Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu ma gandeam sa pun la iesirile din Arad(spre Oradea, Deva si Tm) semne ca alea cu trecerea interzisa, pe care sa scrie mare si clar "Pana aici democratie, de aici Romania(nu uitat sa dati ceasurile cu 100 de ani in urma)"
Ma bucur ca macar in Arad e liniste si n-au treaba cu pozatul, la fel si la Curtici :evil:
 
La peron in Arad e liber la pozat, dar daca trec spre marfa incolo unde sint vagoanele RO LA e la fel de liber?
 
E liber, mai putin la cocoasa unde ei zic ca n-ai voie in triaj ca fac manevre, dar cu zoom poti poza de langa
 
Din ciclul ,,Cine sinteti, aveti aprobare sa pozati etc plm " Povestea merge mai departe:

Am executat o deplasare la avarie pe linia Cruceni.
M-am gindit ca e scurta, nu o aveam pozata si hai sa ma duc. Nu am uitat la plecare ca in urma cu 10 ani acolo la Cruceni politia de frontiera mi-a confiscat filmul din aparat si cu mare greutate am scapat de ei, inclusiv interventii ulterioare sa nu mai fiu chemat la pichet, draci, laci maici si taici.

Dar... ce am zis eu, sintem de trei ani in Uniunea Europeana, nu mai sintem cei de ieri.
Nu am mai intilnit politie nici la Valcani, nici la Cenad, nici la Nadlac, nici la Graniceri.

Urc in motorul Regiotrans si ... la drum.

Prima oprire Timisoara Vest.
IDM: cine sinteti? de ce faceti poze? aveti aprobare?
je: nu am nevoie de aprobare.
aveti nevoie de aprobare
n-am(scot legea si raspunsul pe email de la Oana Brinzan, cel care circula pe net intre pasionati) n-am nevoie, am bilet sint in tren, trenul e la peron.

Pleaca... se intoarce (citiva metri mai incolo un politist era linga linie cu un tip)

domne uite acolo politia ancheteaza un caz de furt, s-au furat eclise, daca deraia trenul, ni s-a spus sa fim atenti cind se pozeaza, cind se culeg informatii.

domne intelegi ca nu e interzis.
domne eu chem organele sa ia masuri, te dau la superiori
domne , dar eu nu cobor din tren ca am bilet valabil, daca pozez cladirea ce iti fur eu din gara?
am pozat cumva pe cineva tragind motorina
domle s-au furat eclise
dar n-am pozat linia sa vad unde sint eclise, o sa-ti fur tabla cu numele?
daca erau acuma niste straini pe aici?
noi trebuie sa luam masuri, ni s-e cere mereu

pleaca, se intoarce cu un BAR (in tot acest timp tinea trenul in gara)
domne te rog sa prezinti un act
domne eu am uite buletinul (scot CI dar nu il dau) dar nu ai drept sa ma legitimezi
chem politia
cheam-o
hai ma odata zice seful de tren ii dai drumu?

domne mai arata-mi odata hirtiile alea
domne asta Oana Brinzan este sefa la relatii publice la minister si la CFR
nu stiu eu domle , o sa aduc la cunostinta superiorilor
nu e treaba mea ce faci
hai ma mai plecam azi???seful si mecanicul

Liber,
din mers mai imi zice ceva, eu ii zic altceva.

Incerc o discutie, cu seful, dar e posac nu stie si nu-l intereseaza, imi spune peste umar ca la capat e politia de frontiera.
Hm, zic, alti nebuni, dau un telefon sa imi asigur retragerea, insa la capat nu era nimeni.
La intoarcere pozez gara din Peciu Nou, de la geam o femeie imi face semn si imi spune ca nu am voie. Mai... deja e prea mult, la Parta am coborit si am venit pe jos pina acasa. Acasa in Sag, de pe digul Timisului pot vedea ambele linii si Cruceni si 922.

