Topic de incepator - necesit indrumari :)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Andu

Member
27 Martie 2011
44
0
Bucuresti
YAHOO
chrlalexandru
LOCATION
Bucuresti
Salut. Sper ca in viitorul apropiat sa-mi iau primul start set. Ideea finala e desigur o diorama pe care acum o schitez ca idee, dar doar in cap..dar mai e pana acolo.

Am deschis topicul asta pentru a primi indrumari sau linkuri daca s-a mai discutat referitoare la dubiile ce mi se formeaza in functie de cat de mult avansez cu cititul forumului.

Acestea fiind spuse..:

1. Cea mai mare problema a incepatorilor..ce scara sa aleg ? Ca oferta si detalii stiu ca H0 e cea mai buna. Dar ca pret si marime ?

2. Ce epoca sa aleg ? Stiu..suna dubios intrebarea..dar sa detaliez. Eu vreau ca in viitorul indepartat sa reusesc sa fac o diorama militara ce ar trebui obligatoriu sa contina toate tancurile epocii, avioanele de atunci, tunuri flak, "pillboxes", motociclete, senilate, tanchete, tunuri antitanc sau artilerie plus orice militar mai gasesc.

Mentionez ca vreau sa fie WWII si de partea germana.

Acum incepe partea grea.. nu imi prea plac locomotivele cu aburi si nu stiu daca pe atunci erau si altfel decat pe abur. Si problema e ca nu stiu unde sa gasesc aceasta informatie.

Ce epoca cuprinde perioada 1939-1945 ?

Gasesc eu destule machete militare incat sa ajung la un final fericit cu aceasta diorama ?

3. Locomotivele din epoca I merg cu viteza mai mica/au mai mica putere de tractiune decat cele din epoca V ? Sau totul depinde de cum le comanzi ? Nu pot sa inteleg cum se dau atat de putine detalii despre o locomotiva cand o vizualizezi pe un magazin online.. nu ar trebui sa aiba anumite specificatii tehnice ? Sa stii clar inainte sa comanzi ca motorul duce 7 vagoane si urca o rampa de inclimatie x% ?!

Sau motoarele sunt aceleasi si diferenta e carcasa :?:

4. Unde gasesc cele mai multe start seturi si cum fac diferenta dintre ele ? Cum imi dau seama care e profi si care e mai simplut ?

De exemplu..eu imi doresc unul mai profi (dar nu cum am vazut pe linkurile de aici un marklin de 1800 $..)

5. Diferite marci producatoare de trenulete.. Cum le deosebesc pe cele mai calitative ? Pe mine ma intereseaza ca peste 10 ani sa fie tot valoroase ca nu dau degeaba o galagie de bani pe ele si nu stiu care isi pastreaza valoarea..

Alta chestie e ca nu stiu cum sa le diferentiez pe cele mai calitative / detaliate / reusite..mai ales ca la start set imi arata o poza a cutiei start setului si daca am noroc si o schita care imi arata cum sunt sinele dupa montare.

6.Unde gasesc machete de tancuri, soldati, tunuri etc, tot ce mi-ar trebui pe macheta inafara de trenulete..si de ce nu..cladiri militare ?

De exemplu am gasit pe http://www.hgd.ro/HR6113.html un tun interesant dar detalii despre el 0 .

Am mai gasit si pe alte situri tanculete si etc dar mi se par destul de penibile..sinele si rotile sunt de plastic si se vede ca-s turnate fiind lipite intre ele, se vede de la o posta ca-s niste machete ieftine.

Linkuri sau sfaturi ?

7.Sa luam un exemplu.. BR 218 Ce cod e asta ? De producator sau de locomotiva ? Si daca zicem sunt 3-4 producatori care fac aceasta locomotiva eu cum o gasesc pe cea mai buna/reusita ? Mai detaliata etc etc ?! Mi se pare foarte tricky partea asta.

