Extractia titeiului si gazelor - scara TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Montalbano

Well-Known Member
Trenulist
3 Martie 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
http://montalbano.nasol.ro
YAHOO
mihaipetrescu2008
LOCATION
Timisoara
Salut,
Iata o macheta in lucru inca, o sa o mut pe un blat, diorama pe scara TT.
Am incercat sa am ceva cu extractia petrolului.Am ales ceva sa contina atat o sonda cu turla cat si o unitate de pompaj,cat si un parc de extractie.
M-am dus pe teren sa observ direct, nu dau amanunte tehnice si locatii,nu am acceptul companiei...
Prima foto cu turla in lucru..


3218771724_6593d10432.jpg

Dau un strat de vopsea negru mat.
3217923269_1d7e8aae85.jpg

O imagine de sus.
3217926493_da7d2884a1.jpg

Detaliu parc la rezervoare si separatoare.
3217929807_0a02de774d.jpg

Stau la bariera, in spatele navetei de cisterne, un frumos produs pe TT al d-lui Savin, loco electrica junior
3218784946_4cfb684fa9.jpg


3218787996_939e7b7758.jpg


3217939847_62a71985f6.jpg

Un camionas IFA alearga de zor.
3217943279_0acdea5d51.jpg

O imagine de mai departe, cu parcul de rezervoare in dreapta.Am vrut mai multe sonde dar am..obosit...
3218798950_deb9543e6a.jpg
 
Frumoase jucarii Monta, bravo pentru realizare.
Arata bine in asteptarea viitoarei machete feroviare, iar initiativa de a realiza machete home made este demna de lauda fiindca se constituie in esenta modelismului.
Am remarcat de asemenea si niscaiva modele feroviare romanesti, de care stiam (ca vorbesti de fiecare data cu mare placere despre ele :D ) precum si machete auto, care reprezinta o alta "feblete".

Acuma, fiindca prea multe laude strica :D si nu gasesc ceva mai bun de criticat (constructiv fireste), iti spuns sa pui mana si sa murdaresti un pic instalatiile, ca sa fie demne de poluarea autohtona.

Oricum felicitari inca odata pentru realizare si asteptam si alte constructii.
 
Rudy,

imagineaza-ti o "padure" de sonde prin deserturile tale americane :p ....si eu cateva pe o vale impadurita :D
 
Asteptam si detalii constructive ale instalatiilor feroviare, cred ca este vorba despre cupru, din ce pot eu sa-mi dau seama asa rapid, daca este asa, ma intreb daca s-au realizat conexiunile prin lipire cu cositor sau cu adeziv.

La scara respectiva este oricum un efort de vointa.
 
Destul de greu cu detaliile de inspiratie,ca sa zic asa, nu am putut sa pun cifra pe modelul unitatii de pompare ,ca nu aveam acceptul, pot sa zic totusi ca exista tehnologic parcul cu pricina...
Lipiturile la barele sondei sunt in adeziv .Structura e de betisoare e lemn grunduite si vopsite cu negru mat.
Toate partile de rafinare- stocare am incercat sa fie din cat mai multe materiale reciclabile.
 
:confused:
Jos palaria, ce sa mai vorbim!
Si eu sunt petrolist de meserie si mi-ar placea o asemenea bijuterie pe diorama... :confused:
 
@djflavio :Tot Ploiestean si eu frate, dar anii i-am petrecut pe...campiile Banatului...Sa extragem oil...
@gicu :Am patat dupa aceea, imi parea prea curat...
Dar nu mi-a placut si am revenit, luand decorul de sub sonda cu murdarirea.
Poate imi dai o sugestie cum sa fac aranjamentul liniilor pe diorama,cu macaz sau nu, astept idei,sa inconjor parcul complet,sa pun ceva muntos ?
Am luat multe mustrari de la Directorii de productie cu baltile de titei sub sonda,[in scara 1-1 :D ],
dar acum la companie cu mentenanta e curat sticla-bec... : :D :Chiar daca e sonda de gaz sau titei,in cazul sondei cu pricina e in sistem de liftaj gaz cu piston liber, chiar in program nu curge picatura sub ea,super clean :lol:
 
@LDH,@Mihaim: -Multumesc.
Turla sondei -Am pozat duminica trei turle de sonde ,am ales una mai specifica.
Acasa am facut calculele la scara, incercand sa integrez trei sonde pe macheta, dar m-a biruit ...migala si a ramas una.Studiind reperele reale, trebuia lucrat cu betigase diferite ca si grosime.
N-am gasit decat ideea sa fac o structura dupa aceea alta simetrica, lipindu-le cu super-glue sprijinite de doua laterale mititele.Grinzile zabrelite subtiri sunt din ..ata de papiota neagra imitand cablurile reale.Ultima parte este cadrul triunghiular de sus din podul sondei.Etajul mic la nivelul doi este o rama de diapozitiv pilita si vopsita pe turla.Ultimele sunt cablurile laterale de sustinere,tot ata de 'papiota...
 
Montalbano a spus:
.Grinzile zabrelite subtiri sunt din ..ata de papiota neagra imitand cablurile reale.

Este posibil sa ai surpriza sa se scamoseze.
Poti folosi, cu mult succes, sarma subtire de la bobine sau electromagneti vechi sau, daca ai rabdare, din despletirea cablului de date. Ceva mai greu de intins dar merge dupa metoda "clantei", tragi firul pe o tija metalica rotunda bine fixata in menghina sau pe un suport.
Lipirea cu picatura.
Ideea este sa tragi toate cablurile dintr-unl singur ca sa ai doar doua lipituri.
Dezavantajul este ca daca se rupe unul trebuie inlocuit complet.

Spoor!
 
Salut,
La pescuit se mai foloseste si in loc de nylon o ata speciala din matase impletita .Este foarte buna pentru imitarea unui cablu de otel .....si nu se intinde .
 
Superba diorama, si eu am fost "un pic" petrolist :D
 
in ele nu mam urcat, eu ma ocupam de partea IT la PetromService, dar am fost si pe camp asa cu soferii pe acolo sa le vad asa pt cultura mea generala :D