Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Adrianis a spus:
...eu am preluat avatarul de la userul knd ...

si care,la randul lui,nu a vazut ca Puiu are avatarul respectiv.iar mie,de cate ori vaz avatarul cu pricina si nu vad "chikengeorge" deasupra in vreo postare,deja mi se pare aiurea.avatarul e ceva personal si trebuie folosit de cel mult un utilizator.
 
Salutari tuturor membrilor acestui forum. Spre rusinea mea l-am descoperit acum cateva zile :oops: . Foarte multi de aici imi sunt cunoscuti si ma simt ca ..<acasa>.
Cu stima,
C.F.
 
Nu sunt chiar nou inscris, dar o perioda am fost "atras" mai mult de cealalta pasiune a mea, avioanele. Acum o sa incerc sa aloc timp suficient si pentru trenuri, si la 3 ani dupa prima incercare de "start" pe N, mi-am comandat un nou start-set de pe ebay precum si material rulant si alte maruntisuri. Sa vedem ce iese, de data asta :D
 
Un Start-set de la Fleischmann 93 8301, BR120 cu garnitura IC, ceva vagoane de la Roco Epoca IV, ceva vagoane de la Lima tot epoca IV si niscai case, biserici, poduri de la Noch luate la gramada. Plus un vagon frigo de la Piko, inscriptonat Romania :D
 
Buna ziua tuturor,

Ma numesc Ionut Neamtu, sint din Constanta, nascut 1976, si vizitez asiduu acest forum de prin luna decembrie 2010. Pina acum am primit sfaturi deosebit de valoroase si lamuritoare, drept pentru care îi multumesc lui dac. Intrucit vad ca este un fel de obicei in a preciza cu ce fel de modelism te ocupi :), precizez ca anterior (dar se mentine intrucitva si in prezent) m-am ocupat de navomodelism, iar in prezent ''modelez'' scara HO. Ca si achizitii feroviare pina la acest moment sint setul 51231 de la Roco, setul de 8 vagoane de la Roco 44002, locomotiva BR 141 de la Trix, cu sunet, 22170, precum si doua vagoane German Federal Railroad (DB) commuter car, 1st/2nd class type ABnrzb 772.1 Trix 23435. Toate acestea pe o masa home made (cu mine in rolul de timplar) cu dimenisuni 155 X 95 cm (atit loc mai era liber in casa...). Desigur, sa nu uit, fiica mea de 3 ani este tot timpul de mare ajutor si de nadejde, viitoare trenulista (eu o formez), foarte buna pentru a explica sotiei de ce este nevoie sa iei o noua locomotiva de 250 EUR (..nu ai vazut ce mult i-a placut Ioanei ?...). Prezentarea fiind facuta, va urez succes tuturor !
 
Salut,

Numele meu este Adrian. Pasiunea pentru trenulete (H0 in special) a inceput prin anii 80 cand la varsta de 6 ani am primit un set start Piko. De atunci am tot adunat material rulant , efectuand mici modificari mai mult sau mai putin reusite. Anii au trecut si pe la mijlocul lui '95 am fost nevoit cu parere de rau sa renunt la intreaga colectie... Din acel moment am pierdut total contactul cu lumea trenuletelor pana anul acesta cand fiul meu a primit, cu ocazia zilei de nastere, un set digital Piko . Inevitabilul s-a produs - sunetul rotilor la trecerea peste macaz, luminile locomotivei etc m-au determinat sa o iau de la inceput. Surpriza mare : aproape totul este schimbat in aceasta lume digitala. Am incercat sa parcurg o serie de topicuri si cred ca am prins notiunile de baza insa am o tolba de intrebari cu care sunt 'hotarat' sa stresez forumul in urmatoarele saptamani.