Nu mai am tragere de inima sa fac nici un turneu, astept sa se duca de ripa toata infrastructura, sa o fure tiganii si romanii smecheri. Sa merg cu masina ici colo sa pozez ruinele si apoi daca m-as intilni cu un fost ceferist care s-ar lamenta sa pot sa-i spun tot ce am pe suflet si sa-l trimit acolo unde ii e locul.
 
Salut dane,
am urmarit ceea ce ai scris in aceste mesaje, pe jumatate vesel si pe jumatate trist.

Partea vesela se datoreaza optimismului tau extraordinar, precum si darzeniei cu care insisti a face lucruri civilizate intr-o tara (societate) total necivilizata. Partea trista se datoreaza faptului ca imi dau seama ca niciodata nu vom ajunge in normalitate pe acese meleaguri din punctul de vedere al fotografiei feroviare, si nu numai.

Eu unul am renuntat la a face poze in gari, pentru ca nu doresc sa-mi pierd vremea facand educatie civica unor neciopliti, care peste lipsurile de natura intelectuala acumuleaza si lipsurile de zi cu zi, care ii stimuleaza si mai mult in rautate. Degeaba umbli cu legea dupa tine, nimeni nu tine cont de ea, iar timpul pierdut in a explica unui individ ce inseamna litera legii nu se intoarce niciodata. As putea face fotografii lejer, punand in functie pilele si relatiile care funtioneaza din vremuri ancestrale pe aici, adica ma duc insotit de unul sau doi mahari din structura sau chiar mai bine, de reprezentanti ai acestora, dar nu are sens, pentru ca atunci lucrurile s-ar complica peste masura, si am transforma fotografia de hobby in ceva foarte complicat.

Asa ca in loc sa pozez trenuri din preajma unor cladiri imputite, cu miros de urina, boschetari agresivi si personal reticent, pe care unii au pretentia a le numi gari, prefer sa o fac in mediu natural, de aproape daca e cazul sau cu un telefoto daca se impune situatia, lucru care imi aduce destindere si nu stres.

Dar, fiecare cum prefera, asa ca eu ofer doar un exemplu si nicidecum o cale de urmat.
 
stageexp, dupa cum ai vazut la finalul articolului si mie deja mi se cam duce elanul de a circula sa pozez ruinele de la CFR. Ruine care sint aparate ca fiind strategice de niste personaje care cred eu, au contribuit la aducerea lor in stadiul de ruina.

@ Lica frinaru, daca erau acuma niste straini pe aici, se refera exact la faptul ca puteau fi niste cetateni straini care n-au habar ce pot pati prin garile uitate ale Romaniei.

BAR Buletin de avizare a restrictiilor
 
Exista si oameni buni la CFR, pacat ca in conducere toti sunt securisti, ar trebui dati toti de la minister si de la Bucuresti afara, poate atunci vom putea poza, doar de acolo vin ideile si legile tampite :-x
 
si eu cred ca si la cfr exista oameni buni si capabili (de altfel in orice structura exista si oamnei bine pregatiti si oameni mai putin pregatiti) dar sa nu uitam ca legile nu sunt facute de cei de la minister ci sunt facute de parlamentari care de cele mai multe ori nu au habar de domeniul respectiv. insa cei care trebuie sa le aplice se afla intre ciocan si nicovala. chiar daca este convins ca este o aberatie aplicarea ei , un agent constatator este nevoit sa ia masurile care le prevede aceea lege deoarece neluarea masurilor de catre agentul constatator pot aduce masuri discilpinare si chiar penale asupra lui

p.s. nu doresc sa fiu obiectiv si sa apar agentii constatatori ci pur si simplu expun o situatie de fapt care se creaza
 
