BR 52 German krieg Locomotiven de asamblat

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Montalbano

Well-Known Member
Trenulist
3 Martie 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
http://montalbano.nasol.ro
YAHOO
mihaipetrescu2008
LOCATION
Timisoara
Am gasit pe un site [Hobbyx.ro] ,o macheta interesanta un BR 52 ,Krieg machinen,dar este de asamblat din piese, statica de vitrina, dar intrebarea mea este pentru colegii de forum, pe reclama este scara 1/72...[ ]Personal nu stiu de scara asta la feroviare statice. Producator este Hobby Boss, probabil ei o integreaza cu machete de blindate din WW II, care sunt pe 1/72...si vor sa le integreze la diorame militare. Dar ce facem noi cu HO?Nu cumparam produsul ?Foto nu am , nu am acceptul proprietarului sitului.Jucaria ma tenteaza, ce spuneti?Al vostru Montalbano
 
Nu, nu-l cumparam decat daca ne place.

Sun modele scoase de Revell la 1:87 dar uneori calitatea lor lasa de dorit.

Poti incerca sa montezi asa ceva si de gasit gasesti la

http://www.trennet.ro/index.php

http://www.machete.ro/

http://www.revell.ro/store/

si la alte magazine virtuale.

Sigur sunt modele si mai performante decat cele facute de Revell dar nu am cautat.

Alegerea este la tine

:cafea:
 
Am vazut cu Horia la Sinsheim acel kit.Da este pentru modelismul militar la 1:72.Este si mai mare ca OO (1:76),deci nu se potriveste la HO deloc.
Dar in vitrina.......
 
OK pentru raspunsuri! Da ,recunosc ca am cochetat cu ideea unei diorame feroviare dar si cu un colt militar.Dar cum blindatele sunt la 1-72 ,trebuie separate de trenulete, scara nu permite. Mersi de sustinere, recunosc ca "lumea " seturilor de asamblat mai are multe elemente ce nu le stiu inca...Al vostru Montalbano
 
Montalbano a spus:
OK pentru raspunsuri! Da ,recunosc ca am cochetat cu ideea unei diorame feroviare dar si cu un colt militar.Dar cum blindatele sunt la 1-72 ,trebuie separate de trenulete, scara nu permite. Mersi de sustinere, recunosc ca "lumea " seturilor de asamblat mai are multe elemente ce nu le stiu inca...Al vostru Montalbano

Blindate gasesti la 1:87 cate vrei :wink:
 
Probabil s-a ales aceasta scara deoarece 1:72 este foarte uzitata in domeniul modelismului naval, aviatic, militar, deci probabil pentru compatibilitatea modelelor pe o diaorama de profil.
 
cum spunea si Rudi, am avut ocazia s-o admiram la Sinsheim acum cateva luni; este o macheta bine detaliata a unei KDL1 (BR52) de prin 1944, cu deflectoare provizorii de lemn, pesemne reducerea la 1/72 a kitului Trumpeter la 1/35, cum se practica ;)

pentru fanii de militare este clar interesanta, pentru H0-isti nu prea... poate doar subansamble pentru conversii!
 
Ma scuzati ca sunt putin off topic.La revell am gasit machete de locomotive la scara 1.87,deci HO?CU putina munca eu zic ca le-am putea face functionale,voi ce pareri aveti?

De exemplu http://www.revell.ro/store/view.php?prod=12010003 .
 
@CATALIN -GYM :Hai sa traiesti !S-a postat ceva legat de chestia asta in urma, nu stiu unde, de curand se vorbea de kit-uri scumpe , , dar e altceva.
Ma rog , se spunea cred, referitor la kit-uri statice, faci economie ca e relativ ieftin,dar ca problema ambielajului si rotilor care au alte functii in miscare ...Ai poate un lok vechi la aceeasi scara sa folosesti partea mecanica, sau un tender motorizat, dar o sa dea LDH , sau Mpursu un raspuns mai aproape de realitatea modelului...decat mine,
 
catalin_gym a spus:
Ma scuzati ca sunt putin off topic.La revell am gasit machete de locomotive la scara 1.87,deci HO?CU putina munca eu zic ca le-am putea face functionale,voi ce pareri aveti?

