Fotografiatul interzis ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
paragraful care prevede pbligativitatea biletelor de peron a fost abrogat. ATENTIE nu in toate locurile publice se poate fotografia. exista anumite obiective dar care sunt prevazute cu placute de atentionare unde fotografiatul este interzis
 
pt dantm, legea 289/2005 prevede ca sanctiune numai infractiunea nu si contraventia(cel putin scapi de amenda contraventionala :D ). peronele nu sunt prevazute in zona de siguranta a cailor ferate. daca totusi ,,pe,, peron se afla vreo instalatie ce constituie zona de siguranta trebuie sa fie marca cu inscriptia ,,trecerea oprita,,. concluzia care se trage este ca,, pe,, peron poti sta linistit si fotografia daca nu este vreun afis care interzice fotografiatul
cu respect marian
 
Nu cred ca e tara in care sa ne blocam ca exista lege care sa ne interzica sa pozam, cei ce dau legile le dau asa la norma, cum se faceau blocurile inainte de '89, probabil nici ei nu stiu ce legi voteaza, asa ca nimeni nu risca sa amendeze pe cineva pe motiv ca a pozat :lol:
Placute cu trecerea oprita sunt si in gari, deci daca ne-am lua dupa alea, 99% din poze sunt ilegale :D
 
Nu imi vine sa cred ca la vremea asta, dupa 20 de ani de la revolutie se mai discuta acest subiect...
Sunt plecat de acasa din Timisoara din Mai 1990 si am terminat liceul CFR. Am umblat cam peste tot pe unde am vrut (triaj etc) inainte de revolutie si daca arai atent la cine era prin prejur se puteau chiar face poze... :D
Nu am mai fost inapoi in Romania de cind am plecat cu toate ca am vrut si sper ca probabil voi ajunge inapoi cindva.
Ce este asa de secret de nu poate fi fotografiat ?!?!?!? Din cit pot vedea pe pozele luate de altii este multa rugina si mortar cazut de pe pereti prin fostele proprietati CFR. Prea putine lucruri sint ultimul racnet. Nu este si Romania In UE ?
Aceate probleme le au si alte tari? Ma cam indoiesc, citind pe alte forumuri din occident aceasta problema nu exista. Oricine la orice ora poate sa vada poze destul de actuale cu rezolutie mare luate din satelit de pe teritoriul intregii tari inclusiv orice baze militare. Uitativa la Google Maps de exemplu, se vede tot triajul CFR Timisoara inclusiv gara de Est fara nici un vagon sau locomotiva!!!!
Aicea In Arizona pot sa ma duc la Luke Airforce Base (cea mai mare baza de avioane F16 antrenament din lume) aicea in Phoenix in oras si sa fac un milion de poze. Singura restrictie este cit ma tin bateriile la aparat. Bilete de peron ? Ce nazdravanie ?!?!? Am tocmai facute o gramada de poze in interiorul Hangarului reprezentantei CESNA facute la o alta baza (Williamsfield) tot aicea in Arizona. Pilotul (care este o rubedenia dea lui nevastamea) a avut niste probleme cu avionul si a facut o escala de 24 de ore in oras pina sa aflat problema. Singura restrictie a fost sa ne punem Ecusoane cu "Visitor" si niste ochelari de protectie.
In plus am fost si cu ficamea de 3 ani care a alergat pe unde a vrut.
Singurele probleme care pot apare aicea este cind persoane mai tembele stau pe sine cind vine trenul ca sa poata face o poza sau video mai "dinamica" Daca vine cineva in nici un caz nu se leaga de fotografiat ci de faptul ca te comporti ca un tembel si esti pericol public...
Mi se pare de necrezut si ma intristeaza mult cita prostie inca este in Romania, am crezut ca 20 de ani au sa schimbe mult daca nu chiar totul, se pare ca mi-am facut iluzii...
Si daca tot veni vorba de poze ce este asa de greu sa folosesti poze de pe internet cu locomotive si vagoane romanesti. Sunt multe articole cu tematica romaneasca care au pozele scoase. Ce fel de permisiuni speciale de la proprietari trebuie primite ? Bunul simt si Eticheta internationala internet este: Atit timp cit pozele sunt folosite necomercial si credit este scris pe poza sau dedesupt este perfect legal. Sunt curios daca toti acesti "Entuziasti" care fac taraboi ca li s-au furat pozele chiar cred ca se vor imbogati daca le vind ???
 
Ooo, stimabile, cred ca nu prea ai citit pe forum despre diverse patanii ale unora care au pozat la CFR.