Putin off topic:

in timp ce cineva din turn era ocupat sa imi strige la megafoane : ,,bai! ala cu aparatu nu mai poza ca vin la tine si iti confisc aparatu, bai du-te acasa si pozeaza-ti familia!" etc etc , a uitat ca e la serviciu si nu acasa la calculator si a facut parcursul unui tren cu locomotiva electrica pe o linie neelectrificata. :D :D :D
Prin urmare asta e motivul pentru care nu ma lasa sa pozez: sa nu trebuiasca sa ma vegheze si sa uite ce au de facut.

http://www.afer.ro/rom/OIFR/documents/Raport%20de%20investigare%20Timisoara%20Nord.pdf

:D :D :D :D :D :D
 
Din ciclul ,,Toate mi se-ntimpla numai mie" vineri am fost iarasi protagonistul serialului etern, fotografiatul interzis.

Scenariul a fost urmatorul:

Am stabilit impreuna cu Alin, (un tovaras cu care am fost si la Anina zilele trecute cind ne-am intilnit cu Weeping Eye, Elef si Dorin) sa ,ergem la mocanita de la Brad.
Zis si facut, descriu alta data cum am ajuns si pina la sosirea mocanitei am pozat in zona garii Brad.
Am prins semnalul de intrare din directia Deva. Linia nu mai este pe strada Ion Creanga, semnalul de iesire nu mai are brate, linia care facea legatura cu o locatie de transbordare la linia ingusta si era incalecata cu linia ingusta e demontata.
Am pozat si dormitorul personalului, moment in care cineva m-a vazut de la geam.

Nu am dat importanta, si am mers in gara.
Linga gara e o cladire in care e atita mizerie cit intr-o rampa de gunoi, cred ca si fermenteaza, cum cladirea garii este speciala din punct de vedere arhitectural, dar intr-o stare deblorabila, am facut o poza, apoi am prins
automotorul care era acolo.

Cum fiecare cocalar are astazi celular, banuiesc eu ca cel din dormitor a sunat in gara:

Iese din cladirea ruinata o dama si un tip
- domle nu aveti voie sa pozati fara aprobare!!
- de cind?
pleaca doi pasi la urma trenului care era in gara si se intoarce tot cu tipu ala

-domle nauzi ca nai voie sa pozezi fara aprobare?
- unde scrie?
-cum unde scrie? nai voie?
-am voie dar, cine sinteti dvs?

aici apare o chestie, eu scoteam legea din buzunar si nu am auzit cind a spus cine e dar luasem cu noi si o nepoata , ea a auzit cind a spus ca e sefa garii
- domle nu intelegi ca aici e privat?
- ce e privat gara?
-da
- toata gara?
- da tot ce e aici
-pai a cui e gara?
- cum a cui ??? a cefereului?-
-dar CFR-ul este o institutie a STATULUI, e platita din bani publici
-domle aici esti pe privat
-peronul e public

Arat legea, arat raspunsul de la Oana Brinzan, care circula pe net intre pasionati, ii arat ca nu e interzis, dar ramin eu interzis:

- ce e asta domle? nare stampila regionalei si imi bate cu mina pe foaie,
- stampila unde e?
- nu e nevoie de stampila, este un e -mail scos la imprimanta
- ce imeil domle, io nam treaba cu imeilu io chem politia
- cheama politia sa vad ce imi face

pleaca, aud mocanita, zic sa nu expun inutil pe nepoata mea la un scandal zic sa plecam la mocanita

Pina sa intre damesa in cladirea in ruina o intreb:
-va este frica sa nu pozez cind se trage motorina sau ce?
- sa vina politia!

La intoarcere zic sa imi cumpar bilet si sa stau la peron.
In mod de-a dreptul bizar, gara e dotata cu sistemul electronic de emitere a biletelor desi sint doar 4 trenuri pe zi, insa acolo, un conductor imi spune ca ne da el bilete in tren la acelasi pret.
Intru in vorba cu lumea pe acolo, merg sa pozez fosta placa de intoarcere, dar surpriza casierul nu stie cine e dama cu care am vorbit acum citeva ore, schimb impresii pe prispa garii cu conductorul, si cu un tip in slapi care parca a iesit la strada sa vada ce si cum.
In timp ce batrinul casier imi face semne disperate sa nu polemizez, si nu mai stie cum sa ma atentioneze, asta face politica chibritului.

