Robert si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
robertanasa a spus:
robertanasa a spus:
Sincer sa fiu nu sunt multumit deloc de aspectul lui. Parca-i lipseste ceva si nu stiu ce!

Pai:

1: ceva vegetatie pe langa drum (buruieni, copacei etc)

2: un motiv pt serpuirea drumului - linii sau drumuri paralele cu marginea dioramei sunt contraindicate, dar nici drumarii nu fac drumuri serpuite asa aiurea -bine in romanica mai fac autostrazi asa de nu se pune :D

3. catenara sau stalpi de telegraf in functie de epoca- NU AMANDOUA pentru ca incarci planul din spate al unei poze

4. ceva care sa iasa din banal in planu superior al modulului-gen busteni, copaci taiati, o cabanuta daca este loc etc

5. indicatoare rutiere si feroviare (drum serpuit+marcaj rutier+indicator de fluier+indicator de plug)

6. eventual bloc semnalizare inainte de intrarea in tunel

SPor la treaba
 
7. intre drum si calea ferata poti face un mic canton. (motivul micului ocol)

8. o buda si o magazie langa canton

9. o poteca ce vine de sus din padure si trece peste linie, eventual una frecvent circulata iar pe linie sa faci un fel de trecere la nivel pentru pietoni, organizata cu garduri si pavaje de lemn . de altfel poteca poate ajunge chiar la canton.

10. vegetatia mai diversificata. e prea mult verde uniform in partea de jos.

11. resturi de sina si traverse pe langa sina ( de obicei raman dupa schimbarea liniilor in tunele)
 
eu zic ca-i bine pana acuma ff faina stanca 10 (zece) curat lucrat
nu-s rele nici ideile de mai sus
felicitari si pt alegerea celor 3 nivele ( no comment)


dar:

12 cu grije imburieneaza mai mult dar sa nu cazi in extrema cealalta
13 alege alti pomi sau fa din sarma ca talent este
14 pune iarba cu aplicatorul, unde nu poti alege iarba inallta (blanitza verde)
15 pune smocuri de iarba
 
16. Rambleul CF e prea abrupt pt. a fi din pamant..cu iarba!!! Incerca un zid din sisturi (vezi ....20 ani)

PDI
 
Sal Robert
Stancile arata excelent 10+ :aplauze:
Dar iarba .......... uni propietari de gazon ar fi forte gelosi :D.
Cred ca ar fi dat mai bine un drum de munte, din piatra sparta :fluierat: .

Cine imi spunea mie ca nu are talent! :D
 
imi place ce ti-a iesit pana acum.felicitari si asteptam continuarea dupa punerea in aplicare a celor 15 puncte :D (sau ma rog a unei parti din ele) :D
 
eu as mai pune ceva copaci acolo in spate,ba chiar as face o padure sanatoasa,niscaiva boscheti si ierburi de diferite inaltimi si culori,o masina doua pe susea...si pe parcurs,in functie de idei,as completa restul...
 
copacii , defapt brazii aia nu acopera poti pune o basculanta de ei si tot nu umple spatiu de aceea am zis sa puna alti pomi :)
 
Nota 10 + pentru stanci ,super frumos lucrate sus cum spun toti colegi cu experienta, impadureste si mai pune boschetaraie. :aplauze:
 
Budy, esti sigur ca a intrat mesajul catre Robert.

Daca ar fi modulul meu, as tranti un pic de iarba galbena intr-o parte si as planta palcuri de iarba inalta sa ''rup'' aspectul de gazon intretinut. Deasemenea, din loc in loc as lipi turf fin pe stanci, iar pe unele orizontale ale acestora as pune la fel, un pic de iarba. Incearca cateva capite de fan si un gard rustic pe alocuri rupt. Dar nu paralel cu sina, imagineaza-ti un unghi optim. Spor la placa!
 
oby am monitorul Samsung la reparat in garantie ,iti vine sa crezi ca l-am luat de trei ori de la garantie ,si tot stricat e ,are aceeasi problema ,luni dimineata la sediu Samsung din Pipera cu
monitorul in brate sa-mi dea altu .
Scriu de pe leptop si se deconecteaza de la internet.