Depou hand made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

andreiM62

Active Member
Trenulist
13 Decembrie 2010
137
3
iasi
LOCATION
iasi
m-am apucat sa-mi construiesc un depou.vreau sa fac un depou cu macara pod rulant :D sa aiba multe geamuri ca sa se vada in interior cat de cat.
pana acum am ajuns in stadiul asta

astept sfaturi si sugestii de la voi,multumesc
 
lucrezi dupa ceva planuri sau doar "din ochi"?
arata interesant, dar ar trebui o descriere a constructiei sau macar niste schite ca sa ne dam seama cum ar trebui sa arate la final.
 
dupa ochi,c㒠planuri de unde.ma uitam pe niste poze cu tem㒠feroviar㒠si am vazut un depou CFR in genul asta.si am zis c㒠asta o fac si m-am apucat de treaba.si mi-a venit ideea cu macara pe pod rulant.sper s㒠ias㒠frumos :D
 
Incearca sa iti faci un reper, ia un omulet la scara h0, gandeste/te ca are cam 1.75 si construieste totul raportandu/te la el. Altfel ajungi sa iesi din scara si nu mai ai cale de intoarcere. Modelistii experimentati lucreaza cu niste liniare la scara h0 pentru a se asigura ca respecta proportiile.

L.E. : sunt liniare gratuite online, nu e necesar decat sa il listezi 1:1 :
http://www.xs4all.nl/~lhonings/rulers.html
 
depoul va fi ceva gen depoul targu mures.ma uitam pe niste poze si mi-a ramas cladirea în cap.omuleti h0 nu am.dar cred ca va iesi bine,doru_b
 
m-am mai jucat putin de craciun cu depoul ca n-am stare
am lipit terasament flexibil pe stalpii de rezistenta si am montat linia
dupa care am facut macaraua
va urma :D
 
un mic amanunt....podurile rulante merg pe sine prinse pe grinzi de otel,profil H sau I.sinele sunt simple profile rectangulare cu laturile egale sau sine de cale ferata.bucatile alea de traverse mi se par un pic neverosimile.in rest,toata stima pentru lucrare :aplauze: :aplauze:
aaa...si inca un amanunt...daca podul nu are macaragiu in cusca lui,atunci e musai sa atarni cablu de comanda cu cutia aferenta in capat. :wink:
 
aha,asta lipsea.mulţumesc cosmin.in legatura cu şinele asta este,oricum cand pun acoperişul nu se mai vede nimica,asa ca nu mai modific nimic.
 
Andrei , ala e doar un model sau deja te apuci sa il transformi intr0unul real ? Daca ramane ala din poza incearca sa il acoperi cu fasii de ziare imbibate in aracet, dupa uscare slefuieste bine si vopseste.

Daca vrei sa fie aceoperisul acoperit cu carton bituminos sau tabla ai doua metode distincte prin care poti sa faci sa fie cat mai real.

Legat de partea de sticla suprafata e cam mare, cred ca trebuie sa ii faci o structura de rezistenta dedesubt. Ceva schela metalica. A si binenteles, daca sticla asa mare nu exista ea se face din foi, pune pe fata acesteaia fasii mici subtiri care sa arate ramele de tabla de la imbinare.

Ai putea sa incerci sa faci un acoperis de acest gen, care bate mai bine spre realitate:

 
sogard,ce ai vazut o sa fie produsul final.multumesc foarte mult pentru sfaturi,prefer sa le urmez, (structura de rezistenta si rame de tabla) decat sa mai modific ceva.o sa iasa misto,ai sa vezi :wink: