TRR (Tycoon Railroad)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut.
Pai in unele zone chiar s-a albit putin...dar nu ma deranjeaza ca sa poate curata cu putin efort.
Acum imi fac planurile pentru o statie de tramvai. Poate folosesc cateva scaune de tatra care le am ca piese de schimb :D
Toate cele bune!
 
Culorile corespund....nu corepsund numerele si ecartamentul. 173 e singurul care este in Arad dar tocvmai a primit o noua schema de vopsire....asa ca va trebui sa le pun numere noi si reclame eventual....depinde de ce numar aleg.
 
Iata 2 poze cu tatre din Arad. Se observa ca fata de machete nu au trape de aerisire iar deasupra cabinei vatmanului se afla o grupare de rezistente pentru a adapta tramvaiele la tensiunea de retea din Arad.
Un T4D cu pantograf simetric iar in spate un T4D+B4D

Si acelasi T4D(pantograf asimetric)+B4D. Toate sunt din Halle
 
In stilul clasic al "niciodata nu este un plan terminat pana cand nu te apuci sa construiesti" am mai adus o modificare planului viitoarei mele diorame. Iata deci noul plan...


Am pus in locul remizei duble o placa turnanta. De asemenea am introdus in partea de jos o linie pentru o mica industrie. Linia dubla in acel punct va fi pe sub blat deci nu va arata ciudat. Ma gandeam sa mai maresc remiza dar cred ca sunt destule linii deja. As mai fi putut pune in partea din stanga sus un mic "depou de vagoane" insa as incarca deja prea mult diorama.
Astept comentariile si eventualele sugestii de modificari, pentru ca partea de planificat se apropie de final...
O serara placuta tuturor!
 
Iata cum ar iesi etajarea. Am desenat cum am putut in paint :oops:

Partea albastra va trece pe sub gara. Cea rosie as dori sa treaca deasupra celei albastre dar dedesuptul garii (nu cred ca e prea posibil). Restul traseului este la acelasi nivel. "tunelurile" vor fi mai mult gen metrou, fiindca nu vor exista munti.
Iata si tot traseul care se vede:

Partea de jos(albastra) imi cam ridica probleme. As dori sa realizez diorama in genul acesta insa putin modificat. Dar apare o problema. Ma gandeam sa ridic nivelul garii fata de cel al bazei blatului folosind ampora, iar linia albastra si cea rosie sa le "sap" in ampora. Problema este ca daca fac asa nu stiu cum mai pot face cale de acces la linia albastra in caz de deraiere. A 2a varianta ar fi o diorama etajata, in modulul de jos sa fie plasat un triaj. Insa asta ar insemna ca ar trebui sa incep cu partea de jos, cu triajul, si nu ma prea incanta.
Traseul liniei albastre nu este stabilit. Este facut numai pentru a unii cele 2 capete ale garii, nu gandit pentru a fi pus in practica(din pacate nu prea am idnei ina cest sens). Razele folosite sunt numai R2 si R3.
Deci pana in momentul de fata cam am determinat planul garii, problema mea este in principal la unirea celor 2 capete si la trecerea acelei linii rosii catre a 2a gara.
 
problemele nu sunt chiar atat de mari pe cat par daca linia cu rosu ar fi mai jos decat gara nu sub gara
atunci macheta ar fi pe doua nivele si jumatate
in caz contrar ar fi pe trei nivele :confused:

acces la linia albastra, in caz de deraiere, ai numai din fata si din...pat, parac in dreapta este patul

mai trebuie gandit
 
Nu este foarte exact fiindca am folosit biblioteca de linii roco, raily neavand biblioteca piko. Insa oricum in marea majoritate voi folosi linie flexibila pe care o voi taia la lungimea dorita. astfel voi putea realiza unele conexiuni pe care nu le-am putut face in program.
 
rally a spus:
Am vazut ca foloswsti adezivul "picatura" , ai grija , ca de la acesta in timp, plasticul inchis la culoare se albeste. Asta am patit eu, cu cateva traverse lipite cu "picatura".
E un lucru bun pentru ca astfel tramvaiele devin mai realistice, nu sint chiar noi, deja cade vopseaua de pe ele. Problema principala insa ramine inmatricularea, 1174-173 e alb cu boghiurile gri :fluierat:
 