Chiar si eu am fost dus anul asta la Politia TF, am scris pe undeva.
Sint multe de spus despre pozat mai ales de cind cu nebunia plecata din SUA cu ,,nain ilevan" .
 
:D Citesc ce se discuta acilea si nu pot decat sa ma tavalesc de ras la cat de tampiti am ajuns ca natie, asta din cauza anilor de comunism. Macar daca aveam cai ferate comparabil ca servicii cu cele din occident.Din pacate ma rezum la ideea ca imbecilismul acelor angajati de doi lei provine din faptul , cunoscut de altfel, ca stau la umbra beti, pe salarii destul de mari si se scarpina in fund,in loc sa-si bata capul cum sa-si faca treaba si sa ajunga competitivi. Am fost in state cu un Amtrak, pe o portiune turistica prin Nevada, conductorul de tren avea stofa de asa ceva, amabil, politicos, ne-a facut chiar si poze cu camera mea, fara sa traga alarma ca am fi frati cu binladen si vrem sai aruncam in aer.Probabil ca tampitul de zici ca te gonise, era unul inecat in vapori de alcool si tutun care nu stia ca tu de fapt vreisa faci poze si sa faci replica la ce ai pozat in diorama ta sau sa-i faci o favoareamintind lumii ca mai avem si cai ferate, sau ce a maai ramas din ele.Eu inca mai cred in legea falimentului si sper ca intr-o zi cu soare sa dispara ca societate definitiv. Prefer varianta cu ciupercutze mai mici decat un buboi copt. :confused:
 
La treaba cu 9-11 nu mai cred nici eu, nici ei in majoritate ca le-a darmat arabul ala astenic.Dar, ei au facut clara peste tot chestia asta cu pozatul in zone interzise. Unde nu poti sa faci poze, scrie mare cu rosu ca nu ai voie sa faci poze si fragmentul din lege in care scrie ca nu ai voie acolo si mai ales, de ce.(eg. zona zero, zona militara, terminal de pasageri, etc).
Nu vine un nene intoxicat sa-ti zica de dulce ca nu ai voie sa faci poze la cosmelii darapanate si la caini vagabonzi care ling ceferisti ce sa tavalesc pe jos in abur de tuica in loc sa munceasca. :D
 
Eeee, usor de zis, dar vezi ca peste tot sint placute cu accesul interzis asa a pe asta se bazeaza daca nu esti la peron.iar cind esti la peron ce te faci ca acolo e macazul 51? :D :D
Oameni si oameni si la CFR-ul asta.

Ma certa deunazi un IDM ca pozam un GFR. Eu combateam asa: sint la peron si GFR e privat.
da dar linia e a mea. cum a a ta? e a CFR-ului. aaa

Se ia de mine un mecanic, se da jos din locomotiva sau era manevrat nu stiu si incepe scandalul, ca locomotiva nu era la liniile peron, norocul meu ca eu eram la peron si eram acoperit de lege.Legea nu interzice zumul:D

sau alta data unu s-a pus de a sunat la TF ca eu pozam cam de o jumate(de ora) prin statie.

Mai porti o discutie civilizata cu un lacatus, mai un mecanic te invita pe masina sa mai schimbe o vorba, depinde de oameni.Mergind pe logica prostiei generalizate la CFR, daca un mecanic te ia pe masina, sau un lacatus iti inlesneste accesul in revizie sau depou nu ai tendinta sa postezi, ca un contraargument la interdictie, mai ales ca in general esti rugat sa nu ii faci probleme.

Sau am mai intilnit de citeva ori un sef de tren care a fost destul de distrat si mi-a deschis usi, geamuri in mers sa pot poza, am mai schimbat impresii.

Am prieteni care au fost dusi la Politia TF si au sters pozele ca sa nu aiba probleme, sau a fost chemata politia din oras de catre IDM ca sa nu pozam.
 
Eu totusi cred ca problemele se datoreaza faptului ca CFR-ul e suprapopulat si multi pierdevara se plictisesc si trebuie sa comenteze in timp ce nu fac nimic :D
Ieri munceau in Timisoara cei de la Infra, se schimba o traversa, unul muncea si 10 se uitau la el, tipic cu Dorel :-| . Auzind discutile dintre ei am aflat ca restul erau la birt :lol: .
Deci de cati CFR-isti de la Infra e nevoie sa schimbe o traversa?
-De 21, unul munceste, 10 se uita iar 10 beau :D
 
