Macheta cabana din caramizi ceramice

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

andreic

New Member
9 Mai 2016
5
0
Vreau sa va prezint un jurnal de constructie pentru o cabana din piese ceramice.

Episodul 1: materialele
Ce e in cutie ... are cam toate materialele necesare: baza suport din lemn, plansele de carton de pe care se vor decupa peretii, piesele ceramice, caramida, tigla, elemente de ornament, elementele de vegetatie, aracet, planse cu instructiuni de asamblare pentru fiecare stadiu al constructiei. Nu contine vopsea sau unelte precum penseta, hartie abraziva, pila

Image2.jpg


Image3.jpg


Image4.jpg


Image5.jpg


Image8.jpg
 
eu cred ca ar trebui sa ne spui de la cine vine kit-ul, un numar de serie sau ceva de felul, cum arata cutia, etc, etc... poate ca cineva ar fi interesat sa cumpere ceva la fel sau asemanator

spor la treaba!
 
Site-ul producatorului:
http://www.domenechcuit.com/index.php
sunt si kit-uri HO
 
Kitul este de la AedesArs. Scara nu este precizata pentru acest kit. Dimensiunile finale sunt 280 x 200 x 150mm. Cred ca e spre un 1:50

Image1.jpg


Spre exemplu, un kit spectaculos de la AedesArs la scara HO il puteti gasi aici. Un kit Cuit simplu poate fi acesta
 
Mai intai am inceput cu baza. Dupa care am continuat cu structura peretilor. Cartoanele sunt predecupate, deci e destul de simplu. Trebuie insa aliniate foarte bine pentru a nu avea probleme ulterior cu alinierea caramizilor.

Image9.jpg


Image10.jpg


Image12.jpg


Image13.jpg


Image17.jpg
 
Salut,

va urmaresc de ceva timp pagina de facebook si situl, recunosc ca salivez la cateva kit-uri de nave de acolo (daca se lungeste ziua la 40 de ore ma apuc si de navomodelism :)). Succes cu cabana, dar sa nu te "zgarcesti" sa mai prezinti si alte lucrari, daca mai ai....
 
Despre caramizi: sunt de mai multe feluri, in functie de destinatie: zid, acoperis, scari, pavaj, etc ...

Image14.jpg


Image15.jpg


Image16.jpg


Image19.jpg


Image21.jpg


Image23.jpg
 
catalin a spus:
Salut,

va urmaresc de ceva timp pagina de facebook si situl, recunosc ca salivez la cateva kit-uri de nave de acolo (daca se lungeste ziua la 40 de ore ma apuc si de navomodelism :)). Succes cu cabana, dar sa nu te "zgarcesti" sa mai prezinti si alte lucrari, daca mai ai....

Stiu pe cineva care i-a promis viitoarei sotii ca se insoara cand termina macheta unei corabii. Dupa un an si jumatate consoarta i-a dat un ultimatum. Omul s-a insurat desi nu a avut timp sa termine macheta. Doi ani mai tarziu, sotia se uita la macheta nefinalizata din atelier: "daca ma luam dupa tine ... ".