8. Cum se zice corect HO sau H0 ? Ca nu m-am prins inca de pe site :oops:

9. Eu ma tot meditez pe germana de cateva luni dar va mai curge multa apa pe Dunare pana sa ajung sa le citesc siturile producatorilor in germana..pana acum am vazut ca nu prea au si interfata in english.. :(


Ar mai fi o gramada de spus dar deja am scris prea mult.. Stiu ca anumite formulari sunt stupide dar aveti rabdare..sunt newbie 100 %

Multumesc pentru timp si disponibilitate :)
 
Pai la ce intrebari pui, cam suna a pacaleala de 1 Aprilie.

Inainte sa postezi, ai incercat macar sa folosesti functia de cautare a forumului? Sau chiar Google? Ai fi primit mare parte din raspunsuri intr-un timp mai scurt decat cat ti-a luat sa scrii tot mesajul de mai sus...
 
Daca google-ul ar fi raspunsul nu ar mai exista forumuri. Da, am cautat, dar gasesc chestii paralele si franturi de informatie. Eu as fi avut nevoie de raspunsuri punctuale la intrebarile mele de la oameni care au acest hobby de mult timp si au alta experienta.

O sa folosesc google-ul. :?
 
un sfat...citeste sectia "Modelism feroviar-Informatii utile pentru toata lumea" inainte de toate...stiu ca o sa iti ia ceva timp,insa o sa fie infinit mai scurt decat daca ai astepta raspunsuri la tot ce ai intrebat tu,mai ales ca ai acolo o chestie spinoasa....toate tancurile bla bla bla,tot materialul militar etc....o sa ajungi la batraneti si tot nu vei avea tot ce ti-ai propus.
incearca o "idee" mai simpla si de efect,dioramele cu "de toate" sunt vise pe care numai cineva la inceput de drum si le face,te intelegem,toti am trecut prin asta :|
 
Ok, o sa incerc sa parcurg mare parte a forumului..cu toate ca imi va lua foarte mult si dupa voi reveni cu niste intrebari mai punctuale, daca cele de sus sunt prea prolixe.

Cat despre diorama oricum ma astept sa fie un proiect de macar un deceniu :)

Salutari.
 
deshi in condtradictie mai mereu cu colegii de mai sus
de data asta au dreptate 100%

citeste forumu si vei gasi raspunsuri la tot

dupa care ar trebui sa te muti ori la "colectii " ori la "realizari diorame"
si acolo vei primi raspunsuri
 
LDH are dreptate.... intreaba punctual si garantat vei primii raspunsurile asteptate. iti spun asta din proprie experienta... si eu am intampinat astfel de 'dificultati'...:D. faza cu gtg (go to google) ...cred eu ca este un fel de masura de protectie a celor care stiu raspunsurile si ar putea sa-ti spuna exact de ceeace ai tu nevoie...
 
Bogdan,Andu,

cand cineva intreaba ce este un Br 218,chiar are nevoie de Google (fara suparare).
e ca si cum ai intreba ce este un EA-60 sau un 060-DA...care este ,clar si curat, seria (nu numarul) locomotivei.
BR=baureihe (serie in germana)
iar daca locomotiva o face x si y atunci se cauta o poza cu respectiva,in relitate (prototipul) si se compara cu cele in miniatura,asa poti a vezi ce detalii lipsesc sau nu.

scara si-o alege fiecare,in functie de spatiul disponibil (atat la N cat si la HO oferta e generoasa).
WWII este in epoca II,spre sfarsit,caci din 1945 incepe epoca III.
niciun producator de serie nu va fabrica un motor individual pentru fiecare locomotiva,cand se poate folosi unul si acelasi peste tot.iar daca ti se arde vreunu,este infinit mai greu sa gasesti un anumit tip de motor...sa mai ai si norocul ca modelul respectiv sa nu se mai fabrice...
iarasi nimeni nu iti va spune ca trage x vagoane pe nu stiu ce inclinatie.mai demult,intr-o revista (Roco Report),se spunea ca o locomotiva Roco pe boghiuri,trage minim 50 vagoane in plan....insa asta este irelevant,caci pe o diorama mai mult de 15 vagoane nu vei pune dupa locomotiva.

ca orice produs,in timp isi pierde valoarea,deci peste cativa ani nu va mai face aceeasi bani .
in epoca II,in afara de locomotivele cu abur,existau si electrice si diesel.

un catalog, de la orice producator, ti-ar raspunde la multe din intrebarile tale.
spor!
 