Eu ultima data cand am mers cu trenul de la Constantza la Galati, acum 12-14 ani, era un frig in accelerat de mureai. Cand i-am zis lu nasu ca e naspha si ca sa faca ceva mi-a zis ca am 3 optiuni;
- imi cumpar masina mea
- ma duc cu maxitaxi, ca abia aparsera si ii facea concurenta la portofelul de pus spaga
-sa ma dau jos la prima.
Nu pot decat sa-i urez sanatate si viatza lunga, sa se chinuie cu o pensie nenorocita pana la 90 de ani macar.
Iar compania lui de kkt sa dea faliment si el sa se duca cu maxi taxi sau sa-si cumpere masina de la REMAT cu pensia lui de kko.Asta dupa ce mananca se imbraca si isi plateste intretinere :D
 
:D Aveam la vapor una de 75, sau mergea mai bine una de tevi, dinaia de scot soferii de camion in filmele americane. Nu mai spun ca acceleratu lu peste mergea cu viteza de personal, atat ca nu oprea decat in staiile mari. Si avea vreo 10 vagoane dupa el, goale. Dupa mine managementul prost a fost prima cauza. Si faptul ca nu au vrut privatizare comunistii, ca era vaca de muls.Au aruncat-o cu obiectiv strategic, bla-bla. Daca era privatizat, toti sobolanii rosii trebuiau sa ajunga in canalizare. :evil:
 
Lasa ca s-au privatizat multi altii si spre exemplu cand a fost inundatie prin bucuresti apa nova (francais, bien sure) sfatuia bucurestenii sa se spele mai putin de dimineata cand ploua, pentru ca reteaua nu mai tine. De investitii nu vorbim, ca ala e subiect tabu.
Asa ca privatizarea e in varianta mioritica acelasi lucru, decat ca fura altii, sau de fapt nu mai e furt, e jecmanirea clientului (ca doar nu ne furam din propria ograda, nu ?)
Ar trebui impuscati toti de la conducere si sa aducem nemti peste tot, ca vorba aia, neamtul are cap de neamt. Doar sa nu preia rapid 'tehnologia' umana romaneasca, dupa aia o sa ne injure germania ca le-am stricat si lor oamenii.
 
:D Apanova sa se duca in India la bombay, ca aia sant certati cu apa si cu curatenia.
Nevasta mea zicea ca sant rasist cand am zis ca in india e urmatorul atol Mururoua, unde faceau francezii exp atomice. Pana intr-o zi in Metro cand in fatza mea la casa era o familie de indieni .Sotia s-a inverzit a iesit ca din pusca si am ramas sa platesc. Era in parcare alba, dupa ce hraniseratzele.Imi zice cu ciuda:Ai vazut ce puteau aia?
eu i-am zis candid ca stiu ca am la vapor indieni asistenti de 6 ani. :evil: :|
 
mai bine il inchidem de tot, ca oricum ne aberam si la subiectul in sine, mai mult vorbim decat sa pozam :p (sa speram ca iarna asta ma prinde intr-o zi - de fapt intr-o seara/noapte ceva - pe langa sinele de tren, ca am vazut acum ceva timp o poza superba facuta noaptea parca intr-o remiza si mi-a ramas pe creier si mi-a deschis pofta de facut poze artistice)
sau daca are careva chef sa-mi trimita toate paragrafele 'related', promit ca o formatez si o pun pe undeva public, sa ne caram eventual cu o singura foaie decat cu toata maculatura cu legile posibile dupa noi
 
Fotografiatul o s㒠ră’mân㒠tot interzis, iar noi tot o s㒠gă’sim garduri şi gă’uri în ele prin care s㒠poză’m, eventual o s㒠utiliză’m şi camere mai mici, c㒠tot a apă’rut cravata cu camer㒠foto :))

@macleod: nu era deloc bun㒠pentru buget taxa de peron din Gara de Nord... de celel mai multe ori nu se dă’deau bilete, banii intrând în buzunarul celui/celei care îi încasa. în alte dă’ţi se dă’deau bilete fă’r㒠serie, deci tot nu se centraliza oficial nimic.

@dantm: O metod㒠bun㒠s㒠îi laşi s㒠urle în megafon cât vor e un MP3 player (sau telefon cu aşa ceva, c㒠cic㒠aşa e moda acum) şi nişte c㒺ti... şi poa' s㒠urle ei cât vor acolo :))
 
Pe mine nu ma deranjeaza ca urla ei in megafoane: Mai ala cu aparatu, nu mai poza ca nu e voie, acasa la tine sa iti pozezi familia, vin la tine si iti confisc aparatu!

Ma deranzeaza ca aud si alte persoane toate chestiile astea.

Ma tot gindesc sa fac o petitie la minister.