Hm, ma intreb acum daca nu cumva, linia Ineu-Brad a ramas la CFR tocmai din cauza cunoscutei coruptii practicata de fosta comanda Gurahont?

Dar ce sa vezi, sefa garii apare pe prispa garii si ureaza sarbatori fericite tuturor, o vad, o sfidez si imi vad de vorba.

Pozele cu mizeria garii vor urma, dar ma mir ca inca mai are sef de gara si nu e arondata altei statii.
 
As vrea ca acesta sa fie ultimul anunt despre intimplarile pozatului la CFR.Nu mai vreau sa merg nicaieri in scop de pozare, daca nu am treaba pe o linie, sa se duca de ripa.

Am executat o deplasare pe ruta Marasesti-Tecuci-Faurei-Bucuresti.

Scopul? desigur linia Tecuci -Faurei.

In statia Tecuci am pozat motorul de Panciu, si m-am invirtit pe acolo.Mi s-au parut cam morocanoase anumite personaje. Ca o paranteza in fat agarii e un monument al eroilor ceferisti, o sa il postez.

Am plecat LVT spre Faurei.
Nu am starea sa fac multe descrieri, sint gari in plin cimp doar citeva in zona unor localitati, linia e foarte dreapta incit se vad 2-3 blocuri, noapte poate chiar mai multe doar citeva curbe la capete si spre mijloc, multe statiii au IDM, BLA pe intrega distanta, viteza 70km.

In statia Faurei R847 pentru Bucuresti era deja in statie, tot acolo ma astepat un politist: pentru ce fotografiati? am fost informat ca ati pozat totul de la Tecuci incoace, acte, loc de munca....

legea nu interzice pozatul
da dar exista o alta reglementare care interzice
dar legea nu si nici HGR.
ati pozat semnale si infrastructura
ce faceti cu pozele, unde ajung aceste poze

Discutia era linga trenul cu care trebuia sa plec nu am avut timp sa scot legea si HGR.

Cireasa de pe tort:
CARE ESTE MOTIVUL PREZENTEI DVS IN ACEASTA ZONA?

..................
..................
..................

Stiti, aceata gara nu e asa de mica si ati pozat.
Atentie unde ajung pozele, datele le transmit si ....

M-am urcat in tren, citiva calatori care fumasera la usa vagonului si un conductor m-au interpelat sub motivul , ce a vrut domle cu tine?

Pe drum m-am gindit la o petitie catre CFR ca sa lamureasca o data pentru totdeauna toate acele intimplari a caror protagonist am fost in timp, dar am luat alta decizie: sa abandonez orice calatorie pe diverse linii. Nu are rost sa consum bani si timp sa ma consum.
Si sa ma intorc cu R 695 in ,,cel mai ieftin vagon" ala gri cu scaunele dungate si 117 locuri.
 
Salut Dane,
eu am renuntat demult a mai poza prin anumite gari, pentru ca nu am chef sa stau la discutii cu toti nespalatii care se cred mai mari peste banii pe care ii platesc eu din taxe. Asa ca de fiecare data cand un golan cu sapca care trage motorina se gandeste ca ar fi cazul sa se uite urat la mine cand am un aparat foto, incerc sa ma temperez si sa nu-i explic inteligentului ca salariul lui este platit inclusiv de mine.

Solutia am gasit-o, pozez in natura, acolo unde nu ma poate interpela nimeni, sau daca o face pot sa-l calmez daca e necesar si trece peste limitele bunei cuviinte cu mijloace proprii. O alta solutie este sa pozez in gari considerate monumente sau renovate pe bani publici, unde se gasesc astfel de panouri de descriere a investitiei. Astept sa se privatizeze aceasta instituitie falimentara in mod voit, sa se mai duca in, pardon prin somaj cei care freaca menta la greu, sa se taie la fier vechi toate ramasitele de material rulant care circula cu viteze fenomenale in jurul limitei de 30 km la ora, pentru ca alta soarta oricum nu merita.

