LOCOMOTIVELE DIESEL

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
dieselele englezesti.... preferatele mele! pacat ca e scara OO.
PREFERATUL MEU E CLASS 37!!! dar si acesta e iteresant.... sa vedeti CLASS 40, 47 si in general toate dieselele mari engezesti din anii 50-60...
 
Incet , incet intru si eu in lumea 1:87 , mai intai cu o cisterna si acum cu o locomotiva , roco , cuple digitale , absolut superba . La viteze mici se comporta excelet , acceleratia si oprirea sint aproape realiste , dar exista si un dar :( . Farul ... pare mai degraba un felinar ....si cuplele , nu au protectie ( sau poate nu stiu eu ) pentru a nu uita decuplatorul actionat si astfel sa ard bobinele de la ele :-?
Poza :
DSC00042.jpg

In fundal se vede controlerul digital .... care va fi inlocuit cu unul "Home build" , sper pana la sfirsitul anului 8)
Poza este cum este ... mi-e lene sa scot aparatul foto :D
 
incet dar bine as adauga eu

legat de far incearca sa schimbi becul cu un led si lucrurile se intorc la 180 de grade

exista si exceptii cand becurile datorita gandirii stiintifice a ghidurilor de lumina stralucesc la orice tensiune mai mare de 2 V - am eu un exemplar de la Fleischmann care m-a convins ce trebuie facut

aaaaaaa...era sa uit sa iti urez bun venit la 1:87 :lol:
 
LDH a spus:
incet dar bine as adauga eu

legat de far incearca sa schimbi becul cu un led si lucrurile se intorc la 180 de grade


ledul nu ar trebui sa fie ´´ingalbenit´´?dupa aia parca e prea albastruie treaba....
 
cam atat la ´´diesel´´.....restul am aburi si electrice,insa sper sa mai adaug cateva diesel-uri anul asta.zilele astea pun mana pe un automotor DB...(clasa 92 CFR daca nu ma insel)....cum il iau am sa va arat...
 
Si surpriza verii

DA 060 CFR GRI + Decodoru ESSU cu sunet

Farurile rosii
da060farurirosiiac8.jpg


Farurile albe
da060farurialbegi2.jpg


Vazuta din lateral
da060ws8.jpg


Desfacuta cu decodorul cu sunet la vedere
da060desfacutamw7.jpg
 
Endo_ro a spus:
Pfuuuuuu !!!! Domnule, intreb si eu, de curiozitate, cat costa o locomotiva ca cea de mai sus ??? :(

Numai decodorul acela de sunet se apropie de 5 Mil , daca e varianta noua , locomotiva ar costa vreo 6 , daca este una normala (ceea ce pare) si 6.5 daca este una special facuta (celebrul DA60 de la Tillig) .


superba realizare , felicitari .
 
Locomotiva este celebrul KEG modificat ,grila radiator intre farurile din fata , doar 2 faruri si unul mare frontal , un singur fluier din metal in loc de 2 negre din plastic la fiecare capat , revopsita carcasa si boghiurile , refacute placutele de inmatriculare in relief , si scrisul CFR la fel in relief, vopsite anumite geamuri cu o dunga gri pentru a da senzatia de geam dublu ca in realitate la DA 060 ale noastre.
O singura problema la ea sunt cuplele , nu merg decat cuplele normale piko sau cele de la Roco close cupling , cele de la piko se blocheaza din cauza plugului :( asa ca pentru cuplare apropiata doar cuplele Roco :D
 
nenea, m-ai spart! de mult visam la asa ceva... :mask:

zi cum ai facut-o!