Si iata ca a venit si vacanta....si odata cu ea o maaareeeeee plictiseala. Ce sa fac? Pentru ca strang bani pentru o camera video nu puteam sa imi cumpar machete (desi cu banii pe care ii detin as putea incepe lejer o diorama). Astfel mi-am propus sa construiesc ceva...din ce...din LEGO :D
De aceea din ciclul "Lipsa de ocupatie" sau "Ce face omul de plictiseala" va prezint mica mea creatie. Locomotiva shunter seria 95 CFR.
Asa arata modelul real:
http://www.railwayfan.ro/image/?img=6249&r=
http://www.railwayfan.ro/image/?img=4789&r=
http://www.railwayfan.ro/image/?img=676&r=
http://www.railwayfan.ro/image/?img=674&r=

Si asa arata "macheta" mea:


Ce parere aveti? Seamana putin?

Si ca sa imi mai exersez talentul de a spune povesti si de regizor :D iata ca a reusit sa creez una folosind locomotiva aceasta. Voi incerca sa fac un scurt filmulet in genul facute cu Lego(facuta o poza, miscata figurina iar la final imbinate pozele pentru a rezulta miscare).

Sinopsis:
Locomotiva apartine companiei Octan, companie specializata pe carburanti si curse auto. Echipa trebuie sa plece la urmatoarea cursa insa autocarul lor s-a stricat. Astfel nu le ramane decat sa calatoreasca la fel ca muncitorii, int-un vagon de marfa descoperit transformat in vagon de transportat muncitorii.
Iata-l pe domn' Mecanic la datorie:

Din intamplare eram si eu prin zona, faceam poze la Gara veche:

Brusc apare o locomotiva:

Merg si vorbesc cu mecanic daca ma lasa sa ma urc in locomotiva...

el ma lasa si astfel urc la bordul locomotivei, nu inainte de a telefona "trupa vesela" sa soseasca si ea cat mai repede posibil.

Si iata ca a sosit si restul "trupei vesele". srazvi(cu binecunoscuta lui sapca neagra) a venit cu tramvaiul, Paul a luat bicicleta, iar Gabi, pentru ca statea aproape, a venit pe jos. Cat ce a sosit Gabi s-a pus pe pozat.

Iata ca intre timp a sosit si echipa Octan. Gabi s-a pus sa discute cu mecanicul masinilor de cursa, Paul cu srazvi au initiat discutii infocate cu membrii echipei de salvare in caz de accident, iar seful echipei s-a dus sa vorbeasca cu mecanicul.

Echipa Octan a fost de acord sa ne ia cu ei la cursa, daca ii vom ajuta sa realizeze manevra de cuplare a locomotivei la vagon. Noi am fost de acord. Gabi a mers sa schimbe macazul, Paul a facut si el cateva poze, iar srazvi, ca de obicei, s-a urcat direct in vagon alegandu-si un loc foarte bun :D .

Am cuplat vagonul la locomotiva, Paul a mai facut o ultima poza si toti s-au urcat in vagoane...eu am ramas in locomotiva :evil:

Si iata ca trenul a plecat...

Paul a mai facut cateva poze pe drum...

Iar srazvi s-a postat in capatul vagonului pentru a putea face mai bine poze la iesirea din tunel:


Aceasta prezentare este un pamflet si trebuie tratata ca atare. Faptele, datele si personajele prezente sunt pur fictionale.
Nici un omulet Lego nu a fost vatamat in decursul sedintei foto. De asemenea nici o locomotiva nu a fost distrusa in decursul constructiei.

Copyright (C) tycoon films production

Acuma revenind la lucruri putin mai serioase, daca cineva este deranjat, sau se supara, sau crede ca acest post nu isi are locul aici, imi cer scuze si voi ruga admini in acest caz sa il stearga. Multumesc!
O zi placuta tuturor!