Macheta statica BR52 WW II

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
BR 52, kit de plastic fabricat de Trumpeter scara 1:35 cod produs 00210. Pret aproximativ 120 euro, in functie de importator. Se pot cumpara separat repere din alama pentru detaliere.
 
O macheta realizata foarte frumos cu atentie acordata multor detalii. Intr-adevar scara 1/35 permite acest lucru si in acelasi timp o macheta care te determina sa incerci sa scoti din ce in ce mai multe detalii. Imi place mult, inclusiv acel semnal mecanic.
 
Macheta arata bine,
exista de altfel mai multe exemplare de machete de material rulant, de acelasi producator, la aceeasi scara.

Fie ca se realizeaza direct din cutie, fie ca se opteaza pentru suplimentele din alama decupata, rezultatele sunt deosebite datorita scarii generoase.
 
Foarte frumos. Am gasit varianta poloneza (PKP Ty-2), scara 1:25 aici - http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=10741 cu mai multe poze complete pe pagina 20 - http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=10741&postdays=0&postorder=asc&start=190
 
Orice macheta poate fi transformata dintr-o gramada de piese de plastic sau carton intr-o adevarata opera de arta. Se imparte procentajul intre 3 aspecte importante: ce experienta avem si ce dorim sa scoatem din macheta respectiva, o documentatie buna, indispensabila pentru realizarea unui model corect si imbunatatirea unor aspecte/detalii care scot macheta in evidenta. Intr-adevar in cazurile prezentate mai sus s-a obtinut un rezultat excelent. Nu trebuie sa uitam insa, cum s-a mai mentionat, ca la machete la aceasta scara se pot evidentia niste detalii uimitoare. Foarte frumoase! :D
 
machete statice

<r>Frumoase,frumoase,dar pe la noi de unde le putem achizitiona?<br/>
In afara de cele de la Revell,care sunt din plastic si nu la scara respectiva si nici atat de detailiate,unde putem gasi kituri din alama?<br/>
Trebuie doar sa ne ''curga baliile'' la ce vedem la cei de peste gard?<br/>
Banuiesc ca singura solutie este comanda pe net de pe site-uri de specialitate de dincolo.<br/>
Ma uit cu jing si pizma ca afara se gasesc multe kituri si scule,matrite care usureaza munca unui modelism[cum ar fi matrita aia de prelucrat sinele si traversele pentru macaze de pe un filmulet],si noi trebuie sa ni le facem singuri sau sa apelam la un frezor sau strungar.<br/>
Stiu ce vor spune unii, ca asa modelismul este mai frumos,stiti zicala,ce-i facut de mana ta este bine facut, sau'' l... m...''<br/>
<E>:D</E></r>
 
Buna,
Frumoase,frumoase,dar pe la noi de unde le putem achizitiona?
In afara de cele de la Revell,care sunt din plastic si nu la scara respectiva si nici atat de detailiate,unde putem gasi kituri din alama?
Trebuie doar sa ne ''curga baliile'' la ce vedem la cei de peste gard?

intreaba Pantiru.
BR 52, kit de plastic fabricat de Trumpeter scara 1:35 cod produs 00210. Pret aproximativ 120 euro, in functie de importator. Se pot cumpara separat repere din alama pentru detaliere.

raspunde SorinSerban.
 
Pentru achizitionarea unor astfel de modele se apeleaza la magazinele sau e-magazinele de kit-uri de modelism. Sunt si la noi in tara. Tot de aici se poate incerca si comandarea reperelor suplimentare. Costul acestora din cate am vazut eu pe internet poate ridica pretul initial cu inca 20-50 euro (functie de producator si numarul de repere suplimentare). Simpla tastare pe internet a cuvintelor "Trumpeter 00210" va poate da o multime de raspunsuri (Clic pe functia imagini conduce exact la ce doriti). Momentan am vazut pe site-ul "modelism.ro" (listat la blindate) BR 86 la 348 lei, scara 1:35 fabricat tot de Trumpeter (cod produs 0217). Repere suplimentare pentru modelism se pot face si in atelierul de acasa din placaj, plastic, carton etc.
 
Multumesc Sorine pentru indrumari,intr-adevar acel BR 52 de la Trumpeter face toti banii,asa ceva,dar nu mai stiu de la ce firma ,am vazut o macara feroviara EDK.
Imaginea cu acea loco din WWII,lovita de aviatie intr-o pozitie nefireasca, este minunata si ferice celui care a realizat-o si pus-o pe net sa ne ''clatim''ochii.