PIKO - Fabrica de BICARBONAT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mity

Well-Known Member
Trenulist
22 Februarie 2016
1.051
3
Braila
www.trenuletze.ro
WEBSITE
http://www.trenuletze.ro
YAHOO
dumitrucoman
LOCATION
Braila
Am achizitionat aceasta cladire interesanta de la firma PIKO, mai mult din curiozitate. :)

PIKO 61139


In cutie am gasit peste 1000 de repere marunte marunte, manual foarte bine detaliat, o hartie cu abtipilduri, si folii pt geamuri.
Inainte de a incepe sa lipesc piesele, am decupat piesele se pe stelajele de palstic si am incercat sa le vopsesc, in culori apropiate mate, pt a le da o nota mai realizta.
Am ales o vopsea mata de la REVELL MATT 35. Peste vopsea am dat cu un lac semilucios.

Conform manualului se incepe cu peretii care au geamuri (cu rame interioare si rame exterioare) si usi cu balamale. :)
Iata pereti fabrici nevopsiti si pozati cu si fara blitz:



























 
Am folosit vopsea Revell MATT 35, iar de vopsit a vopsit D-nul Savin. :)





Poze cu rezervoarele vopsite si pozate cu si fara blitz:









Inainte de a fi vopsite cele doua rezervoare, au fost lipite si tinute cu pene prin interior sa se lipeasca precum un rotund, si nu oval. Dupa lipire imbinarile au fost kituite cu PUTTY dela Revell si slefuite bine.
 
Asta a fost partea usoara. A urmat asamblarea peretilor bucata cu bucata.:)
Pe spatele fiecarei rame de geam interioare si exterioare se curata cu un cutter vopseaua si lacul pt ca lipiciul pe baza de cloroform sa poata lipi. Dupa ce este gata se lipeste folia pe spatele geamului. Apoi urmeaza usile acolo unde sunt. Aici trebuie avut mare grija la ce anume si ce nu se lipeste la balamale, pentru ca usile sa fie functionale in final. :) Usile au in componenta, rama, usi si doua piese de formare a balamalei pe spate.
Fiecare perete la randul lui are bordura in partea de jos.







 
A urmat lipirea postamentului care este facut din fasii, printre care se intercaleaza si o cale ferata, pe unde vor trece vagoanele PIKO inscriptionate "SODA".
Aceasta am asamblata-o fasie cu fasie pe o suprafata plana.
Pe acest postament am inceput lipirea peretilor pe rand pana la etajul 2. :)
La fiecare nivel, am avut de lipit pe fiecare colt imitatia de caramizi.
Cam asa arata acuma, si in cutie mai am peste 300 de repere mici si marunte ( scarite, cosuri, balustrazi, guri de evacuare aer, felinare, etc.