Imbunatatire vagon transport vin, cod 46744 Marklin

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sal
Printre alte moduri de a pierde timpul gen servici, casa, copil, conditie fizica, etc am reusit sa mai lucrez ceva si la vagonul de transport vin, mai exact am terminat capacele la primul dintre cele 3 butoaie si l-am pozitionat pe vagon:

Comentarii?

Urmeaza sa ii montez cep-uri de umplere si golire dupa care incep munca la cercuri :lol: .
 
Salut Razvane, faina treaba insa tre sa carcotesc si eu ceva din pozitia celui ce mai mult a privit decat a executat...butoiul pare cam umflat pe mijloc de parca ar sta sa explodeze deh... fermentatia asta.... poate ar trebui redimensionata felia din mijloc.....zisei si io...nu la asta, la urmatoarele...
 
Frumoasa lucrare. Pentru a face comparatie intre original si manufactura, n-ar fi bine sa faci poze cu incarcatura pe vagon din ambele tipuri de butoaie...
Sa se poata aprecia la justa ei valoare manufactura.

E.
 
Sal
Pentru confectionarea cercurilor am optat pt banda izolatoare din PVC. De asemenea am confectionat si gurile de umplere si golire asa cum am vazut in poza indicata de @Victorian si care seamana cu desenul care era pe butoi. Rezultatul arata destul de bine:

Cercurile au fost petrecute la capat si lipite cu un stop de aracet ca in timp sa nu am surprize.
Pt comparatie (cum sugera si @interesantul) am facut poze si cu veche incarcatura langa:

Astfel realismul acestui vagon a fost radical imbunatatit, zic eu :twisted: .
Urmeaza montarea cercurilor la butoiul 2 si confectionarea capacelor la butoiul 3 dupa care si acesta isi va primi cercurile. La final cu ajutorul unui spray cu lac mat voi sigila totul.
:bye: Revin cu poze.
 
dap, arata realist, ce sa zic, m-am inselat... bravo domnule ! vorba unor clasici vii :D e ce trebuie...
 
Sal Cosmin
Multumeasc de apreciere, ma staduiesc. Pozele au fost facute fara blitz, sti de ce. Azi finalizez si butoiul nr 2 si cat de curand vagonul isi va relua locul in vitrina.
Cred ca urmatoarea lucrare va fi chiar o vitrina :D ca ....... ioc loc in biblioteca :lol: .
 
pot sa spun ca au iesit neasteptat de bine, felicitari, se observa munca depusa de-a lungul lucrarii, inca ceva...sa faci si o halba de bere sub butoi :lautar:
Inca o data felicitari, si spor la viitoare proiecte
 
Sal
Toate butoaiele si-au primit cercurile si cep-urile:

Urmeaza sigilarea lor cu un spray cu lac mat.

La sugestia unui coleg formulist am analizat problema modificari platformei. mai exact schimbarea barnelor din platforma cu unele realizare din lemn. In urma analizei schimbatul iese din discutie, (problemele cu suporti butoaielor si ancorarea platformei de sasiu sunt majore, nu imposibile dar, nu stiu daca merita), prin urmare aceasta o sa fie vopsita intr-o culoate mai normala, mata, care oricum ii va imbunatati aspectul.