Cum ti s-a spus deja epoca este 2.
Personal as zice ca oferta la H0 e mai mare decat la N, mai ales daca vrei sa populezi diorama si cu alte elemente decat feroviare. Chiar material rulant cu camuflaj de WW2 inclusiv loco cu abur, face Liliput, dar din pacate nu le-am vazut in vreun start set. Loco electrice cu vulturul de al treilea Reich face Brawa. Legat de puterea motoarelor din loco, nu-ti face probleme. Sunt facute sa traga destule vagoane dupa ele. Legat de care producator face varianta cea mai buna de la aceeasi loco, raspunsul pana la final poate trece si prin intrebarea, cati bani esti dispus sa investesti. De obicei mai bun, inseamna si mai scump.
Mai studiaza pe forum si pe net si-ti vei da incet-incet raspunsuri singur, la o mare parte din intrebari. Apoi pt. rafinare intreaba din nou pe forum. Incearca sa cunosti personal pasionati mai avansati si experimentati. Vad ca esti din Bucuresti, ceea ce e un avantaj ....
 
LDH a spus:
Catalog ce poate fi completat cu o vizita la noi la atelier

Vizita, super..dar inca nu am gasit topicul cu Atelierul, dar mai sap :)


Multumesc de raspunsuri, deja mi s-a mai cristalizat ideea in cap.

Am citit mult de vineri pana azi si..mai e timp.

O problema ar fi ca linkurile vechi nu mai merg si multe poze/filmulete foarte exemplificative au disparut, dar ne descurcam.
 
As vrea niste sfaturi daca se poate.

Imi trebuie un start set care sa fie :

a) Digital.

b) Epoca II maxim III.

c) Cu locomotiva cu aburi.

Si am gasit in linkurile pe care le stiam cam 3 optiuni. Daca le are cineva sau le cunoaste as vrea cateva cuvinte despre ele.

Primul ar fi : http://www.trennet.ro/produs/225 (un singur defect ai pot gasi..ca e gama Hobby)

Al doilea : http://www.trenuleteelectrice.ro/index.php?main_page=product_info&cPath=65_67&products_id=1234 (acesta nu stiu daca e hobby sau mai profi ca nu scrie..)

Al treilea l-am gasit in catalogul FLM cu 399 E si pe acest site e cam umflat pretul dar ca set mi se pare cel mai nimerit.. http://www.reynaulds.com/products/Fleischmann/631181.aspx

Vagoanele nu ma prea intereseaza la niciunul..ma intereseaza sa aiba un controller bun si sa fie un bun start..sa pot construi pe viitor pe "acest inceput" de modelism.

Daca mai stiti si alte seturi pe criteriile astea :D , accept orice sfat :)

Ah..si inca o intrebare..ce magazin din Ro imi poate aduce setul III ?

Va multumesc.
 
Parerea mea: alege Roco (sau Fleischmann, ca tot spanacul ala e). Am si digi 1 de la piko si maus de la roco si sincer parca e mai profi cel de la roco. Ce-mi place la digi 1 e ca poti avea acces foarte usor la functii daca nu ai prea multe chestii pe acolo. Dar programarea e aproape 0, in afara de setat cv-ul de la locomotiva, nu poti face nimic altceva.
Pe de alta parte, cica retururile de la piko ar fi cu mult mai mici decat cele de la roco, desi eu puteam sa pun pariu de contrariu. Statistica insa nu minte, si probabil asa o fi, eu unul sunt mai multumit de ce am roco decat piko, dar asta e o parere mai mult sau mai putin subiectiva.
Si ca tot te-am ametit destul, macar sa-ti urez bafta la cumparaturi, si vezi ca cei de la reynaulds sunt pentru america, si nu stiu daca se merita sa comanzi de la ei (asta in cazul in care ti-ar trimite ceva). Incearca prin ro sau eventual prin germania sau austria, ca pe acolo sunt cei mai multi maniaci ca noi.