Robert si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Atunci ramane epoca III DR. Greu tare cu epocile astea.
In ceea ce priveste antena, am scos-o din cauza faptului ca este totusi o gara si n-avem timp sa ne uitam la televizor, ca deraiaza vre-un tren daca nu suntem vigilenti.
 
daca mergeti la curtea de arges, statia pare din epoca 2 fara nici o modificare. si totusi, sintem in epoca 5.
 
si nu numai

daca ne uitam la multe din garile din Romania au ramas, cu mici modificari, la fel ca la data inaugurarii
nu se pune daca au primit ferestre cu geam termoizolant, telefon, lumina si calculatoare

cateva exempel cu gari puse in functiune inainte de 1900 adicatelea in epoca I, unele dintre ele cu influente arhitecturale prusace altele cu influente italienesti sau mai stiu eu de unde (ar trebui un studiu pe teme asta)

Filaret - 1869

Roman - 1869

Botosani - 1871

Iasi - 1872

Azuga - 1879

Sinaia - 1886

Busteni - 1896

Data mentionata in dreptul unora dintre ele este data ultimei modificari aparute in configuratia garii (modificare importanta) care nu s-a schimbat prea mult pana astazi - vezi Gara Regala Sinaia

toate cele bune
 
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu piesele insemnate din poza de mai jos:


Au lipsit din cutie si nu stiu de unde sa le iau.

Va multumesc frumos
 
robertanasa a spus:
Ce bine ar fi daca le-ar si reproduce cineva la scara.

daca facem rost de planuri nu cred ca ar fi o problema sa le reproducem

legat de piesele lipsa vezi daca se pot confectiona din ce ti-a ramas din culeele pe care erau fixate componentele

imposibil sa nu fie ceva ce sa semene iar cu modificari minime sa le faci
 
LDH a spus:
robertanasa a spus:
Ce bine ar fi daca le-ar si reproduce cineva la scara.

daca facem rost de planuri nu cred ca ar fi o problema sa le reproducem

legat de piesele lipsa vezi daca se pot confectiona din ce ti-a ramas din culeele pe care erau fixate componentele

imposibil sa nu fie ceva ce sa semene iar cu modificari minime sa le faci

Oare de unde putem face rost de planuri?

In ceea ce priveste piesele lipsa, am incercat sa improvizez ceva din culeele ramase dar nu prea sunt multumit de rezultat. :x
 
pai ar trebui procedat cam cum ai facut tu cu Oltenita: fotografii din toate unghiurile pentru cat mai multe imagini, detalii cat cuprinde, masurarea unei usi sau ferestre pentru a avea o referinta legata de proportii, un plan minimal cu compartimentarea interioara si cam atat, restul tine de desen si interpretarea datelor

daca la asta adaugi si un "umar" al lui Radu care cred ca ar putea face ceva in acest sens avem posibilitatea sa facem planurile
 
ehe putem face rost de gari vechi din romania asta nu e problema ai vazut ca avem ceva deja in curind dupa ce vom termina cu clubul o sa avem timp si de astea acum alta este prioritatea.
Robert cand ai timp sa treci pe la mine vreau sa iti fac cadou citeva masinute din care eu am dubluri .
 
@radu sofran

Sarut-mana, Radu! Maine sunt la tine, bineinteles cu un telefon in prealabil.

Multumesc frumos :floare: