistol cu reglaj de temperatura - de 3-4 ori mai scump ca unul normal
2. reglaj temperatura in mod "manual" - adica scoti / bagi in priza pistolul periodic.
 
Cum s-a uscat fasa cu ipsos:



Revenind la lipitul polistirenului, practic si rapid, plasticul poate fi folosit si la lipit hartia de teraformare pe polistiren:



pac pac 1 2 3



Se poate remarca in detaliu textura hartiei de teraformare, voi reveni asupra subiectului.
In zona de plat am bagat sub hartie resturi de polistiren pentru a forma putin relief.



Facem si interior la tunel atat cat se va vedea din afara:



Acolo unde golul a fost mai mare am folosit iarasi structura de bete sub hartie, la imbinarea modulelor am pus folie de plastic pentru a nu le lipi permanent cand se va lucra cu aracet pentru iarba.



Intre timp s-a inverzit si terenul din spate.
Pentru diversitate si realism, s-au folosit mai multe feluri de iarba noch, codurile:
50190 - 2.5mm
50210 - 2.5mm
07072 - 2.5-6 mm
07073 - 2.5-6 mm
07104 - 7mm
07106 - 7mm



Aplicatorul Noch (electrostatic) o pune asa:


Tehnica utilizata la "combinarea" ierburilor:


Practic se incepe pe anumite zone cu iarba mare, apoi se completeaza in zonele ramase cu iarba mai mica, de diferite feluri.


Continuam cu teraformarea, tot cu terra-form:


Orasul incepe sa prinda si el contur:




Destul ca este 12 noaptea, apropo ziua 5 s-a incheiat la 2:30 am.
 
Ziua 7

De la Iasi sosesc forte proaspete:


Pentru copaci sa utilizat structura naturala dela noch, spray adeziv si 4 feluri de frunze noch.

Teraformarea continua:




Privire generala la sfarsit de "schimbul 1"


Revenim la "schimbul 2", mai pe seara:


Apare si obiwan, si ne dam seama de ce a intrat atata iarba, a tras-o el pe nas.



Stancile:


Soseaua la imbinare:
 
Urmeaza poze generale,
dupa cum se vede lucrarile au avansat si in zona de case, acestea au primit si un usor weathering marca obiwan.
La pavaj am folosit Noch 93065, un produs ieftin si excelent, probabil de aceea noch l-a si scos din productie :(,
trotuarul este din polistiren verde (identic cu cel de sub sine) dar vopsit gri.
Peronul extins este folie autoadeziva de la noch, soseaua la fel.
Cladirile sunt piko (gara si magazia) si kibri (casele).









Niste stafii si diorama se desparte in doua:


Finalizam si cu teraformarea:


Master of the grass finalizeaza si inierbarea:


Destul ca e 3 am.
 
De mentionat ca tot traseul este realizat numai cu sina flexibila!

Iata ca se poate si macaze taiate:

 
sincer sa fiu hartia aia creponata de la noch arata cam naspa ...mie cel putin nu-mi place, si se vede urat mai ales la suprapunerile dintre mai multe fasii . altfel pot sa zic cami place ceea ce am vazut
bafta