Mai cu ceva vreme in urma am dorit a face cateva fotografii in gara. Evident pentru a nu fi interpelat de primul fraier, am inceput sa dau telefoane. S-au dat in total 4 telefoane la tot felul de sefi, aflati prin protocoale sau nu, care dupa o prealabila aprobare, au revenit la decizie, spunand ca gara nu poate fi fotografiata, existand o circulara sau decizie a sefului de regionala, datorita lucrurilor care merg prost pe acolo, dar ca in viteza as putea face cateva fotografii. Acest lucru nu m-a interesat, pentru ca nu sunt james bond ci ma intereseaza fotografia feroviara ca arta, si nu am de gand sa o practic pe ascuns sau in viteza. Asa ca am investit intr-un teleobiectiv, nemaifiind dispus a pirde vremea cu lucruri care in alte tari mai spalate sunt normale. Chiar as dori sa se termine odata cu acest balci, care pare desprins dintr-un film de arta al descrierii absurdului, intr-o tara de flamanzi, apasionati, invidiosi.

Oricum Dane, te-am apreciat intotdeauna pentru tenacitatea de care dai dovada in astfel de actiuni, trecand peste jegul de pe liniile cfr si injuraturile celor care nu pricep nimic, in scopul de a-ti hrani pasiunea.
Stima si bafta.

P.S.
incercam mai pe toamna sa vedem daca iese ceva cu expeditia de care ti-am mai povestit, in zona anina.
 
Faza este ca nu in toate garile este practica asta comunista, de exemplu luna trecuta in Iasi chiar am fost ajutat de politie cand am avut necazuri cu cei de la CFR.

La un politist plin de zel se poate raspunde cu plangere penala la Parchet. Nu cunosc cazuri de amenda data pentru pozele facute in gara, nici amenda data la legea 61 pentru ca stai cu aparatul de filmat/fotografiat prin gara. De obicei politia incearca sa intimideze, apoi sa dea avertisment si la urma sa dea amenda. Nu stiu ce drept are sa iti ceara sa stergi pozele din aparat.

Apoi mai este o faza, merita pozele respective toata nebunia cu deplasari la Parchet, dat declaratii, eventual ajuns in instanta pentru anularea procesului verbal?

La fel nu stiu cata valoare are raspunsul lui Oana Brinzan de la CFR in fata politiei/cfr-istilor.
 
Duminica am pozat in Busteni cu politia , mecanicii si ipegiatul langa mine.... nici macar nu se uitau la mine. E drept, eram coborat de pe munte cu gasca de prieteni deci nu era nimic suspect. Daca te duci special sa faci poze in gari te miros imediat mai ales daca esti singur si nu ai nici un motiv pentru care esti in gara decat cel al pozatului. eu cred ca e o chestie de noroc si de cum sunt oamenii zonei. Sincer tind sa cred ca cel mai mult conteaza atitudinea fotografului si mai ales acesta sa nu se enerveze cand este intrebat de ce face poze. totusi sa nu uitam ca esti pe locul lor nu pe locul tau, desi e considerat spatiu public. daca dai de binete nu zice nimeni nimic in majoritatea cazurilor.
 
Am executat un traseu Marasesti-Tecuci-Faurei, cu bilet.
Am pozat din tren cladirile sau ruinele garilor, eventual imagini de pe traseu.
Pe locul cui ma aflam?

,,Am fost informati ca ati pozat incepind de la Tecuci" singur nu e bine, in grup nu e bine ca atragi atentia.
 
Dane eu cred ca tu ai dat de un "caz special" , genul de politzai si cfr-isti care nu au ce face altceva decat sa iti strice ziua :-x