Diorama la N pe segmente a lui Sogard

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@sogard_2003
da, da...frumos...cam trebuie sa ne deschizi un topic pe aici cu 1:35-lea tale!!!
modelul este, produs de cine?...se pare ca este un chit nou, daca nu ma insel!!!
deschide un topic sa nu fim off!!!
:x :roll: :lol:
 
Nu suntem off..kitul este de la zvezda ... treaba e ca are muuulte piese marunte si prinderile sunt cam aiurea pe cadrul in care au fost turnate. Multe dintre ele s-au rupt cand le-am desfacut desi am incercat toate metodele sa le desprind, cutter, manual, foarfeca ... e primul kit de acest gen, am mai facut doar trei dar alea erau entry level si la scara 1:72. Nu mai fac. Sper sa gasesc pe cineva sa il vopseaca si asta e, il pun in vitrina si la revedere.

:D
 
te puse :evil: sa cumperi tocmai zvezda de la inceput,asa ca se te descurajezi(numai eu stiu cit am tras cu ZIS5,vezi machete WW2 1:35 ale mele) nu de alta dar ies lucruri frumoase si la 1:35
 
hi hi hi hi hi!!!
zvezda are un plastic mai tare...si multe modele de zvezda erau ambalate ca modele de revell...eu asa le-am gasit...
daca gaseai un chit de trumpeter sau altceva...sa stii ca iti iesea muuult mai bine!!!
si nu te dezamagi!!!!
uite aici, 804 bucatele de plastic...plus ceva imbunatatiri...nervi buni sa ai!!!




 
asta spuneam si eu,cade fapt zvezda ssunt o fraciza a unora mari in russia,pt ca SIZ5 era in cutie de italeri si punga scia zvezda, dar avea mici nepotriviri la monaj ce trebuiau corectate cu rabdare si tutun :D
 
Compania Zvezda (se traduce din Rusa ca "Steaua") din Rusia a aparut ca o firma de proprietate mixta internationala o parte din care era firma Italiana Italeri.
Acuma Italeri tare mult colaboreaza cu Revell. Iata dece puteti gasi modele de la zvezda in ambalajul REVELL.
Cea mai buna varianta de a lua aceste modele in ambalajul Italeri, atunci a sa primiti foaie de decal cu mult mai calitativa (decale de la zvezda sunt destul de simple).
 
Am hotarat sa raman cu coca initiala , asa ca am dat si vopseaua



Nu prea stiu cu ce sa izolez perfect. daca aveti sugestii ascult. Banda de zugraveala era una buna dar se pare ca nu a fost chiar as buna.
 
:D :D

Avand in vedere ca jean face parte din proiectul dioramei mele o sa il las aici.

Intrucat mi-am definitivat planul , urmeaza o halta si un doc cu cale ferata...candva odata. :D Intre ele si actuala gara cu trei linii se va face circuitul.

Ceva insa imi spune sa renunt la linie dubla... nu stiu ce dar daca aflu o sa anunt. Tare mila mi-e de breteaua de la intrare in gara :-|
 
E bine si daca urmatoarea gara la mine in camera o sa fie Lipanestiul, se pare ca trebuiesc facute pregatirile dinainte: cantoane am, cladirea garii o am, insa trebuie si niste semnale.

Asadar, incet dar sigur m-am apucat sa CFR-izez semnalele:









Din lipsa de vopsea neagra asamblarea stationeaza.... marea chestie nasoala e ca nu pot sa imi permit semnale prevestitoare.
 
In speranta ca o sa termin anul asta modulul denumit de mine "Bobolia" am purces la vopsirea podului de piatra...



Binenteles mai sunt de aplicat detalii pe el, si poate o sa ii fac o imbunatatire a vopsirii.
 
am continuat cu semnalul mecanic...ce a iesit in cele ce urmeaza.

Intai e noapte dupa care se face ziua. :lol: :lol:











Si se tot lumineaza de ziua...







 
pls lumineaza-ma si pe mine ca nu inteleg: sunt semafoare viessmann nu ? (parca mai vazusem si alta firma care facea de astea dar nu mai tin minte ce si cum)
nu inteleg la cel din stanga cum de e facut gen manevra, adica albastru si alb ...
 
:D Din pacate cel din stanga are leduri albe in felinare. Lumina lor e prea puternica fiindca azinoapte mi-a fost lene sa montez o rezistenta mai mare. Fiind in paralel puse cele doua semnale unul e mai puternic fiindca are alt tip de leduri.

Semnalele sunt viessmann kit. In mod normal ele vin cu leduri galben pentru felinarul de jos si doua leduri inseriate (rosu si verde ) pentru semnalul de sus.

Ce este interesant, "sticla" din ochelarii de sus are culori foarte interesante. Rosu si verde de la led + rosu de la "sticla" creaza un efect foarte real, insa nu am mai facut poze.

Cand ochelarii urca in pozitia "Verde" a doua "sticla" nu este nicidecum verde ci un albastru cu tenta verde. Datorita faptului ca in felinar sunt doua leduri (rosu si verde) combinatia de trei culori adica: rosu, verde, albastru da un verde foarte cald, asemanator cu lumina de bec incandescent. Lamurit ?
:D
 
Da sarmele le-am schimbat pentru ca cele livrate de viessmann sunt oribil de groase. La N ai zice ca sunt conducte....de lene insa le-am lasat rosii si am pus cate doua in paralel pentru ca erau prea subtiri. Sarmele provin din niste relee miniaturale dezafectate, daca tin minte bine au cam 0.1 mm diametru cu tot cu izolatie. :D

ma tot gandesc la o alta solutie de actionare , pentru ca cea originala este mare, scumpa si urata. Daca pun tija la semnal arata jalnic :-x