sfaturi pt realizarea unui peisaj muntos

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

lucas_littleboy

Active Member
14 Februarie 2008
237
0
craiova
LOCATION
craiova
m-am decis ca este timpul sa-mi expun cateva garnituri intr-o vitrina care va fi gata saptamana asta.deasupra ei m-am gandit ca ar fi binevenita o macheta statica care sa reprezinte un segment de linie incadrat intr-un minipeisaj muntos.grosimea machetei respecta aproximativ pe cea a vitrinei ,adica cca.10 cm, lungimea ei fiind de 180 cm(vitrina masoara 2 m lungime).latimea machetei am ales sa fie neregulata pt a nu a arata prea patratoasa.segmentul de linie va fi incadrat la un capat de un tunel sau poate chiar doua in functie de sfaturile pe care mi le dati.
cam asa arata ce am realizat deocamdata.de aici incolo va cer ajutor si sfaturi pt a o continua.

 
m-am cam blocat si nu prea stiu cum sa mai continui.sa fac un tunel si la celalalt capat?sa folosesc un segment de linie curb iar tunelul al 2 -lea sa fie orientat catre peretele stancos ca si cum ar intra in el?
ce culoare sa dau la stanci? pe unde sa plantez ceva iarba si ceva vegetatie pt a nu parea prea rece aceasta macheta?
ce ma sfatuiti?am sa folosesc si un fir de catenara pt a fi cat mai complexa.
 
Salut,

In prima faza arata bine ceea ce ai facut, acum trebuie sa lucrii la detalii,
stancile trebuiesc unele facute mai colturoase, a tale arata prea a "vulcani noroiosi", nu stiu ce termen sa folosesc, sunt prea rotunjite si prea respecta acelasi sablon, iar altele trebuiesc acoperite cu vegetatie, iarba salbatica, buruieni si arbusti.
Pilonul din mijlocul podului trebuie inlaturat, podul sta bine mersi si fara el, iar cu el nu este deloc real.
Catenara va da cu totul alt aspect dioramei, asta constati dupa ce o pui.
Eu as merge pe varianta cu inca un tunel in capatul opus, nu as pune linie curba ca atunci se va vedea direct in interiorul tunelului si se va vedea ca nu are continuitate.
Despre stanci mai cauta pe forum, o sa gasesti destule si vezi ca este un expert in stanci, cunoscut ca si Bogdan din BV.

Spor!
 
lucas_littleboy a spus:
m-am decis ca este timpul sa-mi expun cateva garnituri intr-o vitrina care va fi gata saptamana asta.deasupra ei m-am gandit ca ar fi binevenita o macheta statica care sa reprezinte un segment de linie incadrat intr-un minipeisaj muntos.grosimea machetei respecta aproximativ pe cea a vitrinei ,adica cca.10 cm, lungimea ei fiind de 180 cm(vitrina masoara 2 m lungime).latimea machetei am ales sa fie neregulata pt a nu a arata prea patratoasa.segmentul de linie va fi incadrat la un capat de un tunel sau poate chiar doua in functie de sfaturile pe care mi le dati.
cam asa arata ce am realizat deocamdata.de aici incolo va cer ajutor si sfaturi pt a o continua.

:aplauze:
arata binisor, da nu prea e realism. incearca cu fase gipsate de la farmacie, nu sant scumpe, e 3,50 ron bucata.spre exemplificare iti pun niste poze cu ce mi-a iesit mie. Sub gips poti folosi fie polistiren, fie hartie facuta cocoloase, din ziare vechi, sau spuma poliuretanica ca mine, da e un pic mai scumpa. de colorat faci din acuarele solutii foarte dilate, si le dai ca petele pe leopard.incepi cu culori deschise intai si apoi cu cele mai inchise. la sfarsit un negru diluat o sa intre in crapaturi si o sa fiii multumit. iata si poze: :D











probabil ca asta iti doresti sa iasa :D


 
oau!!!!!!!!!!!!! ce lucrare.multumesc pt sprijin si idei.as dorii ce va de genul asta dar nu cred ca voi atinge asemenea perfectiune.ce lungime are traseul tau?
 
lucas_littleboy a spus:
oau!!!!!!!!!!!!! ce lucrare.multumesc pt sprijin si idei.as dorii ce va de genul asta dar nu cred ca voi atinge asemenea perfectiune.ce lungime are traseul tau?
:D
tot ce vezi acolo mi-a luat 2 saptamani ca sa ajunga la detaliile din pozele urmatoare. apoi ca de obicei le mai modifici, mai pui un purcel, o vaca etc. cert e ca nu termini niciodata.





ala nu e functional, e un display pe 2 nivele intr-un dulap, lung de 1,2 metri. materiale de la woodland.