Sa construim impreuna H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@Endo
Da , sticla simpla de 3 m

@budy
Da Br 01 Br 99x2 si br 89 sunt pe diorama
mai urmeaza o garnitura cfr cu o aburoasa + 2 3 loc care sa formeze garnitura reala ( ex la OBB rosu un taurus si bobicu facut pinguin/delfin)
 
Daca mi se permite o observatie, fara suparare, e prea uniforma si prea colorata iarba. Insa aici cred ca intra deja dorintele persoanel. Mie personal imi palce iarba murdara, neagra, si rara...cum gasesti pe la noi....daca se poate si cu petece de pamant Si cat mai diversifiata pe o zona...adica nu numai dintr-un singur pachet iarba...pun si iarba inchisa si galbena si alte chestii...sa iasa cat mai ok :)! Insa asta deja e o parere pesrsonala...si fiecare face cum vrea. In rest arata fain diorama :)
Intrebare...cate seturi de apa de noch ai folosit pe diorama veche...ca mie imi trebuie pentur un rau de cam 3 m lungime si 5 cm latime...adancime 3-5 cm... pentru diorama...si sa stiu cat sa cumpar :)
 
e cea mai ok iarba respectiv cea mai intunecata (intunekat inseamna spre negru) mai am 5 pungi de iarba verde deschis si evident nu le pot folosii la nimika

daca vezi am amestecat culorile verde deschis cu verde inchis unde e campie
sunt zone unde am refacut deoarece verdele deschis ala nu e prea real si am mai pus inchis , iar pe pantele abrupte nu -mi place cum iese cu plicatorul si am pus doar helgrun ca aia arata mai bine fiind scurta ( iarba pusa cu aplicatoul se lipeste si aiurea du doar cu firu in sus la o anumita inclinatie si arata ca f ...i )

nu voi pune pamant pe diorama
maxim talaj care simbolizeaza pamantul ..dar asta in momentul in car pun lemnele la gater

pamantul nu e real am avut discutia asta pe 5 pagini cu diorama lu EX si nu o mai repet si aici ( e pur parerea mea ), pt cei ce au uitatt reamintesc ca o picatura de apa nu o pti impartii la 87 asa si grauntele de pamant

pe diorama asta or intrat 5 cutii de iarba inalta duncjkelgrun si putina Helgrun scurta tot de toamna
 
Da am patit si eu ,am pus iarba inalta pe un munte si e crescuta in lateral :D
E adevarat am pus-o cu paleta de muste ,nu am coco de aplicator. :D
 
Vitrinist si dioramist convins! Mixu, petele de oxid la pietris sunt cam uniforme, lasa-le sa se destrabaleze pe alocuri. :D
 
zone cu deal ,shosea, gara, apa, unde apa e extrem de aproape de gara
pe valea mureshului

Batuta ,Conop ,Milova evident sunt statii care au 4 -5 linii astfel aproape ca seamana cu diorama mea in plus se poate continua cu modulele pt expo
la Milova e chiar la aprox cateva sute de metrii o cariera cu tot arsenalul de utilaje


@obiwan mai sunt doua zone si 3 portale de tunel ce au lipsa oxidul negru , ca so terminat ( mai precis zonele de la capetele podului)
 
Mixu, ai grija cu sticla aia de 3 metri cacare are tone :D

Uite acilea camcum ie petele de jeguri pe la calea ferata. Poza ii apartine lui Doru C, facuta la Praga . Nu am acordul lui, deci poate sa ma traga de urechi :| :



Vizionare placuta! Doru, tre' sa recunosc ca Vanghelie ca poza e FOARTE EXCELENTA LA SUPERLATIV!
 
Sunt in straja acuma si nu am poze decat cu schiuri
dar revin cu o shedinta foto cu ultimele detalii ale dioramei
plus gara dupa care am copiat terasamentul mai precis gara GHIOROC
de aici am copiat multe chestii aranjamentul liniilor principale, terasament, tufe,peroane
urmeaza pomii din jurul garii

Evident gara nu are catenara asa si nici ovalul din spate.Dar piana sa scoata cineva ctenara cfr e buna si asta plus ca-mi place mult cum am amplasat stalpi in pietrish

Gara este una din valea MURESULUI si prin analogie terasamentul ar fi identic cu cel din Milova si Batutza doar ca acolo nu ai pod pe care sa te urci si sa fotografiezi

exemplu din fotografia de mai sus nu reprezinta ce vreau eu sa construiesc :|
triajul si culoarea aceea o gasesti in statia Arad
 
am inteles ca de pete e vorba
la o gara cum e gara mea e mai repede 2 fire principale noi
2 3 abatute mai inierbate

 
Marfa poze bro ,m-am linistit ca am cam inegrit anumite portiuni ,de pe mijlocul sinei ,aproape de semafoare si macaze :fluierat:
Nu am avut timp sa caut pe net poze si nu i-mi place sa fac poze iarna ,frig greu de ajuns ca pozar :D
 
maestre obiwan nu o lua personal dar am vrut sa elimin discutiile deja cunoscute ca nu seama datorita catenarei sau a semnalelor ...era doar un loc de inspiratie gara Ghioroc