Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Tenderele motorizate & cipizate ale locomotivelor 41 si 44 sunt practic identice, dar in tenderul de 41 se afla si o greutate de metal care putea sa se afle la fel de bine si in tenderul de 44, fiindca locul respectiv este disponibil sub cochilia care reprezinta carbunii. Inca o mica diferenta, nesemnificativa dpdv al greutatii, dar importanta dpdv al consumului de curent electric: luminile din tenderul de 41 sunt LED, iar cele din tenderul de 44 (inca mai) sunt cu beculetz :D
 
Mai realistic arata lumina la 44, asa mai retro, mai maronie(desigur si din vina fotografului ca altfel nu observam asa mare diferenta led-bec), mai placuta. La 41 parca cineva i-a pus halogene, ceea ce la o aburoasa din acea epoca nu prea merge :D
 
:oops: :oops: :oops:

Am uitaaaaat...

LA MULTI ANI MIRCEA! Sa te uite relele si sa ai parte numai de bucurii!

PDI
 
Multumesc tuturor! 8)
Sper sa am permisiunea lui PDI sa generalizez un pic urarea astfel incat sa fie valabila pentru noi toti, fiindca, asa cum spuneam mai sus si cu alte ocazii asemanatoare, cu totii contribuim la clipele frumoase pe care le petrecem pe acest forum:

Sa ne uite relele si sa avem parte numai de bucurii!
 
In sectiunea "Bine ati venit!"...
mpursu a spus:
Bine ai revenit, Horia! :aplauze:
Chiar incepusera sa-mi lipseasca simpaticele noastre conversatii amicale & constructive despre epoci, lumini, biele, garnituri, limbi straine etc :D
Horia_Radulescu a spus:
hallo Mircea,

ai invatat germana intre timp? :D
mpursu a spus:
Bineinteles ca nu, dar am reusit sa invat cateva expresii feroviare in... maghiara :D, gen "jön a vonat!" ("vine trenul!") sau "a gÅ‘zmozdony szép" ("locomotiva cu aburi este frumoasa") etc. :D :D :D
Totusi, in germana mai stiu si altceva in afara de termenii feroviari pe care i-am insirat odata (schieberschubstange, gegenkurbel, guterzuglokomotiv, kessel, doppelkreuzweiche etc), si anume... textul celebrei colinde "Stille Nacht"
2.gif
. Si mai stiu ca "Frohe Weihnachten!" inseamna "Cră’ciun fericit!"
fest20.gif
, urare pe care in curand o vom adresa cu mare bucurie tuturor!
Horia_Radulescu a spus:
Mircea, nu ma praji la creieri din prima (a doua) seara...

Gegenkürbel
Güterzuglokomotive

si toate substantivele cu majuscula: Kessel, Doppelkreuzungsweiche (prescurtat DKW), usw...
Jawohl!
icon_salut.gif
:D
Cu sau fara accente, diacritice sau majuscule, hobby-ul nostru feroviar este la fel de frumos, instructiv si relaxant 8) :aplauze:
 
MosNicolae2010 mi-a adus un decodor ESU LokPilot V4.0 DCC, de care m-am bucurat tare mult
36.gif
. Drept e ca eu ma gandisem la o locomotiva cu abur BR57 Roco :D, da'oricum aveam nevoie si de el :aplauze:
La TrainFest2010 m-am intalnit cu MosCraciun2010 8). Drept e ca nici el nu mi-a putut aduce locomotiva respectiva, dar ceva simpatic tot a avut pentru mine ;-)
 
Ce om cu pile si relatii la Mos Craciun , sa-i aduca de pe acum cadoul , ba mai mult sa se intalneasca si cu el , sigur in particular , ca nu l-a vazut nimeni :| .
Sa ne pui si noua o vorba buna la el , ca de poate trece si pe la altii .

P.S. Si lasa suspansul daca tot a venit MOSUL la tine zi ce ti-a adus
 
mpursu a spus:
MosNicolae2010 mi-a adus un decodor ESU LokPilot V4.0 DCC, de care m-am bucurat tare mult ;-)

Fi atent la programare si sa ne spui si noua cum lucreaza noul decodor ESU V 4.0 pe statia Lenz Digital 100 pe care o folosesti.

Uite aici ce zic cei de la ESU :
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7795&start=15
 
il apuci de tampoane. Fain sebebeul, acum sa te vad ce elvetiana ii faci cadou :D

Silozurile Roco sunt foarte bine echipate, totusi fragilitatea lasa de dorit. Si io invart vreo trei bucati, dar volumul are alta forma. Mos Craciun cu plete cimentate. ;-)

Uite un iegzemplar cu jeg:

http://img199.imageshack.us/i/bild2672.jpg/
 
Frumoasa piesa .... felicitari !!! si o explicatie alternativa pt pletele dalbe ale Mosului - cred ca e implicat in trafic de prafuri :D chiar ma gandeam ce-o face in restul anului.

Faina mizerie d-le obiwan...impecabila as putea spune. Te-ai gandit la Obi-Wan Silozi ?
 
De cateva zile, Caile Ferate "La Ursu" si-au reluat activitatea 8)
Pe langa activitatile obisnuite de transport calatori, transport marfa si manevre, in santierul societatii sus-mentionate se afla 3rei locomotive, in vederea bicolorizarii luminilor, digitalizare, optimizare etc. Managementul operatiunilor nu este chiar optim, din motive de criza... de timp :D
 
Sper ca este o chestiune temporara- vezi Robertanasa si revenirea lui intr-un mare Lazar-style :D ...toti cred ca trecem prin momente >< dificile, hobby-ul este unul destul de costisitor (haleste resurse tip bani si timp fara aer) de aceea avem nevoie de pauze pentru regrupare...fiind personal inca la inceput, am imbratisat nu de putine ori ideea abandonarii insa ori n-au fost problemele suficient de mari ori am fost prea legat de acest nou-descoperit domeniu incat nu am reusit decat sa pun un pause si nu stop fenomenului. Va doresc un pause cat mai scurt !!!
 
mpursu a spus:
Intr-un alt subiect spuneam ca sunt perfect constient ca in lumea 1:1 exista TZ+1 reguli de functionare pentru lumini, in functie de epoca, tara, linie, tren, locomotiva, zi/noapte etc., iar aceasta multitudine de detalii poate fi destul de dificil de reprodus in lumea 1:X si... de retinut pentru posesori :D; de aceea eu unul ma multumesc cu regula simplificata alb=inainte / rosu=inapoi.
Iata aici o locomotiva Piko (da, ati citit bine, Piko), dotata de posesor cu faruri foarte "istete" si cu un decodor pe masura, care... veti vedea si voi ce stie face :idea:
Cine chiar doreste sa reproduca toate aceste functii, plus cele despre care autorul spune ca le-a omis, are din partea mea toata sustinerea morala si-i urez inca de pe acum mult succes!
In ceea ce ma priveste, eu raman la regula simplificata de mai sus :D