O zi buna,
Adi
 
Liviu pe numele meu, ma joc din cand in cand cu trenuletul copilului (un start set Roco analog, cu BR215 parca, extins cu niste macaze si sine).
Pentru ca ma intereseaza mai mult "tehnica" din spatele modelismului astuia, dupa ce m-am jucat putin cu "automatizarea" celor 2 macaze in analog, m-am gandit sa trec si pe la digital.
Dupa cateva vizite pe la merg.org, si multe pe la nmra.org (pe paco l-am descoperit "dupa"), mi-am construit o centrala DCC (ma rog, am implementat numai cateva functii), cu care reusesc sa misc niste locomotive (intre timp au devenit doua) cu decodere cumparate - un Lenz Silver+ si un Esu Basic, asa ca pare OK.
Urmatorul pas, dupa descoperirea site-ului lokomotiv.ro (+) si prin intermediul lui al site-ului lui Paco, a fost testatul centralei mele cu accesoriile de acolo si... m-am impotmolit, asa ca iata-ma cu cont pe lokomotiv si cu sacul de intrebari pentru sectiunile digitale.

Cam atat despre mine; urmeaza intrebarile pe sectiunile dedicate.

(+) Multumiri tuturor celor care au postat sfaturi/idei/linkuri pe site; m-au ajutat in multe cazuri sa trec peste piedici.
 
Salut la toata lumea.

Ma numesc Andu, sunt din Bucuresti si am 25 de ani. Momentan nu am nicio garnitura sau orice legat de modelismul feroviar. Am "descoperit" acest hobby acum un an cand am intrat de curiozitate intr-un magazin (vis-a-vi) de Facultatea de Drept si am iesit peste o ora jumatate din el..total fascinat. De 2 zile m-am apucat sa citesc pe siturile/forumurile de specialitate si sunt hotarat sa merg si eu pe drumul asta. Cam asta pentru prezentare.

Ce as vrea sa intreb este unde (ce sectiune a forumului) as putea sa-mi fac un topic cu intrebarile individuale pe care le am..citesc de 2 zile si deja am o intreaga foaie a4 cu intrebari..(nu cer userilor sa scrie chestii elementare pentru a "x" oara pentru mine, ci doar sa arunce cu un link la cele deja explicate sau banale..e greu sa poti cuprinde un forum dezvoltat pe durata mai multor ani in cateva zile..iar curiozitatea si dubiile pe care deja le am sunt greu de stapanit). In definitiv ma gandeam la ceva de genul "topicul meu" unde sa scriu/ intreb regulat despre progresele mele etc.

Si alta intrebare..unde e butonul "show recent messages" ca sa pot vedea ce s-a scris pe forum in timp ce nu am fost logat ?!

Va multumesc si va salut cu respect, sper ca cu timpul sa devin unu de-al locului :) :oops:
 
Andu a spus:
...
Si alta intrebare..unde e butonul "show recent messages" ca sa pot vedea ce s-a scris pe forum in timp ce nu am fost logat ?!
...

Dupa ce te autentifici, click pe link-ul "Forum" din coltul stanga-sus al paginii, apoi click pe "Pagina de start a forumurilor forum.lokomotiv.ro" dupa care iti va aparea si link-ul "Vizualizarea mesajelor scrise de la ultima ta vizita".

Poate nu este atat de evident link-ul ca pe la alte forumuri dar finalitatea este aceeasi.
 
Am uitat sa spun ce era mai important... Ma numesc Claudiu am 24 de ani , sunt din Buzau, si student in Cluj.

Trenuletele mi-au intrat in sange si apoi la inima dupe ce am vazut expozitia de trenulete din Sinaia...
Deocamdata am doar un startset piko, un Fleischmann V100 si cateva auto.
 
Salut tuturor.
Ma numesc Cristi, 34 ani si mostenesc hobby-ul de la taicamiu' .
Fan locomotive diesel in special cele produse in USA.
 
Va salut pe toti!
Ma numesc Ramba Gigi si sunt din brasov si sunt pasionat de trenulete de vreo 5 ani, dar abia acum, recent am inceput sa-mi dezvolt pasiunea.
M-am apucat sa-mi fac o diorama de vreo jumate de an, dar din lipsa totala a experientei avansesz incet, dar o voi termina candva :p.
Va multumesc!