De exemplu http://www.revell.ro/store/view.php?prod=12010003 .
Ca si pasionat in primul rand de modelismul static si doar ulterior si in masura limitata de cel functional, parerea mea e ca nu e deloc usor si la indemana sa transformi un model gandit static, intr-unul functional.
 
Da,va inteleg.Mi-as dori si eu o locomotiva cu abur,dar pretul acestora este foarte mare,asa ca m-am gandit sa incerc sa modific un model static.Sunt sigur ca este foarte mult de munca si vor fi de facute multe modificari dar...am sa incerc intr-un viitor.
 
catalin_gym a spus:
Da,va inteleg.Mi-as dori si eu o locomotiva cu abur,dar pretul acestora este foarte mare,asa ca m-am gandit sa incerc sa modific un model static.Sunt sigur ca este foarte mult de munca si vor fi de facute multe modificari dar...am sa incerc intr-un viitor.
pretul isi justifica munca unor oameni care au depus eforturi pentru a face acea locomotiva functionala...si pentru mine pretul unei aburoase ,dar cred ca ceea ce vrei sa faci este o munca titanica...iti trebuie tehnologii pentru confectionarea anumitor piese ,al caror pret te poate duce mai mult decat un model gata facut.parerea mea este ca astfel de investitii merita in cazul prototipurilor.dar daca te incumeti iti doresc mult succes.
 
Care ar fi acele piese ce trebuiesc confectionate?intreb deoarece nu am am vut in mana o macheta statica sa vad cum arata rotile,daca sunt libere ,etc.Motor si roata cu dinti ptr transmiterea puterii le-am gasit la raly.
 
Salut ,
Asa un model static (Revell ) este comparabil cu un model de casuta de plastic ..de exemplu. Deci de acolo poti folosi de exemplu cazanul ,cabina si carcasa tenderului .Restul trebuie facut de la ZERO :sasiu ,roti ,culegerea curentului ....etc .... etc....
Deci cum au spus si altii ,mai bine cauti un model gata facut .Asa un model static este bun intr-o remiza de exemplu ,ca decoratiune .
Ar mai fi posibilitatea modificarii unui model diesel Ludmilla .Aici iti trebuie "doar" un sasiu de la alta locomotiva asemanatoare .Dar si aici este de munca destul ....si ma intreb daca merita treaba .modele de Ludmilla se gasesc pe ebay destule .Asa o munca as intelege la o locomotiva care nu exista pe piata !!!!
 
Mda,inteleg.Culegatoarele de curent nu ar fi o problema,mi-am facut o idee cum as putea rezolva problema.Am sa cumpar un model si am sa il studiez.Va voi anunta in momentul in care voi lua o hotarare
 
@Catalin,culegatoarele de curent sunt cea mai mica problem (sunt niste fisii de tabla de bronz subtire 9.Cea mai mare (si scumpa !!! ) problema sunt :Roti metalice ,sasiu metalic si ambielaj (la macheta statica este totul din plastic ).Deci de aceste lucruri trebuie sa-ti faci rost ....si te cam costa .De tender iarasi nu mai spun nimic .
Dar ,cumpara un model static si ai sa vezi .......oricum il poti folosi in depou (static ).
Oricum ,totul este posibil ....dar trebuie gandit daca merita treaba !!!
 
Salut,
Iata ca am gasit in "cutia cu minuni" :D un sasiu vechi GĂźtzold (parca un BR 86 ??? ) .Ar merge eventual plasat sub un kit Revell Mikado .Stiu ca rotile nu sunt chiar corecte in diametru ,dar este o baza buna de plecare...
cine are interes ? il donez ....doar expeditia trebuie platita (Maxibrief International Germania -Romania =6euro ).
iata si poza


Sasiul s-a dat deja......